PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top logo 1 februar

Odoslať e-mailomVytlačiť

Strongman Šahy Cup 2017

|text a foto: ERIK RÉDLI

V sobotu 24. 6. si amatérski siláci zmerali sily v Šahách (okres Levice) na Strongman Šahy Cup 2017. Súťaž sa uskutočnila v rámci športového dňa Šahy Cup 2017 a organizačne ju zabezpečili Kulturistický Klub Šahy a Strongman Club Vyškovce nad Ipľom. Podujatie dalo príležitosť najmä menej skúseným pretekárom vyskúšať si strongmanské náčinie v súťažných podmienkach. Jedenásť borcov si zmeralo sily v šiestich disciplínach.

Foto s usporiadatelmi

Súťažiaci a organizátori Róbert Fógel (vľavo) a Peter Pásztor (vpravo).

Súťaž otvorilo zdvíhanie klady nad hlavu na maximálny výkon. Zvíťazil Zsolt Zlatner, ktorý nad hlavu dostal 135 kg. Za ním sa umiestnil Erik Karvai so 115 kg. Kádasi Pityu a Igor Virág sa delili o tretiu priečku výkonom 110 kg.

Zlatner v polovici júna obsadil tretie miesto v Slovenskom pohári silných mužov v Banskej Bystrici a pozíciu favorita na celkové víťazstvo potvrdil aj v druhej disciplíne, ktorou bolo držanie dvojice 12 kg sudov v upažení na čas. Časom 1:04 min sa delil o prvé miesto s Elemírom Bartošom.

Ako tretie v poradí nasledovalo ťahanie 6 tonového kamióna na vzdialenosť zhruba 20 m na čas. Kádasi vzdialenosť zdolal za 14 sekúnd, rovnako aj Zlatner. Na druhom mieste skončil Igor Virág časom 16 sekúnd. Kádasi aj Virág patria k ľahším pretekárom s atletickou stavbou tela, čo potvrdili najmä v disciplínach, kde je dôležitá silová vytrvalosť.

Vo štvrtej disciplíne rozhodovala najmä maximálna sila. Na súťažiacich čakal mŕtvy ťah s konštrukciou s pneumatikou. Začínalo sa s 250 kg a po každom úspešne zvládnutom opakovaní usporiadatelia prikladali na konštrukciu 25 kg. Zlatner zvládol 6 opakovaní, posledné s 375 kg, za 19 sekúnd. Druhý Kádasi skončil na piatom opakovaní s 350 kg za 27 sekúnd, rovnako ako Bartoš a Karvai, ktorí však na to potrebovali 29, resp. 33 sekúnd.

Atlas stone, piata súťažná disciplína, spočívala v prehadzovaní 80 kg betónovej gule ponad 120 cm vysokú priečku na maximálny počet opakovaní za 1 minútu. Vyhral Zlatner s 13 opakovaniami; za ním sa zoradili Kádasi (12) a Virág (11). Bývalý trojbojár Erik Karvai odstúpil po piatej disciplíne po tom, ako si pri vykladaní gúľ natiahol biceps.

Posledná, šiesta disciplína bola štafeta pozostávajúca z troch prevrátení 250 kg pneumatiky a nosenia dvojice 90 kg kufrov na vzdialenosť 20 metrov. Najrýchlejší bol Kádasi za 15 sekúnd, nasledovali Zlatner (22) a Bartoš (23).

Celkovým víťazom sa stal Zsolt Zlatner a potvrdil svoje skúsenosti zo Slovenského pohára. Za ním skončili Kádasi Pityu a Igor Virág, ktorých delil len jeden bod. Pre viacerých pretekárov zo štartového poľa bol Strongman Šahy Cup prvá účasť na súťaži a príležitosť nazbierať skúsenosti do budúcnosti.

Výsledky: 1. Zsolt Zlatner (KK Šahy) 63b, 2. Kádasi Pityu (Strongman Club Vyškovce nad Ipľom) 50b, 3. Igor Virág (Strongman Club Vyškovce nad Ipľom) 49b, 4. Jaroslav Križan (KK Šahy) 40b, 5. Elemír Bartoš (Power Strong Club-Oszi a spol.) 37b, 6. Karácsony Péter (ŠK Strongman Club Dunajská Streda) 34,5b; 7. Erik Karvai (KK Šahy) 32b, 8. Csintó László (ŠK Strongman Club Dunajská Streda) 28b, 9. Kékesi László (Strongman Club Vyškovce nad Ipľom) 26,5b, 10. Lackovsky Tamás (KK Šahy) 22b, 11. Marian Sleziak (KK Šahy) 12 b.