PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Pohár Slovanov v rukách Čestmíra Šímu!

|foto: TASR/ERIKA ĎURČOVÁ

sasimSlovenská asociácia silných mužov organizuje podujatia strongmanov rôznych kategórií. Jednou špecifickou a jedinečnou súťažou je aj Pohár Slovanov. Silní muži Slovanských štátov sa každoročne zídu a "rozdajú" si to v náročných disciplínach, z ktorých vzíde víťaz. Prvý augustový týždeň (4. – 5. 8.) sa tak v meste Žilina konal už deviaty ročník.

Dvanásť pretekárov, z toho štyria Slováci, mali toho roku úlohu získať prvenstvo o niečo ťažšiu. Išlo totižto o dvojdňovú súťaž, kde z piatkového semifinále postúpilo do sobotného finále iba šesť borcov. Na námestí Andreja Hlinku v Žiline sme tak v štyroch testoch sily spoznali mená finalistov. Finále sa odohrávalo v nákupnom centre Mirage, ktoré bolo generálnym partnerom veľkolepého rozuzlenia pohára Slovanov.

Na štart sa tak postavili Rafal Kobylarz, Janusz Kulaga (obaja Poľsko), Konstantin Iljin (Ukrajina), Volodymyr Cifra (Bielorusko), Emanuel Pescari (Čierna Hora), Maryian Dimitrov (Bulharsko), Yuri Bohzanov (Rusko), Čestmír Šíma (Česká republika), Braňo Golier, Igor Petrík, Milan Šuľan a Ivan Hryhorovsky (Slovensko).

Úvod patril netradične prenášaniu 150 kilogramových kufrov. Toto náčinie mali siláci preniesť na vzdialenosť 30 metrov. Teplomer sa zastavil na čísle 38 stupňov, čo ešte umocňovalo náročnosť disciplíny. To nevadilo dvojici Poliakov. Víťazstvo si v úvode pripísal Kobylarz pred Kulagom. Tretí na začiatku semifinále skončil Cifra.

P Slovanov Sima Kufre 
Čestmír Šíma nesie dva 130 kg kufre.


Ako druhé v poradí mali naši silní chlapi štyrikrát prevrátiť 600 kilogramovú pneumatiku. Rozhodoval najrýchlejší čas, ktorý si vybojoval náš, Igor Petrík. Za ním skončil dvojnásobným držiteľ tohto pohára, Konstantin Iljin, tretí bol Braňo Golier.

P Slovanov Petrik pneu 
Igor Petrík vs. 600kg pneumatika.


P Slovanov Kosta Ijlin
Jediný dvojnásobný držiteľ pohára Slovanov, Kosťa Iljin
.


Držanie áut v rozpažení nasledovalo ako predposledné zápolenie semifinálových bojov. Nevyvážené autá a hlavne ťažký sklon spôsobili len malé, stotinové rozdiely medzi borcami. Bohužiaľ, technické problémy neumožnili predviesť túto disciplínu v plnej kráse žilinským divákom, ktorých sa z tribún a okolia prizeralo niečo cez 600. Najdlhšie sa podarilo automobil udržať Poliakovi Kulagovi pred Šímom a Kobylarzom.

P Slovanov Hryhorovsky 
Ivan Hryhorovsky drží autá.


Štvrtou skúškou, a to priťahovaním kamióna v sede, sa uzavreli semifinálové boje. Už druhú víťaznú disciplínu si pripísal Petrík, pred Šímom a Kobylarzom. Šestica borcov, ktorá zabojuje o trofej vo finále tak bola v zložení – Golier, Kulaga, Kobylarz, Iljin, Šíma a Petrík. Drobný náskok dvoch bodov si do OC Mirage prenášal Šíma, ktorý bol lídrom pretekov pred Kobylarzom a Petríkom.

 

Výsledky semifinále: 1. Čestmír Šíma 40 b*, 2. Rafal Kobylarz 38 b*, 3. Igor Petrík 35,5 b*, 4. Janusz Kulaga 31 b*, 5. Konstantin Iljin 31 b*, 6. Branislav Golier 28 b*, 7. Volodymyr Cyfra 25,5 b, 8. Ivan Hryhorovsky 23,5 b, 9. Emanuel Pescari 21,5 b, 10. Milan Šuľan 21 b, 11. Yuri Bohzanov 9,5 b, 12. Maryian Dimitrov 2 b
* = postup do finále

FINÁLE

Finále sa odohrávalo v obchodnom centre Mirage. Práve toto centrum prichýlilo silákov vôbec po prvýkrát a veríme, že nie naposledy. Veľkolepé vyvrcholenie začalo mŕtvymi ťahmi s osobným automobilom.  Čestmír Šíma nechcel nechať nič na náhodu a od úvodného hvizdu píšťalky nastolil tempo hodné doposiaľ vedúceho pretekára. Jeho jedenásť zdvihov nedokázal prekonať nikto. Osemkrát zodvihol automobil Kobylarz a sedemkrát Kulaga. Na regulárnosť pokusov dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga. Silákov i divákov burcoval známy moderátor, viceprezident SASIM-u, Milan Gabrhel.

Druhou disciplínou bolo držanie hrubej 26 kg tyče v rozpažení. Túto disciplínu, ktorá sa nazýva forward holding, často vidieť na prestížnej lige majstrov najsilnejších mužov sveta. Pretekár drží náčinie v predpažených rukách zarovno očí na čas, spoliehajúc sa na vytrvalosť svalstva. Prvenstvo si pripísal Petrík pred Šímom a Kobylarzom. Jedine dvojica Petrík a Šíma dokázala vydržať s ťažkou tyčou viac ako minútu!

Záver pretekov patril dvíhaniu 135 kilogramovej klady. Neskutočným tempom, akoby šlo o rozcvičku, zodvihol ťažké náčinie Konstantin Iljin 9 krát a získal tak najvyšší bodový zisk v záverečnej disciplíne. Duo Petrík a Kobylarz zodvihli kladu zhodne po 5 krát. Čestmír Šíma nastupoval na disciplínu ako posledný. Bolo vidieť, že dal zo seba maximum síl a štyrmi opakovaniami si zabezpečil tretie miesto.

Po pripočítaní bodov z finále, k tým, ktoré si siláci preniesli zo semifinále, sme tak spoznali meno nového držiteľa pohára Slovanov. Stal sa ním český pretekár Čestmír Šíma. Vyrovnaným výkonom sa tak stal vôbec druhým Čechom, ktorý dokázal túto trofej vybojovať (prvým bol Ján Šalata v roku 2009). Po minuloročnej krátkej prestávke, ktorú si vynútilo drobné zranenie, tak dokázal zvíťaziť v náročných dvojdňových pretekoch.

Druhé miesto patrí Poliakovi Rafalovi Kobylarzovi. Tomu nevyšlo semifinálové prevracanie ťažkej pneumatiky a bodová strata sa ukázala ako nedostihnuteľná. Finalisti boli totižto veľmi vyrovnaní. Tretí skončil najsilnejší Slovák Igor Petrík. Výkonom potvrdil, že patrí momentálne medzi to najlepšie a najsilnejšie, čo na Slovensku máme. Uvidíme, či sa mu podarí trofej pohár Slovanov získať v nasledujúcom roku, nakoľko mu ešte v zbierke chýba.

P Slovanov vysledky

Výsledky finále:
1. Čestmír Šíma 53 b – víťaz pohára Slovanov, 2. Rafal Kobylarz 51,5 b, 3. Igor Petrík 49 b, 4. Janusz Kulaga 41 b, 5. Konstantin Iljin 40 b, 6. Branislav Golier 30 b

Ďakujeme všetkým partnerom, mestu Žilina, športovému referentovi Petrovi Zánickému, generálnemu partnerovi finálových bojov OC Mirage, spoločnostiam SBS Pegas, Stavebná mechanizácia, Hotel Grand Žilina a všetkým, ktorí prispeli k organizácii deviateho ročníka Pohára Slovanov. Najbližšie sa vidíme už o týždeň na Stredoeurópskej lige profesionálnych silákov v meste Galanta. Na tieto preteky Vás pozýva organizátor  Marek Tóth!