Užitočné tejpovanie

tejpovanie - rehabilitácia

Tejpovanie je čoraz častejšia metóda rehabilitácie

Tejpovanie je účinná rehabilitačná metóda, ktorá spevní svaly, šľachy i kĺby a uľaví od bolesti.

Aj vy ste si vo fitku, na workoutovom ihrisku či pri behaní v prírode všimli ľudí, majúcich na tele nalepené rôznofarebné pásky? O čo ide? Je to snáď nová skrášľovacia móda, čosi ako tetovanie či maľovanie hennou?

Rozhodne nie. To, o čom je reč, sa nazýva tejpovanie a je to relatívne mladá funkčná rehabilitačná metóda, využívaná najmä fyzioterapeutmi na spevnenie alebo uvoľnenie a úľavu od bolesti v oblasti kĺbových štruktúr a svalov. Vznikla v roku 1973 v Japonsku a vychádza z poznatkov kineziológie, čo je veda zaoberajúca sa pohybovým ústrojenstvom.

Čo je to tejp

Tejp je elastická, vode odolná nalepovacia páska. Vo väčšine prípadov je vyrobená zo 100% bavlny bez latexu. Na trhu nájdeme množstvo druhov. „V minulosti sa používala fixačná, veľmi pevná páska. Dnes je však obľúbený tzv. kineziotejp, ktorý je pružnejší, no rovnako účinný pri spevňovaní,“ vysvetľuje Tereza Šimovičová, fyzioterapeutka s vyše 10-ročnou praxou. „Niektoré tejpy sú dokonca napustené striebrom, ktoré má regeneračnú funkciu. Jednotlivé druhy pások na trhu sa líšia veľkostne, hrúbkou, farbou, najdôležitejší rozdiel je však v použitom lepidle.“ Výrobcovia sa snažia používať prírodné lepidlá, najmä živicu. Dostať už aj namerané a nastrihané, dokonca aj prednapnuté kusy k priamej aplikácii.

Metóda tejpovania

ukážka pre tejpovanie

tejpovanie – viacero možností na rôzne problémy, svalové skupiny alebo potreby

„Tejp sa aplikuje priamo pozdĺž celého svalu postihnutej oblasti na suchú odmastenú pokožku. Napriek povrchovej aplikácii má tejpovanie schopnosť ovplyvniť niekoľko vrstiev – šľachy i väzivo. To, či chceme dosiahnuť fixáciu, spevnenie alebo uvoľnenie a úľavu od bolesti, ovplyvňuje spôsob nalepenia, respektíve sila natiahnutia tejpovacej pásky,“ vysvetľuje Tereza Šimovičová. „Zalepiť páskou môžeme aj oblasti kĺbov, čo im zaistí oporu a správnu polohu bez obmedzenia pohybu.“

Aby tejp na pokožke vydržal čo najdlhšie, je pri aplikácii nutné dodržať niekoľko zásad. Medzi ne patrí vytvorenie tzv. kotvy. Znamená to, že na oboch koncoch pásky, ktoré striháme do oblúka, necháme 5cm absolútne bez napätia. Tejpovaciu pásku je tiež nutné „zažehliť“ rýchlym trením rukou, čím sa aktivuje termo-senzitívne lepidlo na pokožke. Najčastejšie sa používa lepenie do tvaru “I”, “Y” alebo “X”, pričom zvoleným spôsobom nalepenia sa snažíme čo najviac kopírovať tvar svalu.

Kedy využiť tejpovanie

Tejpovanie nachádza svoje využitie medzi ľuďmi v každom veku. Je prospešné u malých detí s chybným držaním tela alebo plochými nohami, ale i u tehotných žien a starších ľudí – ako úľava od bolesti chrbtice. Obecne sa však využíva najmä medzi športovcami. Hoci slúži i ako prevencia, až v 80 % prípadov má terapeutické využitie. „Mnoho športovcov musí čeliť chronickým zraneniam, rekonvalescencii po úrazoch a operáciách, presileniu svalov určitej oblasti, zápalom kĺbov, šliach i svalov. Tejpovanie to dokáže zmierniť. Okrem prevencie pomáha aj pri úľave od bolesti a svalovej relaxácii,“ zdôrazňuje Tereza Šimovičová.

Páska nalepená na pokožke vydrží v priemere tri dni. Neexistuje obmedzenie počtu následných aplikácii. V niektorých prípadoch – najmä pri chronických zraneniach členku či kolena – je vhodné mať tejp nalepený opakovane nielen pri športovom výkone, ale i v bežnom živote.

„Existuje aj metóda tvárového tejpovania, ktorou vieme zmierniť prejavy mimických porúch, zápal v tvárovej oblasti a migrénu,“ upozorňuje Tereza Šimovičová. „Veľmi populárnym je aj tejping lymfatického systému, ktorý sa využíva napríklad pri detoxikácii organizmu.“

Tejpovanie vykonávajú najmä fyzioterapeuti. Ak sa rozhodnete pre domácu aplikáciu, najčastejšou kontraindikáciou býva reakcia na lepidlo, preto je potrebné sledovať reakciu pokožky.

pomôže vám tejpovanie? Sa ešte uvidí...

Tejpovanie – moderná neinvazívna metóda rehabilitácie

Základné delenie tejpov

Pevné (fixné) tejpy

* fixovanie, imobilizácia kĺbov, obmedzenie pohybu pri vyvrtnutí

* vhodné len počas športového výkonu, neponechávať cez noc kvôli obmedzeniu krvného obehu

* menšia odolnosť voči vode ako u kineziologického tejpu

 Kineziologické tejpy

* pomáhajú odbúravať bolesti svalov, kĺbov a šliach

* urýchľujú hojenie zápalu, zmierňujú opuchy

* nemajú negatívny vplyv na krvný obeh, pôsobia priaznivo na lymfatický systém

* možno nimi sval stimulovať, fixovať ale aj zrelaxovať, majú preto univerzálne využitie

 Krížové tejpy

* aplikujú sa ako úľava priamo na miesto bolesti, na modriny, na jazvy

* nemôžu sa používať na rany ani pri zápaloch

Dynamické tejpy

* vhodné pre biomechanické tejpovanie

* uľahčujú vykonávanie pohybu, pričom stabilizujú kĺby

* aplikujú sa pri oslabených, poranených či preťažených svaloch

 ……………………………………………………………………………………

Mgr. Tereza Šimovičová

Fit and Gym, Ivanka pri Dunaji

terezasimovicova gmail.com

www.fyzioterka.eu

text spracovala Veronika Faktorová