PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top logo 1 februar

Odoslať e-mailomVytlačiť

TOP 10 v neolympijských športoch: 1. Bániková

|foto: BORIS BÁRDOŠ, ERIK RÉDLI

V sobotu 17. decembra v Trenčíne ocenili najlepších športovcov roka 2016 v neolympijských športoch. Zvíťazila fitneska Eva Bániková. Začiatkom novembra získala zlatú medailu na MS v Bialystoku vo fitness žien nad 163 cm. Okrem toho triumfovala aj na juniorských MS v Dominikánskej republike a na ME v Santa Susane obsadila druhé miesto.

Eva BánikováEva Bániková na MS 2016 v poľskom Bialystoku. (foto: ZDENĚK DRYÁK)

Druhá skončila Zuzana Vráblová, reprezentantka vo vodnom lyžovaní. V roku 2016 získala titul majsterky sveta vo wakeskate za vlekom v kategórii open a zvíťazila aj vo wakeskate tour 2016.

Na tretiu priečku sa dostala Barbara Miková, majsterka sveta 2015 v lyžovaní na tráve.

Už po šiestykrát patril najlepším neolympijským športovcom slávnostný galavečer Večer hviezd, ktorý moderoval Matej “Sajfa” Cifra. Dvojhodinový program spestrili aj vystúpenia mladých fitnesiek z klubu Fitness Gabrhel Trenčín a exhibičné vystúpenie kulturistu Tomáša Tabačiara. Hlavnou hviezdou večera bola Dara Rolins a záver patril deťom z domova sociálnych služieb Čistá duša.

Ocenení boli aj traja najúspešnejší juniori v neolympijských športoch: Michal Zaukolec, juniorský majster sveta v klasickej kulturistike, armwrestlerka Rebeka Martinkovičová a Adam Bukor, juniorský majster sveta v plutvovom plávaní na 400, 800 a 1500 m.

V desiatke ocenených športovcov bolo 9 majstrov sveta a 4 majstri Európy. Silové a fitness športy mali až trojnásobné zastúpenie. Okrem Bánikovej sa na 6. mieste umiestnil silový trojbojár Róbert Valach, ktorý pri svojej premiére na MS mužov obsadil 6. miesto v kategórii nad 120 kg a za 360 kg v mŕtvom ťahu získal v tejto disciplíne striebro. Zároveň dosiahol najlepší výkon v ére samostatnosti Slovenska trojbojom 1037,5 kg. (Paradoxne, bez umiestnenie v ankete skončila najúspešnejšia zástupkyňa SAKFST v silovom trojboji roku 2016, vicemajsterka sveta i Európy Ivana Horná, držiteľka viacerých kontinentálnych rekordov...) Siedmy skončil aktuálny majster Európy v kulturistike do 70 kg Igor Kočiš. Na pódium bol pozvaný aj trojbojár Fridrich Matejík, ktorý len pár hodín pred galavečerom prekonal výkonom 320 kg slovenský rekord v tlaku na lavičke v kategórii nad 120 kg.

Cenu za vznik a propagáciu neolympijských športov si prevzal čestný predseda SAKFST Michal Čapla a cenu za celoživotné dielo dostal futbalový tréner Jozef Adamec.

Večer hviezd nadviazal na Športfestival 2016, na ktorom sa prezentovali neolympijské športy a ktorého súčasťou boli aj súťaže v silovom trojboji, v bikini fitness, Európsky pohár silných žien a zápolenia silných mužov vo váhovej kategórii do 90 kg. Športfestival má za úlohu prezentovať neolympijské športy a pritiahnuť divácky záujem a potenciálnych sponzorov. Pomôcť by mala aj pripravovaná novela zákona o športe (v súčasnosti je v pripomienkovom konaní), najmä čo sa týka financovania športu.

Sajfa a ValachModerátor Matej "Sajfa" Cifra a Róbert Valach.

Igor Kočiš

Igor Kočiš

Michal Zaukolec

Michal Zaukolec (foto: IGOR KOPČEK)

Sajfa. Gabrhel a Guga

Sajfa s organizátormi Športfestivalu Milan Gabrhel a Pavlom Gugom.

Matejík Mlsna a Sajfa kopieFridrich Matejík, prezident SAKFST Boris Mlsna a Salfa.

Sajfa a Tabačiar

Sajfovým otázkam sa nevyhol ani kulturista Tomáš Tabačiar pred svojim exibičným vystúpením.

Dara RolinsDara Rolins

Športovec roka v neolympijských športoch – poradie:

1. Peter Horňák, sveta v love udicou na prívlač.
  2. Alexander Vaško, vodné lyžovanie za vlekom, majster Európy v disciplíne skoky, 2. v kombinácii, 3. vo figurálnej jazde.
  3. Monika Chochlíková, kickbox, majsterka Európy v K1 do 52 kg.
  4. Igor Kočiš, kulturistika, majster Európy do 70 kg.
  5. Róbert Valach, silový trojboj, najlepší výkon v ére samostatnosti SR; 1037,50 kg.
  6. Ján Furucz, presná orientácia, majster sveta (člen družstva), vítaz Európskeho pohára ECT.
  7. Ladislav Stupák, nohejbal, majster sveta (člen družstva).
  8. Barbara Miková, lyžovanie na tráve, majsterka sveta 2015, 2. miesto na Svetovom pohári 2016.
  9. Zuzana Vráblová, vodné lyžovanie, majsterka sveta vo wakestate za vlekom, kategória open, víťazka wakeskate tour 2016.
  10. Eva Bániková, fitness, majsterka sveta 2016 vo fitness nad 163 cm.