PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

Meč Matúša Čáka pre Kobylarza

|text: PAVOL GUGA |foto: JANKA LOJEKOVÁ, MILAN KULIFAJ 

sasimNa nádvorí Trenčianskeho hradu sa v nedeľu 18. septembra odohral súboj o rytiersku trofej Meč Matúša Čáka. Tradičné silácke zápolenie patrí medzi najstaršie strongman podujatia v Európe, v réžii SASIM sa tohto roku konal už jeho 16. ročník.

Meč M. Čáka


Dvíhanie klady, mŕtvy ťah s nápravou, nosenie kufrov i meča, prevracanie pneumatiky či prehadzovanie betónovej gule ponad horizontálnu priečku. Týchto päť náročných disciplín čakalo na okteto silákov zo siedmich krajín Európy. Na medzinárodnej súpiske figurovali Bielorus Volodymyr Cyfra, Srb Nemanja Tasić, Rakúšan Ronald Knoll, Poliak Rafal Kobylarz, Čech Čestmír Šíma, Maďar Erik Karácondi a domáca dvojica Branislav Golier a Igor Petrík. Na regulárnosť súperenia dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga, moderátorskej taktovky sa ujal prezident Európskej asociácie silákov Milan Gabrhel.

Úvod patril tradične testu tlakovej sily pliec a tricepsov – dvíhaniu 135 kg vážiacej klady zo zeme nad hlavu. Zvíťazil Kobylarz, keď v časovom limite jednej minúty poľahky predviedol 8 opakovaní. Druhé miesto za sedem platných pokusov obsadil prekvapivo Tasić, ktorý sa v tejto disciplíne výrazne zlepšil. Delené tretie miesto získali Šíma s Petríkom, ktorí dostali kladu nad hlavu zhodne po šesťkrát.

Nasledovali mŕtve ťahy s hrubou osou. Váha naloženej nápravy činila 311 kg. Prvenstvo si opäť pripísal Kobylarz (8) pred Šímom (7) a Petríkom (4). Mimochodom, Rafal Kobylarz dokáže so štandardnou olympijskou osou a kotúčmi mŕtvy ťah s váhou 400 kg!

Svoju víťaznú sériu rozšíril Kobylarz i na nasledujúcu previerku odolnosti úchopu a sily nôh i chrbta, keď triumfoval v kombinácii farmárskej chôdze s párom 150-kilových kufrov a nosenia 150-kilového meča. Poľský borec dal tak jasne najavo, že prišiel do Trenčína skvele pripravený a chce zabudnúť na začiatok sezóny, kedy jeho forma nebola práve optimálna.

Druhý najrýchlejší čas dosiahol Braňo Golier pred mladým Voloďom Cyfrom, ktorý v priebehu tohtoročnej sezóny vykazuje permanentný výkonnostný rast.

Predposlednou disciplínou bolo prevracanie 400-kilovej pneumatiky. Stanovených šesť otočení predviedol najrýchlejšie opäť Kobylarz, disponujúci ojedinelou kombináciou sily a dynamiky. Za ním skončili Igor Petrík a Braňo Golier.

Vďaka Kobylarzovmu suverénnemu účinkovaniu v súťaži s kvartetom prvenstiev z jednotlivých testov sily bol pred záverečnou disciplínou tohtoročný držiteľ rytierskej trofeje viac-menej istý. Bojovalo sa tak len o zostávajúce miesta na stupňoch víťazov.

Za deväť opakovaní prvenstvo v prehadzovaní 150-kilovej gule ponad horizontálnu dopomohlo k celkovému druhému miestu Igorovi Petríkovi. Úradujúci národný šampión tak dokazuje, že je momentálne jednotkou medzi silnými mužmi na Slovensku.

Druhé miesto v poslednej disciplíne patrilo Čestmírovi Šímovi (8), čo pre neho v celkovom hodnotení znamenalo bronzový stupienok. Šíma sa vrátil do kolotoča súťaží po zdravotných problémoch a i napriek tomu dokázal vybojovať cenný kov!

Tretiu priečku v prehadzovaní gule (7) a štvrtú v celkovom poradí obsadil Branislav Golier. Jeho dlhoročné skúsenosti, húževnatosť a sila z neho robia nebezpečného pretekára, ktorý rád popreháňa i oveľa mladších či ťažších borcov.

Víťazstvo na Meči Matúša Čáka 2016 získal Poliak Rafal Kobylarz. Hoci kvôli natiahnutému úponu bicepsu nenastúpil na poslednú disciplínu, i tak mal dostatočný bodový zisk, aby si ustrážil celkové prvenstvo. Po minulom roku, kedy zvíťazil jeho krajan Róbert Cyrwus, sa tak Kobylarz stal druhým Poliakom, pýšiacim sa trofejou Matúša Čáka. Na podujatie prišiel silovo mimoriadne dobre pripravený, bez zaváhania prešiel štyrmi z piatich testov sily a právom sa stal držiteľom rytierskeho meča pre víťaza, ktorý si v minulosti vybojovali také osobnosti tohto športu ako Vidas Blekaitis, Ervin Katona, Konstantin Iljin, Matjaž Belšak, Branislav Golier, Pavol Jambor či Jan Šalata.

Výsledky: 1. Rafal Kobylarz (Poľ.) 32 bodov, 2. Igor Petrík (SR) 30,5, 3. Čestmír Šíma (ČR) 25,5, 4. Branislav Golier (SR) 23,5, 5. Nemanja Tasić (Srb.) 23,5, 6. Volodymyr Cyfra (Biel.) 15,5, 7. Ronald Knoll (Rak.) 15, 8. Erik Karacóndi (Maď.) 11,5.

 

medailisti
Medailové trio (zľava): 2. Igor Petrík, 1. Rafal Kobylarz, 3. Čestmír Šíma.


Kobylarz x
Počas slávnostne ceremónie je víťazný Kobylarz obradne pasovaný za rytiera. Rituál je tradičnou súčasťou tohto zápolenia.


kobylarz
Víťazný Rafal Kobylarz.


sima
Impozantné proporcie Čestmíra Šímu.


sima x
Čestmír Šíma pri prehadzovaní gule.


Knoll
Farmárska chôdza v podaní Ronalda Knolla.


golier
Branislav Golier verzus 400-kilová pneumatika.


tasic
Nemanja Tasić sa pripravuje na mŕtvy ťah.