PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top logo 1 februar

Odoslať e-mailomVytlačiť

CrossFit Games 2017: Nina Ladvenicová 6.

|text: ERIK RÉDLI

V dňoch 3. – 6.  augusta sa v americkom Madisone (štát Wisconsin) uskutočnili Reebok CrossFit Games 2017. Počas štyroch dní sa v hlavných kategóriách predstavilo 40 najlepších mužov, 40 žien a 40 tímov, ktoré si účasť vybojovali v online kvalifikácii Open a v regionálnych kolách. Okrem toho sa súťažilo aj v kategóriách veteránov (masters) a teenagerov do 18 rokov, kde sa v kategórii 14-15 ročných dievčat predstavila aj Slovenka Nina Ladvenicová, ktorá skončila na 6. priečke.

Celkovým víťazom v kategórii mužov sa stal Mat Fraser, ktorý potvrdil pozíciu najzdatnejšieho muža.  Kategória žien má novú víťazku, Tiu-Claire Toomey z Austrálie.

Nina Ladvenicová

Plávanie a cyklokros

Na súťažiacich v kategóriách jednotlivcov čakalo počas štyroch dní 13 workoutov, ktoré preverili všetky zložky kondície. Vo štvrtok hry otvorila kombinácia behu a plávania nasledovaná cyklokrosom. Organizátori zaradili aj takéto netradičné disciplíny s cieľom pritiahnuť fanúšikov a zároveň otestovať, že ako si pretekári poradia v nečakaných situáciách. Rozhoduje prirodzený talent a aj psychika.  Tretí workout bol už crossfitovejší – kombinácia muscle-upov na kruhoch a trhu s ťažkou činkou.

Ricky Garard, víťaz cyklokrosu a tretí celkovo.

Vzpieračský trh sa objavil aj v piatkovom programe, tentoraz však na maximálnu váhu. Zvíťazil Garret Fisher výkonom 138 kg. Druhý bol Tommy Vinas s 137 kg, tretí Brent Fikowsky s 136 kg. Štvrté miesto obsadil Elihjah Muhammad a piate obhajca titulu Mat Fraser so 132 kg.

U žien vzoprela najviac Kara Webb z Austrálie (92 kg). Len o pol kilogramu za ňou skončila jej krajanka Tia-Claire Toomey, ktorá reprezentovala Austráliu vo vzpieraní na OH v Riu, kde obsadila 14-te miesto. Teenageri mali trh v programe ešte v piatok. Nina zdolala 57 kg.

Kara Webb

V sobotu strongman

V sobotu čakali na pretekárov 3 workouty. Prvý pripomínal súťaže silných mužov. Pretekári museli najskôr odniesť 227 kg (ženy 155 kg) vážiace jarmo — yoke na vzdialenosť 45 m. Naspäť sa vracali chôdzou po rukách. V druhom kole niesli dvojicu klád s váhou po 90 kg (55 kg) a v treťom ťahali sane s váhou 182 kg (141 kg). Naspäť sa vždy vracali chôdzou po rukách.

S workoutom si najlepšie poradil Kanaďan Fikowsky za 4:13 min, druhý skončil Fraser, tretí Scott Panchik, veterán pri svojej šiestej účasti na Games. U žien zvíťazila Katrin Davidsdottir z krajiny strongmanov — z Islandu za 3:55 min. Katrin vyhrala Games v rokoch 2015 aj 2016 a patrila medzi favoritky aj tento rok. Za ňou sa umiestnila Tennil Reed-Beuerlein a ďalšia Islanďanka Annie Thorisdottir (víťazka v 2011 a 2012).

Annie Thorisdottir

Druhý sobotný workout (9. celkovo) bol rebrík z premiestnení a muscle-upov. Zvíťazili Fraser (7:40 min) a Tia-Claire Toomey (7:12). Sobotný program uzavrela ťažšia verzia piateho kvalifikačného workoutu z Open 2017.

10 kôl na čas

• 9 thrusterov so 61 kg (45 kg)
  • 35 dvojšvihov na švihadle

Po sobote viedol Fraser s 850 bodmi, pred Noahom Ohlsenom (676) a Fikowskym (656). Najlepší Európan Björgvin Karl Gudmnudsson poklesol na 7. miesto.

U žien boli rozdiely menšie. Viedla Tia-Claire Toomey so ziskom 786 bodov. Kara Webb sa po silovejších workoutoch v sobotu prepracovala na 2. priečku (772 bodov) a tretia bola Sara Sigmundsdottir (732 b), ktorú od  Annie Thorisdottir na štvrtej priečke delilo len 6 bodov.

Nina Ladvenicová poskočila na 6. priečku, vďaka dobrým umiestneniam vo workoute číslo šesť a sedem. Workout č. 8 dokonca vyhrala a potvrdila gymnastické zručnosti. Musela zdolať:

3 kolá na čas:

• 10 muscle-upov
  • 30 wall-ballov
  • 50 m chôdze po rukách
  • 7 m nosenia vreca s pieskom

V druhom kole sa chôdza na rukách skrátila na 7 m a v treťom kole nebola vôbec. Nina to celé zvládla za 12:19 min. Video z jej výkonu si môžete pozrieť TU:

Finále podľa Fibonacciho

Finále bolo nazvané podľa talianskeho matematika Leonarda Fibonacciho. Opakovania v jednotlivých kolách boli určené podľa postupnosti.

• 5-8-13 kľukov v stojke na rukách na bradlách
  • 5-8-13 mŕtvych ťahov s 91 kg (203 lb) kettlebellmi
  • na konci 89 stôp (27 m) výpadov v chôdzi s 53 lb (24 kg)

Ženy používali 124 lb a 35 lb kettlebell (56 kg a 16 kg) a počty kľukov v stojke boli 3-5-8. Kľuky v stojke na prenosných bradlách sú náročnejšie, ako na podložke, pretože rozsah pohybu je väčší.

S Fibonaccim si najlepšie poradil Logan Collins za 5:29 min. Za ním skončil už jasný víťaz Mat Fraser, ktorý  zvíťazil v celkovom poradí so ziskom 1132 bodov. (Víťaz workoutu si vždy pripíše 100 bodov, druhý 95, tretí 90 — body klesajú podľa poradia.)

Mat Fraser

Druhý v celkovom poradí Brent Fikowsky nazbieral 916 bodov. Mladý Kanaďan patril k príjemným prekvapeniam hier už vlani, kedy mu tesne uniklo pódium a skončil štvrtý.

Na treťom mieste skončil Ricky Garard. Austrálčan, ktorý sa v mladosti venoval rugby, si pripísal víťazstvá v cyklokrose a v jedenástom workoute. Ten mal zaujímavé zloženie — na pretekárov čakalo:

5 kôl

• Beh na 450 m
  • Prehodenie vreca s pieskom (45 kg/30 kg) ponad stoh slamy a následne angličák spojený s preskokom stohu.

Aj takýto netradičný workout pripravili organizátori pre účastníkov CrossFit Games 2017.

U žien finále vyhrala Sara Sigmundsdottir časom 3:13 min. Na čele celkového poradia sa udržala Tia-Claire Toomey a pripísala si premiérové víťazstvo na CrossFit Games so ziskom 994 bodov. Vo finále vyhrala napínavý súboj so svojou krajankou Karou Webb, ktorá skončila na druhom mieste len s rozdielom dvoch bodov (992). Dvojbodový rozdiel potvrdzuje vyrovnanosť v súťaži žien.

Tia-Clair Toomey

Na treťom mieste skončila víťazka hier z rokov 2011 a 2012 Annie Thorisdottir z Islandu, pre ktorú je to návrat na pódium. Až štvrtá skončila Sara Sigmundsdottir a obhajkyňa titulu najzdatnejšej ženy Katrin Davidsdottir bola piata.  V súťaži tímov zvíťazil Wasatch CrossFit pred CrossFit Mayhem a CrossFit Vancouver. Nina Ladvenicová obsadila celkové 6. miesto.

Najlepší Európa Björgvin Karl Gudmnudsson skončil šiesty.