Stehná podľa Leny Johannesen

l text: LENA JOHANNESEN

 

■ Stehná sú veľká svalová partia a preto po poriadnom posilňovacom tréningu potrebujú na regeneráciu dlhší čas. Ak vám záleží na tvarovaní spodnej polovice tela, odporúčam trénovať stehná jedenkrát týždenne v posilovni a 1–2-krát týždenne pridať plyometrické cviky (výskoky na lavičku, výskoky do schodov, šprinty) v rámci aeróbneho tréningu.

■ Na tvarovanie stehien je vynikajúca atletika. Stačí sa pozrieť na šprintérov – práve oni majú spomedzi atlétov najvypracovanejšiu muskulatúru. Nemôžete však jednoducho prísť na dráhu a makať. Ja som si svojho času práve pri šprintoch zranila hamstringy, pretože som nebola dostatočne rozcvičená. Učte sa z chýb: pred akýmkoľvek tréningom sa vždy dôkladne rozcvičte a svaly ponaťahujte.

■ Dobrou pomôckou v tréningu stehien je Smithov stroj. Odporúčam ho do pozornosti najmä začiatočníčkam, pretože uľahčuje manipuláciu s váhou.

■ Ak chcete nielen schudnúť, ale skutočne budovať pekné tvary stehien, nepoužívajte vysoké počty opakovaní. Ja udržujem počty opakovaní medzi 10 a 15, pričom skôr smerujem k spodnej hranici. Keď nechcete pridávať hmotu na stehnách, pracujte na počte okolo 15 v rýchlejšom tempe a s krátkymi prestávkami medzi sériami.

■ Iba tréningom samotným sa nedopracujete ku krásnym stehnám, zadku, ani inej svalovej partii. Aby sa výsledky vášho tréningu ukázali naplno, dodržujte vyváženú diétu a zaraďujte aeróbne aktivity.

 

Obľúbené cviky Leny

Cvik                          Série            Opakovania            
Predkopávanie 2 20
Leg-press alebo 1 20*
drep 3–4 10–15
Výpady 3 10–12

*rozcvičovacia séria s ľahšou váhou