PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Ako na mozole – prečo vzpierači nenosia rukavice

|text: ERIK RÉDLI 

Mozole vznikajú ako reakcia kože na nadmerné trenie a záťaž. Vyskytujú sa pri práci s náradím, napríklad lopatou, a aj pri cvičení v posilňovni, najmä pri náročných cvikoch na hrazde, s činkou alebo s kettlebellom.

Stronger and faster Grip


Na ochranu rúk pri bežnom cvičení v posilňovni môžete použiť rukavice, tie však oslabujú vnemy z nervových receptorov v koži. Pri náročnejších gymnastických prvkoch (muscle-upy, akrobacia) alebo pri vzpieraní človek potrebuje vnímať pohyb čo najlepšie. Priamy kontakt s náradím alebo náčiním tomu pomáha. Preto nikdy nevidíte gymnastu alebo vzpierača cvičiť v rukaviciach. 

Rukavice FitPlus


Na ruky si gymnasti a vzpierači nanášajú vrstvu magnézia, aby zvýšili trenie a „nešmýkali“ sa. Vyššie trenie však zvyšuje tvorbu mozoľov. Tu je niekoľko tipov, ako och ošetrovať:

  • Ponorte ruky na minútu do teplej vody a potom použite pilník na zoškrabanie suchej kože. Pilník pred použitím sterilizujte vo vriacej vode. Po odstránení vrstvy kože miesto natrite telovým krémom alebo hydratačným krémom s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá odstraňuje odumreté bunky a podporuje tvorbu kolagénu.
  • Používajte krém na ruky, ktorý suchú kožu zvlhčí a zlepší jej stav. Natierajte si ruky každý večer pred spaním.
  • Trecie plochy môžete prelepiť elastickou páskou, ktorá chráni pred mechanickým poranením kože. Preto si vzpierači alebo pretekári v crossfite oblepujú prsty. 
  • Používajte gymnastické gripy, ktroré umožňujú lepší kontakt s náčiním.
  • Skúste činku uchopiť viac prstami ako dlaňou. Tým sa zmenší trecia plocha.

gymnasticky grip ruka paska kopie
Gymnastický grip alebo prsty oblepené páskou tiež pomôžu. 


Niekedy sa mozoľ odtrhne a ostane krvácajúca rana. V takom prípade ju treba vydezinfikovať a prekryť sterilným obväzom. Postihnutú časť tela nezaťažujte, kým sa rana nezahojí. Prípadne použite alternatívny úchop a vyhýbajte sa cvikom, pri ktorých dochádza k pohybu zápästia okolo hrazdy, činky alebo rukoväte — muscle-upy, vzpieranie alebo swingy s kettlebellom.