M-SR silných mužov do 90 kg

Deň po majstrovstvách Slovenska silných mužov do 105 kilogramov mali svoj národný šampionát aj siláci s váhou do 90 kilogramov. V nedeľu 24. júna sa v Námestove stretlo deväť pretekárov v zápolení organizovanom Slovenskou asociáciou silných mužov SASIM. Osem Slovákov doplnil na pozvanie Martin Pospíchal z Českej republiky.

Úvod patril prevereniu sily pliec a tricepsov. Ťažkú, 105-kilogramovú kladu mali siláci dvíhať zo zeme nad hlavu do vystretých rúk na čo najviac opakovaní v limite jednej minúty. Na správnosť pokusov dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga a o moderovanie sa opäť postaral viceprezident SASIM-u Milan Gabrhel. Osem opakovaní a prvenstvo v úvode si zabezpečil Igor Virág.

Generálnym partnerom bola spoločnosť Hern, ktorá pripravila pre silákov 100 kg oceľový erb. Pretekári ho prenášali na vzdialenosť 20 metrov. Rýchle nohy a prvenstvo si pripísal Rado Kollár pred Virágom a Petrom Kuchárom.

Silak 90 edit

V strede pretekov nasledovali mŕtve ťahy s osobným automobilom. Ak ste čakali, že najľahší strongmani budú mať s autom problém, mýlili ste sa. Trio silákov, Kollár, Marek Masarovič a Michal Druska, sa s deviatimi zdvihmi delilo o prvenstvo. Osem zdvihov zvládli Kuchár s Virágom, sedem český hosť Pospíchal.

Predposlednou skúškou bolo nosenie 120 kg kufrov na vzdialenosť pätnásť metrov. Opäť rozhodovali stotiny. Už druhú víťaznú disciplínu si v pretekoch pripísal Druska. V úvode bola klada nad jeho sily, body však nazbieral v ostatných disciplínach. Pred záverečnou disciplínou tak bolo všetko otvorené.

Betónová guľa s váhou 130 kilogramov a priečka vysoká 1,2 metra. Časový limit jednej minúty a silné bicepsy a chrbát: tak by sa dala v krátkosti opísať záverečná skúška pre našich silákov. Najviac prehodení, štyri, zvládol Kollár, za čo si domov do Novej Lesnej odniesol striebornú medailu. Nebyť väčšej bodovej straty na kufroch, mohol pomýšľať aj na zlato.

Štyri prehodenia zvládol i Michal Druska a vďaka vynikajúcemu záveru získal v Námestove získal bronz! Pevne veríme, že tento nový silák sa zúčastní i nejakého kola Slovenského pohára silných mužov.

Zlatú medailu a titul majstra Slovenska silných mužov do 90 kilogramov pre rok 2018 si vyrovnaným výkonom vybojoval Igor Virág. Dvadsaťročný silák bez zjavnejšej slabiny zaknihoval v tomto roku už druhý titul vo váhovej kategórii do 90 kg keď sa na začiatku roka stal i majstrom Slovenska v dvíhaní klady U90kg!

Výsledky:

1. Igor Virág 36,5 b

2. Rado Kollár 35,5 b

3. Michal Druska 27,5 b

4. Marek Masarovič 24,5 b

5. Peter Kuchár 24,5 b

6. Martin Pospíchal (ČR) 23 b

7. Jakub Vedej 22 b

8. Tomáš Jurkovič 20,5 b

9. Martin Lovíšek 8,5 b

Ďakujeme mestu Námestovo, primátorovi mesta Jánovi Kaderovi, spoločnosti Hern, p. Kasanovi, spoločnosti Nový Topcar a všetkým ktorí prispeli k nezabudnuteľným majstrovstvám Slovenska silných mužov do 90 kilogramov!

Tešíme sa na vás 15. júla v Michalovciach, na štvrtom kole Slovenského pohára silných mužov!

 

 

text: PAVOL GUGA