Najsilnejší Slovák 2019

Osem najsilnejších mužov Slovenska sa stretlo na hlavnom námestí v Šahách, aby si jeden z nich vybojoval titul „Najsilnejší Slovák“ pre rok 2019. Kulturistický klub Šahy spoločne so Slovenskou asociáciou silných mužov, pripravil skvelé podmienky ako pre pretekárov tak i pre organizátorov. Ďakujeme im už v úvode reportu o priebehu podujatia, ktoré môžeme považovať za jedno z najťažších na Slovensku.

Osem najsilnejších mužov Slovenska sa stretlo na hlavnom námestí v Šahách, aby si jeden z nich vybojoval titul „Najsilnejší Slovák“ pre rok 2019. foto: Boris Bárdoš

Veď na našich silákov čakal kamión s návesom o váhe 10 ton, zdvíhali 130 kilovú kladu, mrtvé ťahy s hrubou tyčou mali váhu 280 kíl, prehadzovala sa 170 kilová betónová guľa do jednej minúty a v kombinácii sa prenášala 105 kilová nákova, 125 kilové vrece a 145 kilový sud! Víťaz bol teda naozaj najsilnejší a najlepšie pripravený! Kto sa postavil na štart?

Okrem domáceho pretekára, Zsolta Zlatnera, ktorý získal profi kartu vďaka víťazstvu na Slovenskom pohári v minulom roku sa v Šahách predstavil aj majster Slovenska v dvíhaní klady František Piros, Arnold Ferencz, Milan Šuľan, Maroš Štefaňák, Tomáš Bernáth, Peter Rekenei a Ľubo Griglák. Začiatok preteku patril netradične ťahaniu kamióna s návesom.

Na regulérnosť dohliadal medzinárodný rozhodca, Pavol Guga, divákom hlásil a celé podujatie moderoval, viceprezident SASIM, Milan Gabrhel. Už v úvode sa nám zranil jeden borec. Milan Šuľan si pri ťahaní privodil zdravotné problémy a z preteku musel odstúpiť. Početné publikum vyhecovalo domáceho Zlatnera a ten si vybojoval najvyšší bodový zisk v úvode podujatia.

Dvíhanie oceľovej klady s váhou 130 kíl, nasledovalo ako druhé v poradí. Štvrtý zo svetovej súťaže, trojnásobný majster Slovenska v danej disciplíne, Feri Piroš, opäť potvrdil, že nielen na Slovensku ale i v Európe patrí k tým najlepším. Jeho osem zdvihov vyzeralo ľahko a pomaly sa predieral do čela bodovania, nakoľko v úvode bral piate miesto. Druhý so štyrmi pokusmi skončil Rekenei, tri zdvihy stačili na tretie miesto Ferenczovi a Griglákovi. Práve mladý Arnold Ferencz zvládol i štvrtý pokus, neustálil ale svoje telo. I tak to bol bravúrny výkon!

Po ramenách dostal zabrať chrbát. Hrubá oska /axel/ a na nej váha 280 kilogramov. Mrtvé ťahy naozaj pre najsilnejších. Traja borci s danou métou ani nepohli, najviac opäť spravil Piros, ktorý poľahky nasúkal i tu osem platných zdvihov. Vynikajúco prišiel pripravený Griglák, ktorý si delil druhé miesto s domácim Zlatnerom, keď obaja spravili sedem zdvihov. Štefaňák so štyrmi pokusmi zostal tretí.

Predposlednou prekážkou bola kombinácia nákovy /105kg/, vreca /125kg/ a sudu /145kg/. Prvé dve veci mali dať borci na vyšší stojan, poslednú na nižší. Rýchle nohy mal v tomto prípade Štefaňák, ktorý si pripísal plný počet bodov a pomýšľal na medailu z národného šampionátu. Druhé miesto vybojoval Piros, tretí skončil Zlatner.

Záver patril 170 kilogramovej guli, ktorú mali siláci za úlohu prehodiť cez priečku do jednej minúty najviac krát. Štyrmi prehodeniami /čo bolo najviac/ si vybojoval nielen prvenstvo v disciplíne ale i celkový triumf skvele pripravený, František Piros. Stal sa tak najsilnejším Slovákom pre rok 2019 a okrem titulu majstra Slovenska v dvíhaní klady získal aj vytúžený titul majstra Slovenska silných mužov!

František Piroš Najsilnejší Slovák 2019

František Piros sa stal najsilnejším Slovákom pre rok 2019 a okrem titulu majstra Slovenska v dvíhaní klady získal aj vytúžený titul majstra Slovenska silných mužov! foto: Boris Bárdoš

To čo mu po minulé roky unikalo získal teraz v bravúrnom predstavení. Tri víťazstvá, jedno druhé a jedno štvrté miesto v disciplínach iba potvrdili jeho silu a právom získal honor, „Najsilnejší Slovák“. Stal sa tak jedenástym Slovenským pretekárom, ktorému sa podarilo tento titul získať!

Prekvapením bolo druhé miesto. To získal po náročnom boji Ľubo Griglák, ktorý takiste predviedol neuveriteľne silný a bojovný výkon. Nestratil sa medzi profíkmi ako Zlatner, Piros, Štefaňák, Rekenei, a získal pre seba titul vicemajtra Slovenska. Striebro na jeho krku je naozaj sladká odmena za tvrdú prípravu. Po zasadnutí výkonného výboru už iba doladíme detaily a veríme, že Ľubo získa profi kartu za jeho skvelý výkon!

Najsilnejší slovák 2019

Ľubo Griglák, ktorý takiste predviedol neuveriteľne silný a bojovný výkon. foto: Boris Bárdoš

Bronz patril domácemu Zsoltovi Zlatnerovi, ktorý pomýšľal na celkový primát. Na ten si ale bude musieť ešte počkať. Zsolt prišiel skvele pripravený a publikum ho hnalo až za hranicu svojich možností. Štvrtého mája to bol ale deň Františka Pirosa. Napriek koncentrovanému výkonu mu len o chlp ušlo druhé miesto. Byť tretí na Slovensku, hlavne v domácom prostredí,  je i tak skvelý výsledok!

Zsolt Zlatner Najsilnejší slovák 2019

Bronz patril domácemu Zsoltovi Zlatnerovi, ktorý pomýšľal na celkový primát.foto: Boris Bárdoš

Gratulujeme všetkým chlapcom ktorí prišli, odviedli skvelé výkony, bavili divákov a hlavne nenastalo žiadne vážnejšie zranenie. Štart sezóny dopadol výborne a už teraz sa tešíme na štart sezóny amatérov, ktorý bude už v stredu, 8. mája, v Prešove.

Výsledky: 1.František Piros 36b – najsilnejší Slovák, 2.Ľubomír Griglák 27b, 3.Zsolt Zlatner 26,5b, 4.Maroš Štefaňák 26b, 5.Peter Rekenei 16b, 6.Tomáš Bernáth 14b, 7.Arnold Ferencz 10,5b, 8.Milan Šuľan 1b – zranil sa po prvej diciplíne

Obrovská vďaka patrí hlavne KK Šahy , Petrovi Pásztorovi a Dušanovi Sleziakovi, ktorí pripravili naozaj výborné podmienky a odviedli skvelú prácu pri organizácii národného šampionátu silných mužov. Veríme, že v Šahách sa i v ďašom roku pripraví skvelý silácky pretek!