Bicepsy ako Larry Scott – izolované zdvihy

|text: GREG MERRIT

Využite metódy starej školy a vybudujte si bicepsy ako legenda Larry Scott.

Larry Scott

Výrazný biceps bol a stále je symbolom mužskej sily, aj keď čitatelia vedia, že oveľa dôležitejší je tréning veľkých partii. Tie však až tak dobre nevyniknú v obtiahnutom tričku… Larry Scott mal bicepsy s obvodom 50 cm už na prelome 50-tych a 60-tych rokov. Využíval na to jeden cvik – bicepsový zdvih, ktorý však cvičil v troch rôznych obmenách. Snažil sa, aby jeho bicepsy boli v rovnováhe s tricepsami a predlaktím. (Nezabúdajte, že triceps tvorí 2/3 hmoty ramena).

Larry Scott curl

Podľa Scotta je pomenovaná aj Scottova lavička, ktorá umožňuje izolovať biceps a zamerať sa na jeho vrchol. (známa aj ako Girondova lavička, podľa „železného guru“ Vinca Girondu, k ktorého Scott trénoval). Scott lavičku často využíval na bicepsové zdvihy. Dajú sa robiť viacerými spôsobmi; Larry Scott v tréningu využíva tri: s jednoručkami, s veľkou činkou a s veľkou činkou nadhmatom. Posledná z nich zasahuje brachialis, ktorý je uložený pod bicepsom a jeho tréning môže pomôcť zväčšiť celkový objem paže.

Vo väčšine sérii robil Scott nižšie počty opakovaní, 6 až 8, ale zaraďoval aj série s „pálením“ a opakovaniami v čiastočnom rozsahu. Z intenzifikačných metód, ktoré popísal Joe Weider, využíval aj supersérie.

Tréning bicepsov Larryho Scotta

CVIK                                              SÉRIE             OPAKOVANIA 

Zdvih na Scottovej lavičke
s jednoručkami*
                             6                            6-8

Zdvih na Scottovej
s veľkou činkou*
                             6                            6-8

Zdvih nadhmatom
s veľkou činkou
                               6                            8-10

*supersérie

Larry Scott cable curl