PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

R.I.P. Naim Süleymanoğlu (1967-2017)

Naim Süleymanoğlu, trojnásobný olympijský víťaz vo vzpieraní, zomrel v sobotu vo veku 50 rokov.

VÝROČÍ NAIM SÜLEJMANOGLOU

Naim SUleymanogluNaim Süleymanoğlu sa narodil 23. januára 1967 v tureckej rodine Bulharsku. Komunistický režim vyžadoval, aby príslušníci národnostných menšín používali bulharské mená, preto bol zo začiatku známy ako Naum Šalamanov. Počas súťaže v Austrálii v roku 1986 emigroval do Turecka, ktoré aj reprezentoval na troch olympijských hrách. Na olympijských hrách v Soule v roku 1988 získal zlato v kategórii do 60 kg (odvtedy sa kategórie menili). Svoj triumf zopakoval aj o štyri roky v Barcelone a aj na hrách v roku 1996 v Atlante.

Prezývaný „Vreckový Herkules“, Naim meral iba 1,47 metra a vážil okolo 60 kg. Nadhodom dostal nad hlavu 190 kg v kategórii do 60 kg, čo predstavuje viac ako trojnásobok jeho telesnej váhy (6,16). Jeho najlepší výkon v trhu bol 152.5 kg. Süleymanoğlu sa o návrat pokúsil na OH v Sydney v roku 2000, nezdolal však základnú váhu a vypadol. Neskôr sa uchádzal o zvolenie do tureckého parlamentu.

Süleymanoğlu dlhé roky trpel cirhózou pečene a 6. októbra 2017 podstúpil transplantáciu. V novembri musel byť znova operovaný pre komplikácie a 18. novembra zomrel na zlyhanie pečene.

Česť jeho pamiatke!