PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

McMillan víťazom Arnold Classic!

V poradí 16. víťazom prestížnej Arnold Classic sa v sobotu 4. marca v americkom Columbuse (Ohio) stal Cedric McMillan, ktorý si tak vylepšil svoje vlaňajšie umiestnenie o jednu priečku. Pri neúčasti obhajcu minuloročného prvenstva Kaia Greenea si tak impozantne stavaný, 39-ročný armádny inštruktor splnil svoj športový sen, keďže sa viackrát nechal počuť, že víťazstvo na Arnoldovej súťaži má v jeho osobnej hierarchii súťaží pre neho najväčšiu váhu.

Arnold SF


ifbb proAktuálny 29. ročník hierarchickej dvojky súťažného kalendára IFBB Professional League sa po prvý raz konal bez hviezd prvej veľkosti (i bez ktoréhokoľvek z predchádzajúcich víťazov), keďže v 10-člennom štartovom poli chýbal ktokoľvek z finálovej šestice vlaňajšieho Olympia Weekendu. Paradoxne, svojím spôsobom práve to prispelo k atraktivite zápolenia, v ktorom dostali v nejednom prípade priestor príslušníci nastupujúcej generácie bodybuildingu.

O zastúpení na najvyšších miestach už tradične mnoho naznačilo úvodné semifinálové porovnávanie, v ktorom dostali priestor práve McMillan, ďalej Dallas McCarver, Lionel Beyeke, Juan Morel a Max Charles. Po absolvovaní osmičky povinných póz však bolo jasné, že jediným vážnym súperom pre McMillena je mladý, 25-ročný gigant McCarver. Potvrdilo to i záverečné vyvolanie celého semifinále, do ktorého si rozhodcovia vyžiadali len a práve zmienené duo.

Bodybuilding top 3 front bicepsZľava: Charles, McMillan a McCarver. 


top 3


triceps


Čo dala najavo ich vzájomná konfrontácia? Ukázala niektoré styčné body, ale i zásadné rozdiely oboch. Okrem škótskeho prídomku „Mc“ spája McMillena a McCarvera napríklad i fakt, že patria k najvyšším špičkovým profesionálnym kulturistom súčasnosti (obaja merajú 188 cm). Svojím spôsobom je aj každý z nich nositeľom estetických kvalít v zmysle koncepcie postavy do X, podmienenej úzkym pásom, širokými plecami a masívnymi stehnami.

Tým však aj každá podobnosť končí. Zatiaľ čo totiž McMillan je koncepciou postavy v mnoho reliktom zlatej éry bodybuildingu so všetkými pozitívami a nostalgiou starých dobrých čias, ktoré v nás tá doba vyvoláva, McCarver je prototypom moderného kulturistu 21. storočia. A práve tu je zrejme možné nájsť korene McMillanovej mimoriadnej príťažlivosti pre oko kulturistického fanúšika. Štruktúrne ideálne stavaný borec totiž disponuje všetkým tým, čo sa spája s tou najpôvodnejšou predstavou kulturistu – perfektné proporcie bez defektu vystupujúceho brucha, ktoré dokáže zúročiť v mimoriadnej atraktívnych pózach, ako vystrihnutých z čias Arnolda či Franka Zane. Ak k tomu pridáme impozantné objemy i plné a guľaté svaly, dostávame profil borca, ktorý by potenciálne mal siahať na tie najprestížnejšie kulturistické vavríny. To, že sa tak doposiaľ nedialo, má u McMillena zrejme jediný dôvod – problémy s načasovaním formy. Tohto roku však nastúpil na pódium plnší a oblejší (vážil 127 kg, oproti teda vlaňajšku nabral 9 kg svalovej hmoty) než kedykoľvek predtým a nové prírastky i adekvátne spracoval. Po skvelej voľnej zostave, v ktorej naplno ťažil zo svojich predností a za ktorú si vyslúžil búrlivé ovácie publika, nebolo o jeho prvenstve pochýb. V závere finálového večera si tak McMillan odniesol nielen šek na 130tisíc amerických dolárov, ale i štylizovanú Arnoldovu podobizeň pre víťaza. Vo svojej ďakovnej reči, počas ktorej prizval na pódium i zvyšok svojich súperov, zdôraznil, že každý typ postavy si zaslúži rešpekt a žiadal o menej negatívnosti v bodybuildingu. V závere v sebe nezaprel veselú náturu, keď si v tradičnom rozhovore s Arnoldom na pódiu vymenili role a bol to on, kto spovedal svoj idol.

Druhé miesto obsadil Dallas McCarver (75 000 USD), ktorý sa v porovnaní s Olympia Weekendom 2016 (kde predtým naposledy štartoval) predviedol opäť o čosi mohutnejší a novú svalovú hmotu i náležite spracoval. Mimochodom, práve vylepšené svalové objemy patrili k hlavným zbraniam 25-ročného benjamínka štartového poľa, čo i náležite prezentoval vo väčšine póz, ale najmä v „most muscular“, v ktorej nemal sebe rovného. Vzhľadom na nízky vek, brutálny svalový rozvoj a cieľavedomosť, s akou kráča za svojim cieľom, býva McCarver často označovaný za budúcnosť bodybuildingu. Jeho vystúpenie v Columbuse to len potvrdilo.

Tretie miesto a šek na 50tisíc dolárov získal Max Charles, ktorý patril po stránke pripravenosti k najlepším borcom na pódiu. To rozhodlo o tom, že až za ním skončil „konštrukčne“ lepší čierny Francúz Lionel Beyeke so skvele tvarovanou muskulatúrou, ale bez patričnej kvality najmä v zadných postojoch.

Piaty Juan Morel postupne vyrovnáva rozdiel medzi slabšími dolnými končatinami a dominantnou hornou polovicou tela, tentoraz však výraznejšie strácal po stránke pripravenosti.

Finálovú šesticu uzavrel Fouad Abiad, ktorého postava nesie stopy viacerých zranení a i napriek pomerne slušnej pripravenosti sa nedá ubrániť dojmu, že najlepšie časy má už zrejme za sebou...

Viac fotografií nájdete TU

McMillan McMillan McMillan
1. Cedric McMillan


McCarver McCarver McCarver

2. Dallas McCarver


MaxCharlesMAx Charles Max Charles

3. Max Charles


Beyeke Beyeke

4. Lionel Beyeke


Morel Morel

5. Juan Morel


Abiad Abiad

6. Fouad Abiad 


Výsledky

BB Open


Voľná zostava Cedrica McMillana


Cedric McMillan vs. Dallas McCarver - finálové porovnávanie 


Videozáznam finále Arnold Classic, Bikini, a Men´s Physique

Arnold Classic 2017 Saturday Night Finals Full... by GenerationIron


Videozáznam zo semifinále 


Arnold Classic 2017 Saturday Prejudging Full Show by GenerationIron