PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

ME strongmanov-dvojíc: 1. Petrík a Vašková

|text: PAVOL GUGA

Po úspešne zvládnutom Československom pohári sa na Štrbskom plese v sobotu 22. júla počas Štrbskej športovej smršte prišlo na rad hlavné podujatie dňa. Išlo o premiérové majstrovstvá Európy zmiešaných dvojíc-párov! Organizátorom podujatia bola Slovenská asociácia silných mužov, ktorá divákom pripravila dobre obsadené medzinárodné silácke zápolenie!

Na štart sa tak postavilo sedem párov zložených zo strongmana a strongwoman. Mohli sme tak vidieť najsilnejšieho SlovákaIgora Petríka s najsilnejšou Slovenkou Janou Vaškovou. druhý Slovenský pár tvorili šesťnásobný najsilnejší Slovák Braňo Golier a vicemajsterka Slovenska Majka Kubičková. Z Českej republiky prišla druhá z podujatia Arnold Classic Martina Dostálová aMartin Netušil. Z Poľska pod Tatry zavítala známa Karolina Koszela a jej partnerom bol Tomasz Rzymkowski.

Strongman pary I
Martin Netušil a Martina Dostálová z ČR.


Zvyšné tri páry boli zmiešané, UkrajincaIvana Hryhorovského doplnila Jana Ďurčáková, bielorus Volodymyr Cyfra pretekal s Nikol Hudákovou a z Moldavska zavítalIvan Derkač, ktorý pretekal s Alex Balickou. Všetky tri pretekárky sú zo Slovenska, z oddielu silového trojboja Zemplín Michalovce a na podujatie ich pripravil tréner Ladislav Lechan.

Na regulárnosť pokusov dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga. V každej z piatich disciplín rozhodovali spoločne dosiahnuté výsledky. Úvod patril tradične tlakovej disciplíne. Obaja, aj silák aj siláčka, mali 45 sekúnd na to, aby predviedli čo najviac zdvihov. Zvíťazilo duo Petrík-Vašková, ktorí nasúkali spolu 15 opakovaní. Len o jeden zaostala Koszela s Rzymkowskym, tretie miesto vybojoval český pár Dostálová-Netušil.

Strongman pary II


Nasledovalo nosenie kufrov. Silák mal odniesť 150 kilové kufre; siláčka 60 kilogramové. V tejto jedinej disciplíne musel najskôr strongman dosiahnuť svoju métu a až potom prišla na rad siláčka. Stalo sa, že siláčka ani nepredviedla svoju silu, nakoľko kufre boli nad sily niektorých borcov. Najrýchlejší bol poľský pár pred Petríkom s Vaškovou a zmiešanou dvojicou Cyfra–Hudáková.

V strede pretekov boli na pláne mŕtve ťahy. Strongman dvíhal automobil od spoločnosti PP Auto a strongwoman nápravu s váhou 145 kilogramov. Už druhú víťaznú disciplínu si pripísala dvojica Petrík-Vašková. Päť úspešných zdvihov Igora doplnila Jana neskutočnými 19-timi opakovaniami so 145-kg nápravou! A to všetko v časovom limite iba 45 sekúnd! Za nimi skončili Koszela a Rzymkowski, tretie miesto získalo Česko za 15 úspešných zdvihov Martiny Dostálovej. Práve Martina pretekala na Slovensku vôbec po prvýkrát a dúfame, že nie naposledy.

Strongman pary III Petrik
Igor Petrík a mŕtve ťahy s automobilom.


Predposledným testom pre naše dvojice bolo prehadzovanie gule. Priečku pripravila pre nás drevovýroba Ursíny a jej majiteľ Miloš, ktorý už dlhé roky podporuje silákov. Strongman prehadzoval 130 kg guľu a siláčka 80 kilovú. Dvadsať prehodení — zhodne po 10, si pripísal Petrík s Vaškovou, ktorý tak mali našliapnuté k zlatým medailám. Druhé miesto so 17-timi prehodeniami (9 +8) opäť patrilo poľskej dvojici Koszela-Rzymkowski, tretí skončil Golier (8) s Kubičkovou(5).

Strongman pary IV
Nestarnúci Braňo Golier.


Strongman pary V Kubickova
Prehadzovanie gule v podaní Majky Kubičkovej.


Zlato ostalo „doma“.

Záver patril priťahovaniu kamióna. Strongman ťahal 7,5-tonový ťahač od spoločnosti CHEDOS a siláčka mu pomáhala tlačením. Najlepšie si na nerovnom teréne s kamiónom poradili Golier s Kubičkovou. Za nimi skončil Petrík s Vaškovou, ktorí obaja potvrdili status najsilnejších na Slovensku a spoločne sa tak radovali zo zisku zlatých cenných kovov. Igor sa teraz pripravuje na Pohár Slovanov, ktorý by rád získal, pretože táto jediná trofej mu uniká. Jeho súťažná polovička, Jana Vašková a aj Majka Kubičková sa spoločne pripravujú na preteky o najsilnejšiu ženu sveta, ktoré sa uskutočnia v USA v septembri!

Strongman pary VI Petrik Vaskova
Víťazný pár Igor Petrík a Jana Vašková.

Druhý skončil Tomasz Rzymkowski s Karolinou Koszelou, ktorí spoločne predviedli úctyhodný výkon. Ich zohratosť vybičovala víťazov k ešte väčším výkonom a za striebro sa obaja nemusia hanbiť.

Strongman pary VII zaverecna


Výsledky:

1. Igor Petrík a Jana Vašková, SR, 33 b

2. Tomasz Rzymkowski a Karolina Koszela, PL, 30 b

3. Braňo Golier a Mária Kubičková, SR, 23 b

4 . Martin Netušil a Martina Dostálová, ČR, 18 b

5. Volodymyr Cyfra, BLR a Nikol Hudáková, SR 12 b

6. Ivan Hryhorovskyj, UKR a Jana Ďurčáková, SR, 12 b

7. Ivan Derkač, MDA a Alex Balická, SR, 7 b

Ďakujeme všetkým zúčastneným za predvedené výkony, starostovi obce Štrba Michalovi Sýkorovi za záštitu a pomoc s podujatím, pánovi Mackovi, spoločnosti PPAuto, CHEDOS a všetkým, ktorí napomohli k zdarnému priebehu majstrovstiev Európy! Gratulujeme víťazom a vidíme sa na ďalšej akcii!