V Pjongčangu otvoria XXIII. zimné olympijské hry

Zimné olympijské hry v Pjongčangu v Kórejskej republike (Južná Kórea) slávnostne otvoria dnes, 9. februára 2018.

PjongCang 2018

Prípravy sprevádzalo napätie medzi usporiadateľskou Kórejskou republikou a jej susedom Kórejskou ľudovodemokratickou republikou na severe. Režim vedený Kim Čong-unom vykonal v poslednom období niekoľko testov nukleárnych rakiet. Niektoré krajiny dokonca zvažovali, či do Pjongčangu vyšlú svoje výpravy, z obavy pre bezpečnosť. Tri týždne pred hrami sa však obe Kórei dohodli na prímerí. Dokonca sa rozhodli postaviť spoločný tím v ženskom hokeji.

Ešte v decembri 2017 Medzinárodný olympijský výbor MOV zakázal na olympiáde časť 43 ruským športovcom z dôvodu odhalenia štátom podporovaného dopingu na hrách v Soči v roku 2014. Zoznam sa v januári rozšíril až na 389 pretekárov, čo sa stretlo s dávkou nevôle. Prezident Vladimír Putin obvinil MOV a západné krajiny z konšpirácii proti Rusku. Ruským športovcom, ktorí splnili kvalifikačné kritéria aj antidopingové pravidlá, bude umožnené štartovať pod neutrálnou vlajkou ako Olympijský športovci z Ruska.

Petra Vlhova foto webnovinyPetra Vlhová (foto: webnoviny.sk)

Slovensko vyslalo do Pjongčangu 56 člennú výpravu. Najväčšie šance na zisk popredných umiestnení majú dvojnásobná zlatá medailistka Anastasia Kuzminová v biatlone (rýchlostné preteky na 7,5 km vo Vancouveri 2014 aj v Soči 2014). Dobrú formu potvrdila druhým miestom v pretekoch s hromadným štartom v talianskej Anterselve vo svojom poslednom súťažnom vystúpení pred olympiádou 23. januára. Alpská lyžiarka Petra Vlhová je druhá v priebežnom hodnotení svetového pohára v disciplíne slalomu a po zranení sa v dobrej forme vrátila aj Veronika Velez-Zuzulová, ktorá ponesie vlajku slovenskej výpravy počas otváracieho ceremoniálu. Okrem toho sa Slováci postavia na štart aj v tímovej súťaži zjazdárov. Na majstrovstvách sveta v tejto disciplíne vybojovali v roku 2017 striebro.

Eva Samkova SochiEva Samková v Soči. 

Českú republiku bude reprezentovať 85 športovcov. Medzi medailových favoritov patrí rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková, ktorá na 5000 metrovej trati neprehrala od roku 2007. Vo svojej zbierke má už tri olympijské zlaté (Vancouver 2010: 5000 m a 3000 m; Soči 2014: 5000 m). Zlato zo Soči obhajuje aj Eva Samková v snowboardcrosse. Rozhovor s Evou, ktorá bude zároveň vlajkonosičkou českej výpravy, sme priniesli v čísle 1/2018 M&F. Medzi kandidátov na medaily by na základe výkonnosti mali patriť aj biatlonisti Ondřej Moravec aVeronika Vítková, rýchlokorčuliarka Karolína Erbanová a tím hokejistov.