Chystáte sa na inline maratón?

| foto: M&F

119Chcete si užiť veľa zábavy a pritom si zašportovať? Potom sú pre vás inliny to pravé orechové. Predpokladáme, že na kolieskových korčuliach nestojíte po prvý raz a že ovládate základy pohybu na nich aj brzdenie. Takže patríte k pokročilým korčuliarom. Milujete rýchlosť a občas sa na vhodnom teréne púšťate s vetrom o preteky. Čo však vaša výdrž? Presne tú totiž potrebujete, ak sa chcete v lete zúčastniť stále populárnejších mestských maratónov. Príprave na takéto zaujímavé podujatie musíte venovať čas, veríme však, že štyri týždne (presne toľko trvá náš tréningový plán) vám na prípravu polmaratónu postačia.

  1. VYTRVALOSTNÝ TRÉNING – Absolvujte dlhšie trasy v rovnakom tempe. Váš pulz by sa mal pohybovať v rozmedzí 60–70 % maximálnej tepovej frekvencie (MTF = 220 – váš vek).
  2. INTERVALOVÝ TRÉNING – Rýchle fázy (80–90 % MTF) trvajúce 3–5 minút striedajte s pomalými fazámi, ktoré trvajú 3 minúty. V pomalej fáze by váš pulz mal klesnúť na cca 120 úderov za minútu. Ak sa tak nestane v priebehu troch minút, bolo predchádza-júce zaťaženie privysoké. Tempo musíte zmierniť.
  3. POCITOVÝ TRÉNING – Tempo si meňte podľa chute a subjektívnych pocitov.

 

TRÉNINGOVÝ PLÁN

TRÉNING  – ČAS TRVANIA

1. TÝŽDEŇ

Pondelok vytrvalostný inline – 20 minút

Streda beh alebo bicykel – 30 minút

2. TÝŽDEŇ

Pondelok vytrvalostný inline – 45 minút

Streda beh alebo bicykel – 30 minút

Sobota pocitový inline – 20 minút

3. TÝŽDEŇ

Pondelok vytrvalostný inline – 60 minút

Streda intervalový inline – 30 minút

Sobota pocitový inline – 20 minút

4. TÝŽDEŇ

Pondelok pocitový inline – 45 minút

Streda vytrvalostný inline – 30 minút

Sobota intervalový inline – 30 minút