Fit na lyže s Lindsey Vonn

LINDSEY VONN (35), bývalá jednotka vo svetovom alpskom lyžovaní, predstavuje svojich šesť obľúbených cvikov, vďaka ktorým sa môžete v priebehu 4 týždňov pripraviť na štart – bez činiek a strojov.

Lindsey Vonn (rodným menom Kildow) bola ikonou amerického zjazdového lyžovania. Na lyže sa postavila po prvý raz ako dvojročná, neskôr sa dostala do lyžiarskej školy legendárneho Ericha Sailera. Lyžiarske gény zdedila po otcovi, juniorskom majstrovi USA v alpskom lyžovaní.

Lindsey nastúpila do lyžiarskeho súťažného kolotoča ako 17-ročná. O šesť rokov neskôr (2008) sa v konečnom poradí Svetového pohára umiestnila po prvý raz na 1. mieste. Jej dobre rozbehnutá lyžiarska kariéra sa prerušila vo februári 2013, kedy pri ťažkom páde v super G na MS v Schladmingu došlo k pretrhnutiu väzov v pravom kolene a zlomeniu hlavice holennej kosti. Podrobila sa operácii a vypustila zvyšok sezóny. Pravé koleno ju zradilo aj počas tréningu v novembri toho istého roku, a tak jej vynútená prestávka, vyplnená rehabilitáciou, pokračovala. Na svahy sa vrátila až v roku 2014. Získala ďalšie víťazstvá vo Svetovom pohári a svojim 25 víťazstvom v super G prekonala rekord Rakúšana Hermanna Maiera v počte víťazstiev v tejto disciplíne. V januári 2015 dosiahla 36. víťazstvo v zjazde a vyrovnala rekord Annemarie Moser-Pröll v najrýchlejšej disciplíne a o dva týždne neskôr posunula rekord na číslo 37.

Lindsey Vonn je držiteľkou 82 víťazstiev vo Svetovom pohári.

V novembri 2016 však na svojom facebookovom profile oznámila, že pri nehode počas tréningu utrpela komplikovanú zlomeninu ramennej kosti a podstúpila chirurgický zákrok. Nevzdala sa. Už v januári 2017, v druhom absolvovanom zjazde žien v sezóne zvíťazila a dosiahla celkovo svoje 77. víťazstvo vo Svetovom pohári. V roku 2018 reprezentovala Spojené štáty na Olympijských hrách v Pchjongčangu a domov si z nich priniesla bronzovú medailu (opäť v zjazde). Svoju kariéru ukončila na majstrovstvách sveta 2019 ziskom bronzovej medaily v jej kráľovskej disciplíne, ktorú vybojovala ako najstaršia žena v histórii (v 34 rokoch).

Vo svojej kariére vyhrala Lindsey celkovo 82 pretekov Svetového pohára, čím prekonala Rakúšanku Annemarie Moser-Pröll, ktorá si prvenstvo so 62 víťazstvami držala nepretržite od 70. rokov minulého storočia, a stala sa najúspešnejšou ženou v histórii Svetového pohára. Vyšší počet víťazstiev – 86 – dosiahol iba legendárny Švéd Ingemar Stenmark.

ZIMNÝ TRÉNINGOVÝ PLÁN

PONDELOK Tréning  15 min.
UTOROK Kardio podľa výberu 60 min.
STREDA      Tréning 15 min.
ŠTVRTOK Kardio podľa výberu 60 min.
PIATOK Tréning 15 min.
SOBOTA Voľno
NEDEĽA Voľno

1. BOČNÉ VÝPADY


Cvik naťahuje a posilňuje svaly nôh.
Stoj vzpriamený, ruky vbok. Na zahriatie pochodujte na mieste 5 minút (A). Urobte výpad vľavo. Choďte do nízkeho postoja, s ľavou nohou pokrčenou maximálne do pravého uhla. Pravá noha je vystretá, telo v miernom predklone (B). V postoji zotrvajte 20 sekúnd. Postavte sa späť do východiskovej polohy a cvik zopakujte na druhú stranu. Odcvičte po 3 opakovania na každú stranu.

2. VÝPADY S VYTOČENÍM


Cvik posilňuje svaly nôh a stredu tela, pomáha pri nácviku rovnováhy.
Stoj vzpriamený, vystrite ruky pred seba a spojte dlane. Ľavou nohou zakročte vzad, s pätou nad podložkou. Spustite sa tak hlboko, aby stehno pravej nohy bolo rovnobežné s podlahou a obe nohy zvierali v kolene uhol 90 stupňov (A). Vystreté ramená aj hlavu vytočte vpravo (B). V postoji zotrvajte 10 sekúnd. Vráťte sa do východiskového postoja a cvik opakujte na druhú stranu. Odcvičte po 3 opakovania na každú stranu.

3. ZJAZDOVÝ POSTOJ


Cvik trénuje výdrž a posilňuje stehná.
Postavte sa s nohami rozkročenými na šírku pliec. Kolená sú mierne pokrčené, trup v predklone, chrbát zaguľatený a ruky zopnuté pred hrudníkom so zovretými dlaňami (A). V tomto postoji sa spustite do drepu, pričom ruky umiestnite medzi kolená (B). V postoji zotrvajte 15 sekúnd. Postoj opakujte 5-krát

4. VÁHA


Cvik zlepšuje rovnováhu, posilňuje svaly chrbta, sedacie svaly a svaly dolných končatín.
Stoj vzpriamený, rozpažte, pravú nohu natiahnite mierne smerom vzad (A). Postupne zadnú nohu dvíhajte vzad a hore, pri súčasnom predkláňaní až dovtedy, kým telo a dvihnutá noha nie sú v jednej priamke rovnobežne s podlahou. (B). Pohľad smeruje vpred. V postoji zotrvajte 10 sekúnd, potom vymeňte nohy. Odcvičte po 3 opakovania na každú stranu.

5. ZANOŽOVANIE V POLOHE NA ŠTYROCH


Cvik formuje zadok a stehná.
Kľaknite si na kolená a oprite sa o ruky, ktoré sa dotýkajú podložky na šírku pliec, pričom prsty smerujú vpred. Spevnite chrbát aj ramená, pravú nohu pokrčte a dvihnite mierne hore (A). Napnite svaly zadočku a nohu dvihnite hore tak, aby stehno bolo v predĺžení trupu a koleno zvieralo 90-stupňový uhol (B). Z tejto pozície pravú nohu striedavo spúšťajte nadol a dvíhajte. Odcvičte 20 opakovaní a potom nohy vymeňte.

6. KRÁĽ TANCA


Cvik posilňuje a naťahuje stehná a lýtka, zlepšuje rovnováhu tela.
Tento balančný cvik vychádza z jogy, kde je známy pod názvom Natarajasana (Kráľ tanca alebo Šiva póza).
Stoj vzpriamený. Hornú časť tela pomaly predkloňte, pričom prenesiete váhu tela na pravú nohu a ľavú dvíhate pokrčenú vzad, kde ju uchopíte ľavou rukou a vytiahnete. Pravá ruka smeruje vystretá vpred, pohľad očí ju sleduje. Pre lepšie udržanie rovnováhy ukotvite pohľad na jedno miesto. V pozícii zotrvajte 5 sekúnd, potom nohy vymeňte.