V Čáslavi najsilnejší Gschiel!

|text: PAVOL GUGA

V sobotu 17. 5. sa v Čáslavi (ČR) už po 15-krát konala tradičná súťaž strongmanov Čáslavský silák, ktorá odštartovala nový ročník Stredoeurópskeho pohára silných mužov. Súťažná séria vznikla z iniciatívy Slovenskej asociácie silných mužov a súperia v nej borci z Poľska, Česka, Slovenska, Rakúska, Maďarska, Ukrajiny, Srbska a Slovinska. Prezidentom Stredoeurópskeho pohára je Milan Gabrhel, ktorý nechýbal ani na úvodnom kole nastávajúcej sezóny profesionálnych strongmanov.

Najsilnejší Slovák Igor Petrík a nováčik medzi profesionálmi Marek Tóth. Tretím reprezentantom SR bol dlhoročný pretekár Maroš Kostelanský. Na regulárnosť pretekov dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga. Štartová listina obsahovala to najlepšie, čo v strednej Európe máme, a o víťazstvo sa bojovalo až do samotného záveru.

Organizátor Jiří Žaloudek pripravil pre silákov zaujímavé disciplíny. Úvodným testom sily bolo priťahovanie kamiónu v sede na vzdialenosť 15 metrov v časovom limite jednej minúty. Najrýchlejšie pritiahol 7,5tonový ťahač Gerald Gshiel z Rakúska. Naznačil tak, že by to mohol byť práve on, kto zastaví Ukrajinca Konstantina Iljina, ktorý v Čáslavi triumfoval po dva predchádzajúce roky…

Na hodenú rukavicu odpovedal Iljin prvenstvom v druhej súťažnej disciplíne. Iljin patrí medzi výborných tlakárov, preto ani 140-kilová klada nepredstavovala pre neho vážnejší problém, keď v časovom limite 60 sekúnd poľahky zvládol 7 opakovaní. Gshiel, ktorého výkonnosť poznačilo zranenie, predviedol iba dva platné pokusy.

V tretej disciplíne sa však masívny Rakúšan opäť dokázal vrátiť do hry, keď v nosení tristokilovej ohrady na vzdialenosť 30 metrov dosiahol najlepší čas. Gschiel, ktorý v minulosti absolvoval aj niekoľko štartov v prestížnej Strongman Champions League, sa tak po tretej disciplíne zaradil na prvé miesto v priebežnom poradí.

Štvrtou skúškou sily malo byť pôvodne držanie tehlovej tvárnice v rozpažení. V priebehu disciplíny sa však ukázali všetky nešváry, súvisiace so statickým držaním bremien (rôzna poloha paží, záklon atď.), čo značne sťažovalo objektívnosť rozhodovania. Hlavný rozhodca Pavol Guga sa preto rozhodol disciplínu anulovať.

Súťaž pokračovala nosením 380-kilového jarma na plecia (superyoke) na vzdialenosť 15 metrov. Opäť sa zaskvel Iljin, ktorý vytýčenú vzdialenosť prekonal zo všetkých najrýchlejšie. Ukrajinský borec tak v sebe stále živil nádej na prvé tri miesta v celkovom poradí.

Poslednou disciplínou bolo Conanovo koleso. Tentoraz suverénne zvíťazil Józef Tomaszewski z Poľska, ktorý zvládol päť plných okruhov. Druhé miesto Gshiela znamenalo potom ukončenie dvojročného vládnutia Iljina v Čáslavi. Rakúsky pretekár tak zvíťazil v prvom kole Stredoeurópskeho pohára 2014. Druhé miesto si pripísal vynikajúco pripravený český borec Lukáš Svoboda, tretiu priečku obsadil ďalší domáci zástupca Radek Paták pred Bartolomiejom Bakom z Poľska.

Favorizovaný Iljin, ktorý sa k súťaženiu vracia po sérii zranení, obsadil až šieste miesto. Zo Slovákov sa najvyššie umiestnil Petrík (10.), Kostelanský skončil 15., Marek Tóth obsadil 20. miesto.

VÝSLEDKY:1. Gerald Gschiel (Rak.), 2. Lukáš Svoboda, 3. Radek Paták (obaja ČR), 4. Bartolomiej Bak (Poľ.), 5. Čestmír Šíma (ČR), 6. Konstantin Iljin (Ukr.), 7. Pavel Zadražil, 8. Jiří Dejmal, 9. Josef Mazač (všetci ČR), 10. Igor Petrík (SR), 11. Jiří Žaloudek (ČR), 12. Józef Tomaszewski (Poľ.), 13. Jiří Výtiska (ČR), 14. Nemanja Tasič (Srb.), 15. Maroš Kostelanský (SR), 16. David Oberlander, 17. Michal Tichý, 18. Marián Kubovič, 19. Jiří Tkadlčík (všetci ČR), 20. Marek Tóth (SR).

Hlavný organizátor Jiří Žaloudek (pri Conanovom kolese) sa tradične predstavil i ako pretekár.Hlavný organizátor Jiří Žaloudek (pri Conanovom kolese) sa tradične predstavil i ako pretekár.

Igor Petrík (nosenie ohrady).Igor Petrík (nosenie ohrady).

Marek Tóth (superyoke).Marek Tóth (superyoke).