Ako vydržať pri tréningu

l text: BLAIR WHITMARSH
Hoci vďaka rozvoju biotechnológií môžu byť naše posilovne už čoskoro plné klonov Moniky Brant či Flexa Wheelera, výsledky tých, ktorí postupujú podľa programov MUSCLE&FITNESS, budú rozdielne. Rozdiely môžu byť ohromné, nepatrné alebo čosi medzi tým, ale práve genetická pestrosť je ich rozhodujúcim dôvodom. Bez ohľadu na DNA, každý z nás má garantovanú možnosť urobiť pokrok… Ak vydrží. Úspech vraj začína v hlave a ak si chcete byť istý, že vaša hlava nenechá telo v štichu, využite nasledujúcich 10 tipov:

1. Pochopte svoju motiváciu

Vyjasnite si, čo vás motivuje a čo naopak demotivuje. Prvé je jasné, druhé je všetko to, prečo šmaríte tréningovú tašku do kúta a necháte ju tam hniť. Poznám ľudí, ktorí dokázali zhodiť 5 kg tuku len preto, lebo im ktosi povedal, že sa im to nikdy nepodarí. Čo najlepšie motivuje vás? Vedieť si dať odpoveď je prvým krokom k tomu, aby ste vydržali.

2. Stanovte si cieľ

Stanovte si dlhodobý cieľ (napríklad ako chcete vyzerať o rok), ale i čiastkové krátkodobé ciele, merateľné po mesiacoch, týždňoch alebo dokonca jednotlivých tréningoch.

3. Zvoľte správny program

Na naplnenie stanoveného cieľa potrebujete správny tréningový program. Stretol som ženu, ktorá zanechala cvičenie kvôli neuspokojivým výsledkom. Túžila spevniť si telo, ale po 4 mesiacoch tréningu nevidela žiadne výsledky. Keď som sa jej spýtal na tréning, vysvitlo, že robila trikrát týždenne anaeróbny intervalový tréning na bežiacom páse. Zle! Jej program mal byť kombináciou silového a aeróbneho tréningu so správnou výživou. Ak potrebujete pomoc trénera pri zostavení programu, neľutujte peniaze!

4. Oslovte priateľov

Zostavte si zoznam najdôležitejších ľudí vo vašom živote – tých, na ktorých sa obraciate o radu, ktorých obdivujete a rešpektujete. Požiadajte ich, aby vám pomohli vydržať pri tréningu. Jednoduché veci ako pár slov povzbudenia alebo spoločnosť pri tréningu dokážu zázraky. Podpora okolia je ešte efektívnejšia, pokiaľ títo ľudia rozumejú vašej tréningovej stratégii a diétnemu režimu. Ak nie, možno ich pre fitness získate práve vy!

5. Vizualizácia

Vizualizácia nám dáva silu využiť myšlienky, predstavy a pocity na vytvorenie našej vlastnej reality. Vizualizácia vytúžených tvarov tela zvyšuje možnosť realizovať tento image. Predstava vytúženého tela vám umožní využiť svoj fyzický potenciál a zvyšovať motiváciu.

6. Učte sa

Vrcholoví športovci žijú športom 24 hodín denne. Nikto od vás samozrejme nechce rovnaký stupeň odovzdanosti športu, ale berte si z nich príklad. Čítajte čo najviac o posilňovaní, kulturistike, aeróbnom tréningu a výžive. Navštevujte fitness-semináre a prednášky špecialistov. Znalosti zvyšujú motiváciu a sú tak predpokladom vášho dlhodobého vytrvania pri novom životnom štýle.

Bývalí profesionálni kulturisti IFBB Kevin Levrone (vľavo) a Bob Chicherillo na seminári v Prahe.

7. Spojte myseľ a telo

Náš nervový systém má úzky vzťah ku zvyšku tela. Pri každom pohybe je mozog zaplavený tisícmi signálov. Prijíma rozhodnutia a prostredníctvom nervového systému vysiela späť signály, ktoré sa rozkladajú na jednoduchšie, precíznejšie správy určené pre každé svalové vlákno. Toto zjednodušenie pomáha vysvetliť prepojenie mysle a tela, o ktorom tak často hovoria kulturistickí šampióni. Naučte sa rozoznávať, čo vaše telo hovorí mozgu a naopak. Uvedomenie si týchto väzieb zlepšuje tréning a urýchľuje pokroky.

8. Odmeňujte sa

Trénujete tvrdo v posilovni hneď po tom, čo ste strávili deň v práci či v škole. Nezaslúžite si za svoju usilovnosť odmenu? Odporúčam, aby sa každý začiatočník sám odmenil najmenej raz mesačne, a to bez ohľadu na výsledky. Stanoviť si veľký cieľ (napríklad zhodiť 10 kg) do najbližšej odmeny nemá zmysel. Zotrvaním pri tréningu sa cvičenie stane samozrejmou súčasťou vášho života a nadváha bude miznúť sama od seba.

9. Definujte si úspech

Pre niekoho môže byť úspechom 150 kg v benčprese či objem paže 40 cm, vy si však definujte úspech po svojom. A buďte pripravení osláviť ho, keď príde. Ľudia, ktorí si vedia vychutnať malé pokroky na ceste k väčšiemu cieľu sú zvyčajne lepšie motivovaní ako tí, ktorí sú večne nespokojní.

10. Pomaly ďalej zájdeš

Bodybuilding nie je o zmene tela zo dňa na deň. Je o odovzdaní sa zdravému životnému štýlu obsahujúcemu pravidelný tréning a rozumné stravovanie. Nedajte sa znechutiť tým, že po pol roku tréningu nevyzeráte ako špičkový kulturista či fitness-modelka. Uvedomte si, že ich telá sú spravidla výsledkom dlhoročnej práce v kombinácii s výnimočnou genetikou.