Chronická choroba ju takmer zničila: Úspešná fitnesska sa rozhodla bojovať!

Fitnesska Rosie Bailey by vedela rozprávať dlhé príbehy o blahodárnych účinkoch cvičenia na jej telo. V roku 2016 jej diagnostikovali syndróm posturálnej tachykardie a Ehlers-Danlosov syndróm, čo znamená, že pociťuje extrémne závraty, bolesti kĺbov a neskutočnú únavu. Na radu lekára sa rozhodla zareagovať paradoxne opačne. Odborník jej totiž odporúčal, aby sa príliš nevysiľovala, no mladá Britka začala pracovať s osobným trénerom. „Tréning mi dal veľkú nádej a silu pokračovať v boji, bolo to niečo na čo sa môžem každý deň tešiť,“ prezradila Bailey v rozhovore pre BBC.com.

Čoskoro sa rozhodla po intenzívnejších tréningoch, že sa prihlási na súťaž v bikiny-fitness. Ako jediná vyhrala vo svojej kategórii a podarilo sa jej navyše obsadiť tretie miesto v rámci celého podujatia. „Stále bojujem a som často frustrovaná, no naučila som sa aj oddychovať v čase, keď telo nie je úplne v poriadku, prezradila 21-ročná športovkyňa. Tá sa v rámci jej ochorenia dostala aj do slepej uličky, z ktorej dokázala otočiť kormidlo na iný smer, ktorý jej dáva rovnako zmysel.

Rosie Bailey

Rosie Bailey

„Myslela som si, že už nikdy nebudem schopná pracovať na plný úväzok. Vzdala som sa svojich ambícií ísť na univerzitu študovať biochémiu, keďže som vo veku 17-tich rokov kvôli neskutočnej únave opustila školu. No stala sa zo mňa fitness trénerka a to mi pomohlo nad tým všetkým získať kontrolu. Mám niekoľko klientov s podobnými chronickými problémami. Dokážem sa s nimi viac stotožniť, pretože chápem to, aké prežívajú vzostupy a pády. Najväčšia výzva je to pre nich najmä po mentálnej stránke,“ pokračovala v spomínanom rozhovore sympatická Rosie.

„Tréning mi dal veľkú nádej a silu pokračovať v boji, bolo to niečo na čo sa môžem každý deň tešiť,“

Aj tento príklad potvrdzuje, že aj napriek nepriazni osudu sa dá stále bojovať. Jej choroby sa odhaľujú mimoriadne ťažko a zväčša sa diagnóza stanoví až po niekoľkých rokoch. Často sa teda aj podľa experta na syndróm posturálnej tachykardie, Lesleyho Kaviho, okolie postihnutého touto chorobou domnieva, že si to celé vymýšľa, prípadne, že je to len o jeho hlave. Rosie na záver dodáva, že aj napriek tomu, že sú dni kedy sa cíti pod psa, prežíva aj množstvo podarených dní. Aj vďaka tomu, že našla kľúč k svojmu telu a jeho fungovaniu.

Výhody cvičenia sú pritom v tomto prípade na nezaplatenie. „Keď sa sťahujú svaly lýtka, stehien a zadku, pomáhajú pumpovať krv do celého tela. Udržať tieto svaly čo najsilnejšie pomocou cvičenia v horizontálnej polohe je jednou z niekoľkých stratégií, ktoré pomáhajú zlepšiť príznaky,“ dokončila Rosie pre BBC.com.

Rosie Bailey

Možno vás práve príbeh nakopne tým správnym smerom. Nikdy sa nevzdávajte, bojujte za to, aby ste sa cítili dobre, pretože vždy existuje cesta!

fit plus, sutaz, oktober, 2021