Opasok – áno či nie?

l text: TIMOTHY C. FRITZ

 

poradna_10.jpg

Mám nosiť opasok počas celého tréningu alebo len pri určitých cvikoch?

 

Vstúpte do posilovní kdekoľvek na svete a uvidíte niektorých športovcov s opaskami na tréning a niektorých bez nich. Mnohí začiatočníci v činkárňach pociťujú potrebu zaobstarať si opasok, nemajú však predstavu, na čo je vlastne potrebný. Iní ho jednoducho neznášajú. Takže aké má byť vlastne pravidlo?

Vychádzajme z toho, že popri budovaní svalovej hmoty a sily je pre serióznych borcov rovnakou prioritou aj tréning bez zranení.

Tzv. vzpieračský opasok stláčaním brušnej steny zvyšuje vnútrobrušný tlak a tým dodáva zvýšenú stabilitu chrbtici (česky páteř – pozn. editora) a platničkám spodnej časti chrbta. Pevná chrbtica sa premieta do zníženia rizika zranení aj pri používaní vyšších záťaží. Na základe toho všetkého by sa mohlo zdať, že špeciálny posilovací opasok by sa mal nosiť prakticky počas celého tréningu. Nie je to však také jednoduché.

Podobne ako opasok, aj brušné svaly a svaly spodnej časti chrbta (česky záda – pozn. editora) vytvárajú akýsi prirodzený podporný „pás“. Tieto svaly pri stiahnutí takisto zvyšujú tak vnútrobrušný tlak ako aj stabilitu chrbtice. Dobre trénovaná muskulatúra brušného lisu a chrbta tak eliminuje potrebu stáleho nosenia vzpieračského opasku – okrem cvikov, ktoré vytvárajú značnú kompresívnu záťaž na chrbticu. (Ako sú napríklad drepy s ťažkou váhou.)

Je tu „zrada“ – ak nosíte opasok stále, vaše telo si naň zvykne, namiesto toho, aby do spevnenia korzetu okolo chrbtice patrične zapájalo vlastné svalstvo. Ak teda používanie opasku budete preháňať, vaše brušné svaly môžu postrádať dostatočnú trénovanosť a najbližšie keď to budete potrebovať (ale nebudete mať poruke opasok) neposkytnú pri záťaži dostatočnú oporu. Výsledkom je zvýšené riziko možnosti zranenia najmä v driekovej časti chrbtice.

Ak máte problémy s chrbtom alebo ochabnuté brušné svalstvo, v každom prípade choďte na lekárske vyšetrenie!

Samotný opasok teda môže počas tréningu pomôcť najmä pri dvíhaní činky nad hlavu alebo pri drepoch a mŕtvych ťahoch, zároveň je však nevyhnutné pravidelné, postupné a primerané posilňovanie svalstva brušného lisu a vzpriamovačov chrbta. O čo bude váš trup silnejší, o to menej budete pociťovať potrebu použitia opasku. Tréningom dotyčných svalov získate stály oporný pás – vybudovaný z vlastnej muskulatúry.

Na záver zhrnutie. Používanie vzpieračských či powerliftérskych opaskov je určované silou vášho brušného lisu, výberom cvikov a používanými záťažami, za predpokladu korektného tréningu však túto potrebu môžete silne obmedziť.