Schudnúť vie každý, udržať formu je však ťažšie

Víťazka kategórie žien od 16 do 25 rokov DOMINIKA UDAY 
DO FORMY s MUSCLE&FITNESS – súťaž vo formovaní postavy za 3 mesiace


M&F: Čo rozhodlo o tvojej účasti v súťaži DO FORMY S M&F 2019? Aký bol prvotný podnet? 

Dominika Uday: Aktívne som začala cvičiť už v novembri 2018. Necítila som sa už atraktívna pre seba a svojho už manžela. V čase, keď sme sa dali dokopy som vážila 54 kg a aktívne som žila. Postupne ako školu vystriedala práca sa zmenili moje návyky. Veľakrát som aj začala, no zakaždým zlyhala na svojej ceste. Do konca roka sa mi podarilo schudnúť pár kilogramov, ale len pomocou cvičenia. Stravu som neriešila. V januári 2019 mi manžel ukázal súťaž Do formy (vybehlo to na FB-stránke – lajkol to známy). Prečítala som si všetko o súťaži, všetky podmienky, pozrela som videá z predchádzajúcich rokov. Na rozmyslenie mi neostávalo veľa času, keďže prihlásiť sa dalo do 15. 1. 2019. Tak som sa rozhodla, že to skúsim. Povedala som si, že ak sa mi to nepodarí, tak proste nepošlem fotky :D. Ale nebrala som to ako zadné dvierka, tak som sa do svojej premeny pustila naplno. Povedala som si, že je na čase konečne niečo dotiahnuť do konca najlepšie ako dokážem.

Trénovala si sama, alebo si vyhľadala odbornú pomoc? Podľa čoho si v priebehu súťaže postupovala?
Trénovala som s mojím manželom. On je celý život aktívny a cvičí už veľa rokov. Na všetky tréningy chodil so mnou. Aj keď práve netrénoval bol pri mne a na všetko dohliadal.

Ako by si charakterizovala svoj tréning v priebehu tých troch mesiacov? Aké typy tréningov si kombinovala?
Cvičila som 5x do týždňa (3x silové tréningy a 2x skupinový tréning s trénerkou – box). Kardio som nezapájala skoro vôbec. Nebaví ma to. Zistila som, že som sa zamilovala do činiek. Tešila som sa z každého progresu, ktorý prichádzal rýchlo. Z týždňa na týždeň som mala väčšie a väčšie váhy. Cítila som sa úžasne.

Čo obnáša výraz „skoro vôbec“ pri zmienke o aeróbnych aktivitách?
Areóbne cvičenie som mala prvé 2 mesiace v podobe boxu. Brala som to, že to je pre mňa istým spôsobom kardio. Veľmi sa mi zlepšila kondička. Milujem beh, milovala som ho vždy. No moja kondícia za posledné roky mi neumožňovala si ho naplno vychutnávať. Po dvoch mesiacoch som sa rozhodla, že to idem skúsiť. Po prvom behu som sa cítila priam euforicky. Zabehla som 8 km za 50 minút, čo sa mi nepodarilo odkedy si pamätám. Tak sa beh stal súčasťou tréningov.

Žiaľ, prehnala som to. Bola som tak zaslepená radosťou, progresom a cvičením, že som prestala počúvať vlastné telo. Po niekoľkých tréningoch typu: beh + posilka (po behu zväčša nohy) mi začali odchádzať kolená. Nebrala som žiadne doplnky. Cez bolesť v kolenách som aj naďalej praktizovala tréning beh + posilka. Až keď ma kolená boleli natoľko, že som nevedela dôjsť domov som zistila, že už je zle. Kolená ma boleli už aj pri bežných aktivitách. Zistila som, že nemám dostatok kolagénu. Začala som brať doplnky stravy zamerané práve na kolagén, kĺby a pod. Znova som sa niečomu priučila. Nasledovala však takmer dvojmesačná prestávka v behu a cvičení nôh v posilňovni. Aj box mi robil komplikácie, ale toho som sa vzdať nevedela.

Keď som si dala dokopy kolená znova som začala behať. Zrýchľovala som si tempo. Postupne som pridávala aj kilometre. Od začiatku augusta som každý víkend išla na preteky. Veľmi ma to baví a každé preteky som bližšie k prvým miestam 😊 Verím, že ďalšiu bežeckú sezónu už budem aj na stupienku víťazov.

Veľkou časťou úspechu v našej súťaži je správne stravovanie. Ako vyzeral tvoj stravovací režim v priebehu súťaže?
Stravu som zmenila len v tom, že som si všetko pripravovala doma. Nekupovala som žiadne polotovary, nestravovala sa „vonku“. Nič som si nevážila na presné hodnoty (ani nevážim), pretože som potrebovala nájsť spôsob, ktorý je dlhodobo udržateľný a nielen v období súťaže. Aj som rozmýšľala, že aspoň v období súťaže by som mohla byť veľmi striktná, aby som mala radikálnejšiu premenu. Ale presne v takýchto kolobehoch som sa točila už dlho. Schudnúť v diéte a potom znova pribrať. Vedela som, že ak sa až priveľmi zameriam na stravu a gramáž, tak po súťaži sa nebudem vedieť „dožrať“ všetkého. Takže som jedla všetko, na čo som mala chuť a čo moje telo potrebovalo po tréningu. Jedinú zmenu, čo som spravila a doteraz praktizujem – sladké si pripravujem sama. Milujem sladkosti a naučila som sa popri súťaži plno zaujímavých receptov na rýchle, zdravé a hodnotné maškrty.

Snažila si sa pred záverečným fotografovaním doladiť formu podľa vzoru súťažných fitnesiek?
Nie, počas súťaže sa najväčšia premena odohrala v mojej hlave. A naučila som sa byť spokojná sama so sebou. Takže nepotrebovala som niekoho kopírovať.

Do súťaže si sa prihlásila pod dievčenským priezviskom, tesne po nej si nám však nahlasovala nové. Bola svadba jedným z cieľov pre krásnu postavu?
Samozrejme, každá nevesta chce byť čo najkrajšia. Ale treba si uvedomiť, že pokiaľ si svadbu nevesta chystá úplne sama, nie je to jednoduché. Skĺbiť prácu, cvičenie, varenie a ešte aj svadobné prípravy bolo nesmierne náročné. A úprimne… keby som nebola prihlásená do súťaže, asi by som sa na cvičenie vykašľala.

Takže skĺbiť tréningový program s povinnosťami všedného dňa nebolo asi jednotuché…
Bolo to veľmi ťažké. Zo začiatku som chodila takmer s plačom do práce. Ráno vstať, ísť do práce, po práci rýchlo domov, aby som si dala rýchlu kávu a utekať do posilky. Po posilke zas rýchlo domov, aby som si nachystala všetko jedlo na ďalší deň. Rýchlo popozerať všetko potrebné na svadbu. Pár týždňov som mala pocit, že ak všetko nebude RÝCHLO, tak nestihnem nič. Začala som byť z tohto kolobehu frustrovaná. Našťastie som sa spamätala a spravila si harmonogram. Mala som naplánovaný každý deň na mesiac dopredu. Znie to možno zvláštne, ale takýmto spôsobom som sa naučila disciplíne, trpezlivosti a hlavne som sa naučila prežiť každý deň naplno a využiť každú možnú minútu.

To ma navádza na otázku – zažila si v priebehu súťaže takú krízu, keď si chcela so všetkým skončiť?
Áno, keď som sa začala strácať v povinnostiach. Nezvládala som tlak, ktorý som si dávala sama na seba. Ako som už spomínala vyššie, každodenný život + prípravy na svadbu ma obrali o všetku energiu a elán. Ale všetko sa dá, keď si človek určí priority.

Čo bolo z tvojho pohľadu na celom snažení to najťažšie?
Keby ste sa ma na túto otázku opýtali počas súťaže tak poviem, že skĺbiť pracovný a sociálny život s tréningami. No teraz s tým nemám žiaden problém a všetko si viem krásne naplánovať bez toho, aby som sa musela v niečom obmedzovať.

Aké boli reakcie okolia na tvoju premenu? Podporovali ťa najbližší?
Širšie okolie reagovalo až po súťaži. Keď som začala nosiť menej šatstva 😊 Pri premene mi bol oporou hlavne manžel a rodičia s bratom. Okolie nijako nevnímalo moje úsilie počas súťaže a nechápali, na čo to robím alebo, že to robím len kvôli svadbe. Teraz už dostávam otázky AKO a nie PREČO robím to, čo robím.

Čo ti okrem krásnej postavy účasť v súťaži DO FORMY s M&F dala?
Vytrvalosť, trpezlivosť… odkedy skončila súťaž, postupujem v rovnakom režime. Nakoľko odpadli povinnosti ohľadom svadby, mala som zrazu viac času. Tak som sa nastavila na určitý mód, ktorý trvá dodnes a posúvam sa stále vpred. A zistila som, že keď mám day off, tak neviem čo s časom. Doma neviem obsedieť, ani si nepamätám, kedy naposledy som mala deň, ktorý by som preležala na gauči. Už to nejako neviem. Keď už naozaj nemám čo robiť, tak idem s našim psíkom na dlhú prechádzku okolo priehrady.

Aké zážitky si si odniesla zo stretnutia víťazov v Šamoríne?
Pre mňa osobne bolo veľmi zaujímavé počúvať cestu ostatných víťazov. S čím sa pasovali, ako postupovali a čo ich udržalo na správnej ceste.
Cvičenie bolo super. Boli mi vysvetlené techniky cvičenia, pri ktorých som si nebola istá, či ich vykonávam správne a plus som sa naučila niečo nové, čo praktizujem dodnes.
Celý deň bol veľmi príjemný, zábavný, poučný a plný radosti z výhry.

Navštevovala si facebookovú skupinu súťažiacich „doformistov“? Vnímala si ju ako motiváciu?
Sledovala som každý uverejnený post. Aj keď ja som veľa príspevkov nepridávala. No ostatní mi boli motiváciou.

Čo by si odkázala čitateľom, ktorí sa v budúcnosti rozhodnú urobiť niečo so svojou postavou?
Hlavne vytrvať. Najlepšie veci predsa nevzniknú zo dňa na deň. Treba si určiť hranice a métu. Netreba sa premotivovať a stanoviť si nereálne ciele na začiatku a v polovici to vzdať, pretože výsledok zatiaľ nie je taký, aký by ste už chceli mať. Treba si užívať každý tréning, každý deň, pretože súťaž prejde veľmi rýchlo, ani sa nenazdáte. A hlavne, nájsť cestu, ktorou to pôjde dlhodobo, nie len 3 mesiace. Aby ste sa nemuseli vracať do súťaže aj o rok 😊 Pretože schudnúť dokáže každý, no udržať dosiahnutý výsledok … to je už ťažšie.

Chcela by si ešte niečo dodať na záver?
Na záver by som chcela len doplniť, že minulý rok som ani len netušila, čo všetko sa mi prihodí. A začalo to len obyčajnou prihláškou do súťaže. Bol to nádherný rok plný úsilia, prekonávania sa a radosti, šťastia. Vyhrala som v najmladšej kategótií čo ma niemsierne potešilo. Som hrdá, že som to nevzdala a zotrvala. Manžel mi povedal ešte na začiatku, že ak vyhrám, môžem mať víťazný pohár v strede obývačky. 😊 Nie je síce v strede, ale je pri televízii, čo sa mi aj tak ráta.
Vydala som sa za chlapa, ktorého milujem a on miluje mňa.
Začala som opäť behať, čo ma napĺňa nesmiernou radosťou a spokojnosťou a to vďaka Vám.
Celý život som chcela vyhrávať trofeje, medaile a pod. (môj brat aj ocino majú plné poličky), no nemala som príležitosť, respektíve som nebola dosť dobrá. Tento rok sa mi ich zatiaľ podarilo nazbierať 6 + víťazný pohár. Všetky pekne visia a každý deň mi pripomínajú, čo všetko dokážem, pokiaľ zotrvám a nevzdám sa.

DOMINIKIN TRÉNING

Pondelok som si dávala voľno od cvičenia.
utorkyštvrtky som mala skupinový tréning v boxe (tréning trval 1 hodinu).
Stredynedele som mala zamerané na dolnú časť tela.
Piatky som si dávala voľno ale nebolo to úplne vždy dodržané. A soboty som mala zamerané na hornú časť tela.

Najradšej som cvičila nohy a bavilo ma zvyšovať váhy na drepoch s veľkou činkou. A taktiež mŕtvy ťah s vystretými nohami – ten je super na hamstringy . Ale zas s pokrčenými nohami som ho zapájala, do tréningu chrbta. Jeden zdanlivo rovnaký cvik sa dá nakombinovať na viac partií a to je na tom úžasné. Hlavne keď vás ten cvik baví.

DOMINIKINA STRAVA + DOPLNKY VÝŽIVY

Na raňajky som si dávala jogurt + ovocie.
Olovrant taktiež niečo pod zub zväčša jablko.
Pri obedoch som mala zvyčajne základ ryža + kuracie/morčacie prsia, ale vždy som si ich robila na iný spôsob aby ma to neomrzelo. K tomu som veľmi obľubovala hráškovú omáčku alebo s ryžou zamiešané zelené fazuľky.
Poobede som zmaškrtila niečo doma pripravené (palacinky z ovsených vločiek, roláda s kokosom a banánom, puding…).
Večera podľa intenzity tréningu. Veľmi rada som si dala ½ údenej makrely.

Zo začiatku som užívala len proteín, no postupne som bola nútená začať brať aj ďalšie doplnky. A to kolagén, taktiež beriem magnézium a vitamín C. Moja predtréningovka bola a je vždy káva.