PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť

 

Static Monster 2017: víťazom Tkadlčík

|text a foto: ERIK RÉDLI

V sobotu 22. júla sa si siláci zmerali sily pod stredovekým hladom Loket neďaleko Karlových Varov. Súťaž Static Monster 2017 organizoval Jiří Tkadlčík, český strongman a čerstvý majster Európy silných mužov do 105 kg. Predstavilo sa desať borcov z rôznych krajín, dokonca aj z Kanady a Singapuru.

´´SM Hrad Loket


Prvou disciplínou bolo dvíhanie klady na maximálny výkon. Pretekári začínali na váhe 130 kg, ktorú musel zdolať každý. Váhu potom organizátori zvyšovali po 10 kg.

Uvodni SM


Na prvom mieste skončili František Piros zo Slovenska a Ukrajinec Oleg Pylypiak, ktorí obaja zdolali po 200 kg. Piros je už dlhšie známy ako dobrý tlakár. Prekvapením bol ale mladý, 21-ročný Ukrajinec. Oleg Pylypiak váži len okolo 110 kg, využil však dynamiku zo vzpierania, ktorému sa venuje. Na druhom mieste skončili Jiří Vytiska a Jiří Tkadlčík so 180 kg.

Druhou disciplínu bol mŕtvy ťah s veľkou činkou. Začínalo sa na váhe 250 kg. Váha sa postupne zvyšovala a pretekár sa mohol rozhodnúť pokus vynechať, aby si oddýchol pred nasledujúcim pokusom. Váhu 340 kg zdolali len traja borci: Tkadlčík, Singapurčan Ahmad Taufiq a Pylypiak. Mladý Ukrajinec skončil na 340 kg. Taufiq zdolal posledným platným pokusom 362 kg; 372 kg bolo nad jeho sily. Sympatický pretekár mal na sebe počas súťaže škótsky kilt, pretože jeho rodina má korene v tejto krajine. Mŕtvy ťah vyhral Jiří Tkadlčík a výkonom 382 kg potvrdil, že je to jeho silná disciplína.

Celkovým víťazom Static Monster sa stal Jiří Tkadlčík. Druhé miesto si odniesol Oleg Pylypiak a tretí bol František Piros.

V prestávke medzi disciplínami sa uskutočnila exhibícia vzpierača Jiřího Orsága, ktorý predvádzal nadhod s činkou s hrubou osou, tzv. axle. Axle má väčší priemer, ako klasická vzpieračská os a pretekár ju preto nedokáže tak jednoducho premiestniť. Musí si pomôcť strongman technikou, dostať os na brucho a prechytiť. Odtiaľ ju Orság vyrážal nad hlavu vzpieračským výrazom. S prehľadom zdolal 180 kg a neskôr aj 200 kg.

V rámci exhibície siláci predviedli aj yoke carry, nosenie jarma so živou váhou. Ako záťaž poslúžili štyri ženy z publika. Ukrajinec Pylypiak predviedol výraz 125 kg jednoručky nad hlavu.

Celkové poradie (do úvahy sa brala telesná váha pretekára)

SM Tkadlicik deadlift
1. Jiří Tkadlčík


SM Pylypiak 200
2. Oleg Pylypiak


SM Piros 200
3. František Piros 


SM Krasinsky deadlift
4. Jan Krastinský


SM Taufiq lift

5. Ahmad Taufiq


SM Gazajev deadlift

6. Valerij Gazajev


SM Vytiska 2 pokus
7. Jiří Vytiska


SM McGregor deadlift

8. James McGregor 


SM Petr 2 pokus
9. Petr Pastyřík


SM Rekenei deadlift

10. Peter Rekenei


SM Orsag axl 200

Jiří Orság


Vytiska yoke
Jiří Vytiska predvádza yoke. 


Pylypiak jednorucka
Oleg Pylypiak s ťažkou jednoručkou.

<div class="fb-like" data-href="https://www.facebook.com/MUSCLEFITNESS-CzechSlovak-317155278297216/?fref=ts" data-layout="standard" data-