SIMONA HOSTAČNÁ: Ja som neúspech zažila viackrát a neodradilo ma to

 

Simono, představ se prosím na úvod čtenářům M&F

Volám sa Simona Hostačná a po skončení Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave som sa presťahovala malého mestečka Handlová v strede Slovenska. Tam som začala s cvičením, našla lásku a domov. Mám 28 rokov a súťažím v kategórii bikini fitness. Popri práci farmaceuta som sa venovala trénovaniu žien, avšak s novým rokom prichádzajú zmeny a rozhodla som sa venovať tomu, čo ma baví a napĺňa.

Simona Hostačná, Foto: Eastlabs.sk

S priateľom u nás v Handlovej rozbiehame celodennú krabičkovú stravu na mieru pre ľudí, ktorí nevedia ako na to, sú zaneprázdnení a chcú sa stravovať pravidelne a zdravo.

Mám tu poctu spolupracovať s kvalitnou a veľmi rozšírenou značkou športového oblečenia NEBBIA. Vďaka ním mám v čom cvičiť a umožnili mi štartovať na pár významných súťažiach. Fotenie pre Nebbiu je pre mňa radosť a deň plný nezabudnuteľných zážitkov, pretože vždy fotíme na inom peknom mieste spojenom s nejakou zaujímavou aktivitou. Mojou športovou aktivitou som zaujala aj naše mesto a tiež mi veľmi pomohli a podporili na zahraničných súťažiach.

Jak hodnotíš rok 2018? Byl tvůj zatím nejlepší?

Určite áno. Konkrétnejšie jarná sezóna bola pre mňa veľmi úspešná. Absolvovala som veľa súťaží so slušnou formou, navštívila toľko miest v tak krátkom čase a dokázala som sa prebojovať na Majstrovstvách Európy do finále. Po celej sezóne som ako prekvapenie získala cenu primátora mesta Handlová.

Jaká soutěž ti udělala největší radost a jaká naopak byla spíše důvodem pro smutek, pokud vůbec nějaká?

Úprimne, najvačšiu radosť som mala z Diamond Cupu na Malte. Dobre usporiadaná súťaž na krásnom mieste, prítomnosť pani Mlsnovej na pódiu, prvý úspech na medzinárodnej súťaži.
A súťaž, z ktorej si odnášam sklamanie? Asi to bol Arnold Classic Europe v septembri. Na túto súťaž som vobec nemala ísť. Myšlienkami som nebola pripravená ísť tak skoro do diéty po jarnej sezóne a cítila som sa pod tlakom. Finále mi ušlo o bod, tak to mi tiež nepridalo na dobrom pocite z tejto súťaže.

 

V roce 2018 jsem tě vnímal jako velice dobrou soupeřku pro Timeu Trajteľovou, která letos byla takovou největší tváří Slovenek v amatérském bikini fitness. Vnímáš to tak, že ses letos výrazně přiblížila právě postavou těm nejlepším? V čem vidíš největší zlepšení?

Simona Hostačná a Timea Trajteľová na soutěži Diamond Cup Malta, Foto: Eastlabs.sk

Cvičím vyše troch rokov, a predtým som sa nevenovala žiadnemu športu len som sedela nad knihami. Na prvú súťaž som išla hneď po pol roku trénovania, takže moja cesta a progres je zdokumentovaný súťažami. Tento rok sa mi podarilo vylepšiť symetriu, zapracovala som na prezentácii a konečne som mala bikiny, ktoré mi sadli. Aj vďaka tomu som sa tento rok prvýkrát priblížila dobrým bikinárkam a nestratila som sa na Majtrovstvách Európy. Treba však ešte pár rokov a veľa tréningov, aby som vyzerala tak ako si predstavujem a zakryla svoje nedostatky. Súťaže s Timeou boli pre mňa vždy výzvou, pretože sa rada porovnávam s najlepšími. Na Majstrovstvách Slovenska som mala pocit, že mám na to vyhrať. Bola som dobrou súperkou a určite sme si obe dobre zasúťažili.

Jaké máš plány do roku 2019? Co od sebe očekáváš?

Jarnú sezónu plánujem oddýchnuť svoje telo aj myseľ od súťaží a povenujem sa rozbehnutiu krabičkovej stravy v našom meste. Plány a ciele na jesennú sezónu mám ale veľké. Obmedzím Diamond Cupy a budem sa sústrediť len na nominačnú súťaž a Majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať u nás na Slovensku.

Jakou podporu máš, pokud jde o bikini fitness, ve svém okolí a od rodiny?

Najvačšiu oporu mám vo svojom priateľovi, ktorý je zároveň aj mojím trénerom. Naučil ma všetko, čo sa týka cvičenia aj stravovania, a vďaka nemu som sa odvážila vyjsť na pódium. Nechýbal na jedinej mojej súťaži, a dokonca aj do Santa Susanni za mnou pricestoval a nenechal ma v tom samú. Tak isto moja mamina mi veľmi pomáha a podporuje ma v súťažiach.

Vzkázala bys něco mladým bikini fitnesskám, nebo dívkám, které se teprve rozhodují, zda závodit?

Obdivujem mladé dievčatá, ktoré vedia byť disciplinované, trpezlivé a majú jasnú predstavu, čo chcú dosiahnúť. Ja som taká nebola a musela som na to dozrieť. Preto, ak majú rady fitness, baví ich varenie, vedia mať stravu pod kontrolou a majú ambíciu súťažiť, sú vhodnými adeptkami na súťaženie. Určite by do toho ale nemali ísť samé a mali by sa zveriť do rúk trénerovi, ktorý má skúsenosti so súťažnou prípravou. Tiež by som sa nenechala odradiť prípadným neúspechom a sklamaním. Ja som neúspech zažila viackrát a neodradilo ma to, práve naopak. Dokázala som byť na seba tvrdšia a prísnejšia. Potom prišli aj prvé úspechy. Preto ak majú cieľ a vytrvalosť, úspech sa dostaví skor či neskor.

Simona Hostačná s přítelem