Cyklista vs. hriankovač: koľko energie vyprodukuje?

Nedávno sme písali o dráhovom cyklistovi Robertovi Förstemannovi, ktorý má vďaka tréningom a genetike nadpriemerne rozvinuté svalstvo stehien, s obvodom 74 cm. Jeho nohy však nie sú len obrovské, ale aj výkonné. Potvrdil to v teste s hriankovačom s príkonom 700 Wattov. Energiu dodával Robert šliapaním na stacionárnom bicykli. Výkon udržiaval na 700 Wattoch a priemerná rýchlosť bola 50 km/h.

Približné množstvo spálených kilo-kalórií dostanete, keď vynásobíte priemerný výkon vo Wattoch dĺžkou trvania aktivity v hodinách, vynásobený koeficientom 3,6.

Kcal = výkon (Watt) x čas (h) x 3,6

Robert šliapal naplno minútu a štyri sekundy. Podľa vzorca za ten čas spálil 44 kcal. (Za hodinu by spálil 2520 kcal, to je však za hranicou ľudským možností). Na spálenie energie z jedného toastu, čo je približne 110 kcal, by v tomto tempe musel šliapať asi dve a pol minúty.

Pri šliapaní rýchlosťou 25 km/h produkujete približne 120 Wattov. Za hodinu v tomto tempe spálite 432 kcal. Priemerný výkon v pretekoch na 40 km je u profesionálnych cyklistov okolo 400 Wattov a vzdialenosť zdolajú za približne 50 minút.