Berenika Bajanová: pohyb, dobrý mindset a inšpirovanie k pohybu

Berenika, předem díky za tvůj čas, který věnuješ rozhovoru. První otázka snad ani nemůže být jiná. Kolik zvedneš ne bench press?

Ďakujem za zákernú otázku hneď na úvod, haha! Pravdou je, že bench press nezaradzujem do môjho tréningu. Ale pamätám si, že keď som ho zvykla robiť, tak som išla 4×3 so 60kg.

Jak si aktuálně stojíš mezi slovenskýma holkama v crossfitu a na jaké své úspěchy jsi nejvíce hrdá?

Mám pocit, že rebríček ´top´ dievčat na Slovensku sa za posledné 4 roky viac menej nezmenil. Vždy pribudne nejaká nová tvár, ktorá rozvíri súťažné vody a naopak, vždy niekto tak prirodzene odíde z tohto športu a vydá sa inou cestou.
Neviem objektívne ohodnotiť ako je to momentálne, ale podľa posledného Crossfit Open 2019 som skončila na 4. mieste zo Slovenska. Musím však podotknúť, že mi tam chýbali 2-3 atlétky, ktoré neboli prihlásené a mohli toto poradie zmeniť ☺.

Jak ovlivnily restrikce spojené s koronavirem letošní sezónu a tebe jako sportovce, který závodí nejen v crossfitu, ale také ve vzpírání.

Berenika Bajanová

Asi ako každého športovca, ktorý bol v peaku prípravy na súťaž, ma obmedzenia pripravili o MS vo vzpieraní, ktoré mali byť v máji tohto roku a taktiež sme sa s mojou teammate pokúšali kvalifikovať na Austrian Throwdown ako tím, no tiež bola súťaž presunutá na budúci rok. Bili sa vo mne pocity ako hnev a smútok, dovolím si povedať, že som vtedy bola v najlepšej forme a ťažko sa to buduje naspäť. Ale dejú sa aj horšie veci v živote športovca ako zrušené majstrovstvá Slovenska, ako napríklad zrušená Olympiáda :D.
Každopádne od 18.9. začínajú CF Games, ktoré budú prebiehať online, takže aspoň na chvíľu bude prebiehať aká taká športová kultúra.

Crossfit se dá definovat různě. O čem je tento sport pro tebe a do jaké míry je to také životní styl?

Nechcem aby to znelo ako klišé, ale Crossfit ma zmenil od základu. Keď si porovnám môj život 4 roky späť a teraz, vidím v ňom dvoch odlišných ľudí. Prehodnotila som priority a teraz sú na prvých priečkach pohyb, dobrý mindset a inšpirovanie k pohybu čo najväčší počet ľudí. Z toho mám vždy najúprimnejšiu radosť. Keď mi prídu správy typu, že keď vidia koľko makám, že potom aj oni majú chuť niečo robiť a nie len sedieť na mobile a jesť chipsy. A keď už sa človek začne hýbať pravidelne a zistí, koľko benefitov šport a pohyb ako taký prináša, už potom nejako prirodzene prídu aj tie ostatné veci, že chce človek viac – zlepšiť si stravu či spánok alebo regeneráciu, ono to vždy ide tak ruka v ruke.

Crossfit je z velké části o komunitě. Kde jsi ty osobně zažila nejlepší partu a v čem byla nebo je speciální?

Asi by si čakal, že napíšem v gyme. Áno, aj v gyme, samozrejme, stretávame sa tam všetci členovia pravidelne na supinovkách, rozprávame sa, zdielame ´utrpenie´ na metconoch. No pre mňa sa to najlepšie sa deje práve na súťažiach. Tam sa vždy stretneme baby z celého Slovenska či Česka, zasúťažime si, podporíme vždy jedna druhú a druhá tretiu. Po súťaži sa ideme vždy najesť a porozprávať sa, no jednoducho, je to iný typ vzťahov na súťaži, než na aké sme zvyknutí v iných športoch.

Aktuálně jsi na úrovni, kdy ti může pomoct cestovat do jiných gymů a naučit se něco nového tam, nečerpat motivaci, něco nového okoukat nebo vyzkoušet. Jaký je tvůj domovský gym a kam jinam si třeba ještě jezdíš zatrénovat?

Berenika Bajanová

Navštevovanie iných gymov je moja špecialita. Nie preto, že nie som verná jednému, ale práve preto, že každý gym je niečím unikátny, má iný vibe, iných ľudí, a každý Ťa vie obohatiť a inšpirovať niečím iným. Rada sa rozprávam s ľuďmi o čomkoľvek. Nikdy nevieš či ti aj tá najbanálnejšia informácia nemôže o rok či mesiac pomôcť v niečom, čo by si najmenej čakal ☺.
Aktuálne som súčasťou tímu v Crossfitovom gyme Falcon 1 v Bratislave, kde pracujem ako trénerka. Je to mladší ale väčší brat Crossfitu Senec, ktorý funguje na Slovensku od roku 2016. Tu sa chcem rozvíjať ako coach ale aj ako atlét, a trochu ešte pomútiť vody na súťažiach.
Samozrejme by sa mi takáto príležitosť asi nenaskytla, keby som pred rokom nedostala možnosť vstúpiť do trénerských vôd vďaka príležitosti od Števka Pavlíka v The Zone gym, kde som pôsobila takmer rok, a vždy sa tam rada vraciam zatrénovať a pozrieť starú partiu.

Nebudu se tě ptát na to, kdo je tvou největší motivací nebo vzorem, ale zajímá mě od koho ses naučila nejvíc a o co konkrétně šlo.

Za tú dobu, čo sa venujem Crossfitu, som si prešla rôznymi štádiami a situáciami, a vždy som bola v nejakom inom životnom móde, kde sa prirodzene okolo mňa menili ľudia a situácie. A práve na tom prichádzali nové informácie a inšpirácie a iné ciele, za ktorými som sa v tom prítomnom okamihu uberala. Samozrejme, vedela by som Ti tu vymenovať nejaké mená, ale myslím, že som sa vďaka skúsenostiam a interakciám, ktoré som zažila naučila najviac práve sama od seba. Či už išlo o výkon, stravu, mindset alebo životné stanoviská.

Letošní sezona už končí a nebo stále pokračuje? Jaké máš plány pro zbytek roku?

Ale iste že pokračuje ☺ Verím, že či už crossfit alebo vzpieranie nie je na úpadku, ale svitá na lepšie časy, pre nás všetkých. Ako píšem tento rozhovor tak práve v USA štartujú naše obľúbené Crossfit Games, takže sa teším na večere s pukancami a zatajeným dychom pred telkou ☺. Pre mňa sa blížia spomínané majstrovstvá v októbri a dúfam, že stihnem ešte 1-2 crossfit súťaže do konca roka, aspoň tu doma. Okrem toho sa budem venovať tomu, aby sme vytvorili skvelý gym so správnymi ľuďmi. Takže plánov je dosť, len by som potrebovala aby mal deň aspoň 32 hodín, haha!

Berenika Bajanová