PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Preťahovanie prstom: silový šport z Bavorska

Preťahovanie prstom, po nemecky Fingerhackeln, nie je len zábavkou počas Októberfestu. Tento šport má korene v 17-tom storočí v Bavorsku, kde ho používali muži na riešenie svojich sporov. Dnes je to organizované športové odvetvie s pravidelnými súťažami. Preťahovanie prstom má zázemie v Bavorsku, v Rakúsku a alpských oblastiach okolitých krajín.

 Fingerhackeln wikipedia
foto: Wikipedia

ZÁPAS

Dvaja muži sedia oproti sebe za dreveným stolom a ich prostredníky sú spojené koženým náramkom. Ich úlohou je pretiahnuť protivníka na svoju stranu stola. Zápasí sa na dva úspešné pokusy a dĺžka duelu málokedy presiahne 60 sekúnd.

TECHNIKA

Stôl má presne určené rozmery a oficiálnych súťaží sa môžu zúčastniť len registrovaní členovia klubov. Preťahovanie prstom si vyžaduje silu, pevný úchop, techniku a taktiku. Musíte predvídať správanie vášho súpera. Počas zápasu pretekár nesmie dať najavo bolesť, ktorá sa pri ťahaní sa za prsty často vyskytne.

TRÉNING

Tréning pozostáva z rozvoja sily hornej časti tela, najmä pliec. Pretekári musia robiť aj špeciálne cvičenia na spevnenie prstov, aby posilnili šľachy a znížili riziko zranenia. Využívajú visy na hrazde a na rôznych objektoch za končeky prstov alebo prenášanie záťaže zavesenej na prstoch.  Aj tak sa občas vyskytnú zranenia, najčastejšie mozoľe, prípadne natrhnuté šľachy a vykĺbené články prstov.