PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Cvičenie prospieva mozgu a spomaľuje starnutie

Pravidelný silový tréning zlepšuje stav pohybového aparátu. Svaly sú silnejšie a pružnejšie a dochádza aj k spevneniu kostí. Dvíhanie činiek však môže zlepšiť aj mentálne schopnosti. Štúdia publikovaná v Journal of the American Geriatrics Society skúmala účinky silového tréningu na skupine 155 žien. Ženy vo veku od 65 do 75 rokov, ktoré sa predtým nevenovali silovému tréningu, absolvovali po dobu jedného roka dvakrát do týždňa 40-minútový tréning.

Andreas Cahling
Andreas Cahling (65) sa kulturistike venuje už 40 rokov.


 Štúdia potvrdila spomalenie degeneratívnych zmien v bielej mozgovej hmote, ktoré sú sprievodnými javmi procesu starnutia. Prejavujú sa ako trhliny v hmote, ktoré spomaľujú prechod nervových signálov medzi jednotlivými časťami mozgu, vysvetľuje Teresa Liu-Ambrose, vedúca štúdie a profesorka na Univerzite v Britskej Kolumbii. Testy potvrdili až 12 percentné zlepšenie kognitívnych schopností u žien.

Opakovaním pohybov sa posilňujú pohybové vzorce v mozgu a zabraňujú odumieraniu buniek. Môže to spomaliť príznaky starnutia a zároveň sa tým potvrdzuje prepojenie medzi telesnou a kognitívnou stránkou osobnosti, ktorú sa snažili rozvíjať už starovekí Gréci.

discus thrower

Návod na tréning vo vyššom veku nájdete aj v časopise MUSCLE&FITNESS v čísle 1/2018.

Zdroj.