PORTÁL SPOLOČNEJ ČESKEJ A SLOVENSKEJ EDÍCIE ČASOPISU TVAROVANIE TELA – KONDIČNÝ TRÉNING – ŠPORTOVÁ VÝŽIVA – SUPLEMENTÁCIA FACEBOOKTWITTERINSTAGRAMYOUTUBE PINTERESTGOOGLE RSS ikona

top banner bg

Odoslať e-mailomVytlačiť
 

212 Olympia: Lewis 1., Mozoláni i Koritenský 16.

ifbb pro         Mr Olympia 2016 LOGO

 

Kým v minulosti bývalo jeho dejiskom Olympia Expo v Las Vegas Convention Center, piatkový prejudging kategórie do 212 libier (96,2 kg) sa tohto roku po prvý raz konal na hlavnom pódiu v Orleans Arene – spoločne s open zápolením mužov. Na tom – ako i na zmene názvu (z pôvodného Olympia 212 Showdown na súčasný 212 Olympia) – vidieť postupný nárast prestíže zápolenia „ľahkých váh“. Sobotné finále sa potom už tradične odohralo v Orleans Arene a nastúpilo naň všetkých 18 účastníkov.

Ako sa ukázalo neskôr vo finále, úvodné porovnávanie prejudgingu v zložení Ahmad Ashkanani, David Henry, Jose Raymond, Hidetada Yamagishi, James „Flex“ Lewis a Eduardo Correa presne korešpondovalo s menoslovom na prvých šiestich priečkach. Záverečné piatkové porovnávanie potom vnieslo svetlo i do toho, kto si podelí cenné kovy, keďže na žiadosť rozhodcov v ňom bok po boku pózovali Raymond, Lewis a Ashkanani.

Piaty titul v rade si napokon vybojoval James „Flex“ Lewis, ktorému sa tak darí napĺňať jeho zámer, keďže vlani sa nechal počuť, že chce „ľahkej váhe“ kraľovať až do svojho odchodu do kulturistické dôchodku. Lewis predviedol opäť svoje známe devízy: svalovú eleganciu, kvalitu a separáciu v zadných postojoch, skvelé paže a bezkonkurenčné dolné končatiny, vrátane masívnych lýtok.

Raketový vzostup medzi absolútnu elitu zaznamenal Ashkanani, ktorému sa pri jeho debute na Olympia Weekende podarilo získať striebro. Vyslúžil si ho najmä svalovým rozvojom hornej polovice a výraznou vaskularitou.

Týmito kvalitami (objemy, extrémna vaskularita a hustota svalstva) disponoval i typovo podobný Raymond na bronzovej priečke.

Priamy postup do váhovo obmedzeného zápolenia na budúcoročnej Olympii si zabezpečili ešte Correa (4.) a Henry (5.). Tohtoročný víťaz Arnold Classic 212 Yamagishi skončil šiesty a právo štartu na Olympia Weekende 2017 si tak bude musieť vybojovať na niektorej z nadchádzajúcich súťaží.

Na tohtoročnej 212 Olympia debutovalo i duo našincov – bývalý amatérsky majster sveta i Európy Andrej Mozoláni (SR), ktorý sa na súťažné pódiá vrátil po desiatich rokoch, a Vojtěch Koritenský (ČR). Obaja dostali príležitosť v predposlednom semifinálovom porovnávaní, čo rezultovalo do delenej 16. priečky (spoločne s Kórejcom Kimom Jun Ho).

Všeobecne možno v prípade „dvestodvanástky“ konštatovať, že úzka špička sa zvyšku štartového čoraz viac vzďaľuje.

Prejudging s Andrejom Mozolánim a Votěchom Koritenským 

Obsiahle fotogalérie z Olympia Weekendu 2016 nájtete TU, TU a TU

Výsledky

Score 212

Flex LewisFlex Lewis Flex Lewis
1. Flex Lewis


Ahmad AshkananiAhmad AshkananiAhmad Ashkanani
2. Ahmad Ashkanani


Jose Raymond Jose Raymond Jose Raymond
3. Jose Raymond 


Eduardo Corea
4. Eduardo Correa


David Henry
5. David Henry


Yamagishi
6. Hidetada Yamagishi 


Andrej MozolániAndrej Mozoláni Andrej Mozoláni
Andrej Mozoláni


Vojtěch Koritenský Vojtěch Koritenský Vojtěch Koritenský
Vojtěch Koritenský