XFN 15 – Vémola, Buchinger a Kincl víťazní, Rytmus porazený

Vo štvtok 27.12. 2018 sa vo vypredanej pražskej O2 Aréne konalo XFN 15 s hviezdne obsadenými zápasmi. Z MMA sa predstavili zápasníci zvučných mien – Karlos „Terminátor“ Vémola, Patrik Kincl, Petr „Píno“ Ondruš, Ivan Buchinger, Makhmud „Mach“ Muradov, Ľudovít Klein, Miroslav Štrbák a ďalší. Celý galavečer okorenili a určite aj mnoho divákov, hoci aj menej znalých MMA prilákal zápas Rytmus vs. Marpo.

Rytmus vs. Marpo

XFN 15

Rytmus vs. Marpo

Pre širokú verejnosť, ktorá tak nesleduje dianie MMA bol asi najväčším „trhákom“ boxerský zápas Rytmusa (Patrik Vrbovský), ktorý nastúpil na svoj prvý zápas v boxe a vyzval kolegu z hudobnej branže Marpa (Otakar Petřina). Diváci sa rozdelili do dvoch táborov, a hoci Marpo vďaka svojim predchádzajúcim zápasom v thajskom boxe bol papierovým favoritom, nemal to zďaleka zadarmo. Rytmus, naplno trénoval pod trénerskou taktovkou Tomiho Kida, slovenskej boxerskej hviezdy a ponúkol zaujímavý zápas.

Prvé kolo bola ľahká vzájomná „oťukávačka“, čo býva častý priebeh boxérskych zápasov, kedy si súperi premeriavajú súpera, jeho pohyb zisťujú jeho slabiny. Dráma sa odohrala už v druhom kole zápasu, kedy Marpo svojou pravačkou poslal Rytmusa 3 krát k zemi a vyzeralo to, že Rytmus si už ani „neškrtne“. Dokázal však zmobilizovať všetky svoje sily a doboxovať do plánovaných 6 kôl. Hoci počas celého zápasu mal Marpo navrch, Rytmus nebol ľahkým súperom a dokázal Marpa občas potrápiť alebo presne trafiť.

XFN 15

Marpo si o Rytmusovu hlavu zranil päsť. Foto: Marpov Instagram

Neskôr po zápase Marpo zverejnil na Instagrame zranenie päste, ktoré si spôsobil údermi o Rytmusovu hlavu a možno nebyť toho, zvíťazil by už skôr štýlom KO. Na Rytmusovej tvári bolo vidieť niekoľko modrín ale ani Marpo neobišiel skrátka.

Vo svojich 41 rokoch si Rytmus sám na seba vymyslel výzvu, ktorá nedopadla síce víťazne – Marpo zvíťazil po 6. kole na body, no určite sa veľa naučil a proti 33 ročnému Marpovi dokázal vzdorovať. Marpo mal niekoľko šancí, kedy mohol Rytmusa KOtovať, hlavne v spomínanom 2. kole, kedy to vyzeralo na jednoznačný koniec a potom v 6. kole, kedy Marpo skúšal súpera ukončiť pred limitom, no nepodarilo sa.

Ivan Buchinger šampiónom XFN

Známy slovenský zápasník MMA Ivan Buchinger sa po svojom víťazstve stal šampiónom organizácie XFN v kategórii do 66 kilogramov. V titulovom zápase vo vypredajnej pražskej O2 Aréne zvíťazil nad Sergejom Grecichom z Litvy pred limitom – v 4. kole z 5 plánovaných.

Buchinger bol od začiatku aktívnejší, zápasil s prehľadom, súpera si držal na od tela a mal prevahu na zemi i v postoji. Ukázal svoje dlhoročné skúsenosti a kvality, Litovčanovi v druhom kole síce vyšiel tvrdý úder, po ktorom Slovák začal krvácať, no Ivan Buchinger pokračoval bez výrazného spomalenia. V treťom kole opäť dominoval svojim všestranným štýlom.

Buchinger dostával Grecicha pod tlak najmä kopmi, po ktorých zostal Grecicho niekoľkokrát evidentne vyvedený z miery a zdalo sa, že niekoľkokrát dostal skutočne presný zásah, po ktorom ostal otrasený. Štvrté kolo bolo vyrovnanejšie, ale aj to mal Buchinger pod kontrolou. Pred jeho koncom nasadil súperovi škrtenie tzv. anakondu a stal sa novým šampiónom XFN do 66 kg.

Vémola ukončil súpera ako predpovedal

Víťazný Karlos Vémola

Karlos Vémola získal súpera až na poslednú chvíľu ale potvrdil, že sa nebojí nikoho. Málokedy, skôr výnimočne zápasníci prijmú zápas so súperom na poslednú chvíľu, keďže nemajú veľa priestoru natrénovať stratégiu a prispôsobiť svoj tréning konkrétnym silným a slabým stránkam súpera. Nakoniec, iba doslova pár dní pred galavečerom XFN 15 zverejnila Vémolovho súpera – bol ním brazílsky zápasník Flavio Rodrigo Magon.

Karlos Vémola sľuboval, že svoho súpera ukončí hneď v prvom kole. A tak sa aj stalo. Magon chvíľu odolával tlaku zo strany Vémolu, dokonca v prvých momentoch vyzeral aktívnejší, podarilo sa mu odraziť prvý pokus o „takedown“, čo je typická stratégia Karlosa Vémolu – dostať súpera na zem a tam väčšinou tvrdými údermi ukončiť zápas. A to bol vlastne aj priebeh tohoto zápasu. Už po minúte zápasu sa to Vémolovi podarilo a po krátkom zápase na zemi zasypal Magona tvrdými údermi, kvôli ktorým musel rozhodca zápas predčasne ukončiť. Lev opäť „žral první“ ako zvykne o sebe hovoriť Karlos Vémola.

Na konci zápasu ešte vyzval na vzájomný zápas Marpa, ktorý sa na jeho adresu vyjadril nelichotivo (čo v dave vyvolalo rozporuplné reakcie), ale aj Patrika Kincla, ktorý po vyhranom zápase s „Píno“ Ondrušom získal právo na odvetu s Karlosom Vémolom – už s ním raz prehral a víťaz duelu Kincl – Ondruš bude pravdepodobne opäť bojovať proti Vémolovi. Iba pripomeniem, že oboch už v tomto roku Karlos Vémola porazil.

Kincl vs. Ondruš

XFN 15

Víťazný Patrik Kincl

Tento zápas bol ostro sledovaný už dlhšie. Obaja zápasníci sa niekoľkokrát slovne napádali, či už osobne – po poslednom vyhratom zápase Patrika Kincla vošiel do klietky „Píno“ Ondruš s tým, že s ním to také ľahké mať nebude (čo sa moc nenaplnilo), Kinclovi zase vadilo jeho správanie aj vyjadrenie sa k súperovi, ktorý podľa Ondruša bol „slabý“, alebo na sociálnych sieťach, kde si vymieňali rôzne „pozdravy“. Navyše, obaja už tento rok zápasili s Vémolom a skončili porazení. Ich zápas bol teda aj zápasom o odvetu s „Terminátorom“.

Patrik Kincl sa prejavil ako komplexný a dobre pripravený bojovník. „Píno“ Ondruš je zase vynikajúci thaiboxer, má za sebou množstvo vyhratých zápasov a jeho štýlom je najviac boj v postoji, kde môže byť naozaj nebezpečný.

Patrik Kincl bol favoritom zápasu a od začiatku zápasu tlačil na Ondruša. Po vzájomných výmenách v postoji sa podarilo Kinclovi dvakrát zaútočiť „takedownom“ a ten druhý bol pre Ondruša osudný, keď po krátkom zápase Kincl dostal súpera do nevýhodnej pozície a nasadil mu škrtenie zozadu (rear naked choke) už v 3:35 zápasu. Zápas mal tak pomerne hladký priebeh a rýchle vyvrcholenie.

Kincl si tak vybojoval odvetu s Karlosom “Terminátorom” Vémolom, v ktorej ho chce jednoznačne poraziť. Po predchádzajúcom prehratom zápase totiž síce uznal kvality Karlosa Vémolu,  podľa vlastných slov ale kvôli „pichnutiu“ do oka však poriadne nevidel a preto ho Vémola porazil. Osobne som veľmi zvedavý na odvetu týchto rivalov a či sa podarí Patrikovi Kinclovi poraziť Vémolu v odvetnom zápase.

Kompletné výsledky XFN 15

Otakar “Marpo” Petřina porazil Patrik “Rytmus” Vrbovský – 3:0 na body (box) 6. kolo, 3:00

Lukáš Konečný porazil Matúš Babiak – 3:0 na body (box) 8. kolo, 3:00

Ivan Buchinger porazil Sergei Grecicho – submisia (darce choke) 4. kolo

Karlos „Terminátor“ Vémola porazil Flavio Rodrigo Magon – TKO (údery na zemi) 1. kolo

Patrik Kincl porazil Petr Ondruš  – submisia (rear naked choke) 1. kolo. 3:35

Makhmud Muradov porazil Grzegorz Siwy – KO (koleno a údery) 3. kolo, 4:50

Ylies Djiroun porazil Miroslav Štrbák – jednohlasné rozhodnutie – 3. kolo, 5:00

David Dvořák porazil Zaka Fatullazade – TKO (údery a lakte na zemi) 1.kolo

Chamia Chabbi porazila Sandra Mašková – jednohlasné rozhodnutie – 3. kolo, 5:00
Vasil Ducár porazil Daniel Brunclík – TKO (údery) 3. kolo
Lukáš Dvořák porazil Fatih Aktas – submisia (gilotína) 1. kolo, 4:37

Zdroj fotiek Instagram Xfightnights