VŠETKO O POTENÍ

POT A REGULÁCIA TELESNEJ TEPLOTY
Pot má za úlohu ochladzovať telo. Keď telesná teplota prekročí 37 stupňov Celzia, mozog vyšle signál do potných žliaz a zvýši sa ich produkcia. Pot sa z povrchu tela vyparuje a s ním odchádza aj vyprodukované teplo. Potenie ovplyvňujú dva faktory: prostredie, v ktorom sa nachádzate, a naša citlivosť na teplo. „Ten, kto je zvyknutý pracovať v teplom prostredí sa vo všeobecnosti bude potiť menej,“ hovorí Walt Thompson, prezident American College of Sports Medicine a dekan Georgia State University v Atlante.

pot

KTO SA POTÍ NAJVIAC?
Na intenzitu potenia vplýva aj úroveň fyzickej kondície. „Menej zdatný človek sa v teplom prostredí začne potiť skôr,“ vysvetľuje Thompson. Regulácia telesnej teploty zdatnejších ľudí je efektívnejšia a budú sa preto potiť menej. Pri cvičení sa to však zmení. „Nedávne štúdie potvrdili, že fyzicky zdatní ľudia sa počas tréningu potia viac, pretože mechanizmus ochladzovania tela funguje efektívnejšie,“ hovorí Thomson.

TEST MOČU
Pri nadmernej strate minerálov potom (dlhé behy, tréning v extrémnom teple, triatlon) sa odporúča dopĺňať straty nápojmi so zvýšeným obsahom elektrolytov. Či je to aj váš prípad, zistíte podľa jednoduchého testu.

FARBA MOČU ÚROVEŇ HYDRATÁCIE
svetlá až bledá dobrá
tmavožltá zhoršenie (začnite dopĺňať elektrolyty)
veľmi tmavá (farba ľadového čaju) nebezpečná (vyhľadajte odbornú pomoc)

 

2,5 MILIÓNA
Taký je počet potných žliaz na tele človeka. Delia sa na dva typy. Apokrinné potné žľazy sa vyskytujú len v podpazuší a v oblasti genitálií. Stimulujú ich emócie a stres a pot z nich obsahuje viac bielkovín a mastných kyselín. Ekrinné žľazy sa nachádzajú po celom tele. Produkujú pot zložený prevažne z vody, bez zápachu.

ANATÓMIA POTU
Pot je zmes vody a elektrolytov, najmä sodíka a horčíka. Preto je pot slaný. Čím viac sa potíme, tým viac ich z tela strácame, preto okrem tekutín treba dopĺňať aj tieto minerály. Ak váš tréning trvá hodinu a menej, na doplnenie tekutín vám stačí obyčajná voda. Ak trénujete dlhšie, prípadne sa venujete vysoko-intenzívnemu tréningu alebo trénujete v extrémnych podmienkach (hot joga, prostredie s vysokou vlhkosťou alebo teplotou), pridajte nápoj so zvýšeným obsahom elektrolytov (hypertonický).
Pretekári z chladnejších krajín potrebujú dlhší čas na aklimatizáciu, keď musia podať výkon v teplom prostredí. Preto často cestujú do dejiska športovej udalosti skôr.

ZAUJÍMAVOSTI

 Nesprávny pitný režim môže negatívne ovplyvniť váš tréning. Telesná teplota sa počas cvičenia zvyšuje. Pri nedostatočnej hydratácii už pred tréningom telo nedokáže vytvoriť dostatok potu. „Telo sa nedokáže efektívne ochladiť, čo môže viesť k únave, poruchám koordinácie, poklesu energie a celkovému zhoršeniu výkonnosti,“ vysvetľuje Thompson.

 

Dopĺňajte tekutiny aj po tréningu. Ak ich nedoplníte, telesná teplota zostane zvýšená dlhšie. „Môže to viesť k poklesu sily a vytrvalosti najmä v teplom a vlhkom prostredí,“ hovorí Thompson.

 

Pot nemá zázračné schopnosti. Potenie vás nedokáže stopercentne ochrániť pred zdravotnými následkami prehriatia, najmä ak trénujete v nadmernom teple. „Ak potenie nedokáže dostatočne ochladiť telo, telesná teplota sa bude ďalej zvyšovať, čo môže viesť až k život ohrozujúcim stavom,“ upozorňuje Thompson. Telo v takom prípade prestane vylučovať pot a aktivuje iné obranné mechanizmy, ktoré obmedzia optimálne fungovanie organizmu.

 

Stres spôsobuje zápach potu. Pot dostáva charakteristický zápach, keď baktérie na povrchu kože metabolizujú bielkoviny a mastné kyseliny v ňom obsiahnuté. Najviac bielkovín a mastných kyselín sa vylúči z apokrinných žliaz v podpazuší, ktoré sú citlivé na stres. Preto si antiperspirant aplikujeme priamo tam.

 

POTÍME SA AJ CEZ TETOVANIE?
Áno, ale nie až tak efektívne, ako cez nepotetovanú kožu. Nedávna štúdia zistila, že ľudia vylúčili na potetovaných častiach tela len polovičné množstvo potu, v porovnaní s nepotetovanou kožou. Pot z potetovaných častí tela obsahoval dvojnásobné množstvo sodíka. Nemá to však výraznejší vplyv na výkon.

 

foto: GETTY IMAGES