Barbora Vosátková IFBB: „Ak pracuješ na svojich snoch, stanú sa skutočnosťou.“

Ahoj Barborka! Okrem cvičenia môžu u teba ľudia vidieť aj záľubu v kulinárstve. Pochváliš sa nám, z čoho dnes pozostávali tvoje raňajky?

Ahoj, nakoľko som aktuálne v superkompenzácii kvôli súťaži, dnes som mala na raňajky lososa so zeleninou, ale bežne obľubujem vajíčka alebo ovsenú kašu na rôzne spôsoby.

Si aktuálnou majsterkou Slovenska v kategórii bikini fitness. Bolo ťažké postaviť sa na domáce pódium po pandemickej pauze alebo rozdiel medzi domácimi a zahraničnými závodmi nevnímaš?

Rozdiely medzi súťažami vnímam najmä vo veľkosti súťaží, taktiež na medzinárodnej pôde je oveľa väčšia konkurencia. Viac ma osobne bavia medzinárodné súťaže, je to iné, človek aj niečo vidí zo sveta s spozná nových ľudí. Na slovenské pódia som sa ale tešila, vedela som, že prídem s takou formou akú u mňa ešte nevideli a konečne som si aj zaslúžila titul majsterky Slovenska, po ktorom som dlho túžila a niekoľko rokov na sebe pracovala, aby som ho získala.

„Nechodím si zasúťažiť, ale idem bojovať na každú jednu súťaž!“

So zahraničnými súťažami máš už dosť skúseností. Za posledné obdobie sa ti napríklad na majstrovstvách Európy nepodarilo zvíťaziť, ale zato na Diamond Cupe vo Francúzsku si získala prvé miesto. Aký je to pocit dominovať za hranicami?

Momentálne to vnímam ako odmenu za všetku tvrdú prácu, konzistentnosť a precíznosť, ktorú dodržiavam na dennej báze už niekoľko rokov. Vedela som, že budem na tom pracovať dokým neuspejem, teraz to je už ale väčšia zodpovednosť, nechodím si zasúťažiť, ale idem bojovať na každú jednu súťaž.

Je samozrejmé, že dodržiavaš zdravé stravovanie, ale čo je tvojou voľbou, pokiaľ si v tej strave dovolíš naozaj poriadne zhrešiť?

V mojom zdravom stravovaní mi nič nechýba a maximálne mi vyhovuje. Prirodzene jem zdravšie a nutrične bohaté potraviny. Rada si ale doprajem aj kvalitný burger alebo dobrú pizzu z kvalitnej talianskej reštaurácie. Čomu ale ťažko odolávam je mrkvová torta alebo croissant so šunkou a syrom.

Z tvojho Instagramu je vidieť, že rada cestuješ. Ktoré miesto za hranicami Slovenska ti najviac učarovalo?

Cestujem veľmi rada a preto aj rada vyhľadávam medzinárodné súťaže na miestach, kde som ešte nebola. Bavia ma aj veľké mestá ale aj dovolenkové kľudné destinácie. Najviac sa mi páčil New York City a Maledivy.

V rámci služieb, ktoré ponúkaš pre ľudí, nájdeme aj nutričné poradenstvo. Skúšala si už také typy stravovania ako vegánstvo alebo vegetariánstvo? Prípadne, aký je tvoj pohľad na ne?

Mám zopár klientov, ktorí sa stravujú takýmto typom stravovania, úprimne v tom nevidím problém, ak to niekomu vyhovuje. Sama prirodzene väčšinou po súťažnej sezóne trošku obmedzujem mäso, pretože mi ťažšie trávi, ale veľmi mi chutí. Radšej ale siahnem po rybe. Nikdy som ale neskúšala vegetariánstvo alebo vegánstvo, osobne by mi to nevyhovovalo, maximálne si viem predstaviť pescetariánstvo.

Pred časom si sa na svojej stránke venovala aj písaniu blogu. Plánuješ sa k tomu vrátiť?

Veľmi rada píšem a taktiež komunikujem s ľuďmi, v oblasti cvičenia a stravovania obzvlášť. Plánujem viacero projektov, kde by som chcela poskytnúť klientom a ľuďom tréningové plány e-booky a nejaký jednoduchý manuál ako sa v bežnom živote lepšie stravovať bez zakazovania a hladovania. Vždy mám rozrobené veci, ale časovo sa to v poslednej dobe nedalo zvládnuť, verím, že v lete aspoň niečo konečne dokončím.

Športovci, ktorých doménou je fitness, musia byť určite v oblasti stravy vzdelaní. Je v tvojej príprave ale niečo, čo zješ len pre nutričné hodnoty a vôbec si na tom nepochutíš?

Určite nie, vždy je alternatíva. Osobne nie som vyberavá, nutričné potraviny mi chutia snáď úplne všetky, skôr si nepochutím na nejakom jedle ako je vyprážaný syr alebo čokoláda. Je mi z toho ťažko, čo sa mi pri zdravých potravinách nestáva.

ifbb, bikini fitness

Barbora si rada dopraje zdravé pochúťky.

Väčšina profesionálnych športovcov zvykne mávať veľké ambície. Ty už si nám dokázala, čo sa v tebe skrýva, avšak čo ešte patrí medzi tvoje športové ciele?

Donedávna to bolo vyhrať 1. Miesto na nejakej medzinárodnej súťaži. Aktuálne získať titul majsterky sveta alebo Európy a určite by som sa chcela umiestniť v top 3 na súťaži Arnold Classic Europe, je to moja najobľúbenejšia súťaž.

Niektorí športovci občas ponúknu ľuďom dôkaz, prečo hovoriť “športom k trvalej invalidite” Tebe sa stal niekedy pri trénovaní nejaký vážnejší úraz?

Keď som hrávala basketbal, bol to úraz za úrazom, až som skončila so zápalom achillových šliach a odvtedy vlastne po roku prestala. Doteraz mám problém s behom alebo dlhou chôdzou. Počas fitness sa mi žiaden úraz nestal, veľmi dbám na techniku a precítenie, nie je mojim cieľom zvyšovať si ego vyššími váhami. Svoje telo už veľmi dobre poznám a každý cvik preciťujem, viem hneď rozpoznať ak niečo nerobím správne, napr. nemám dostatočne rovný chrbát alebo pevne fixovane kolená.

„Zdravie si jednoducho nekúpiš.“

Stretla si sa pri trénovaní svojich klientov s bizarnými požiadavkami?

Za tých pár rokov som mala naozaj veľmi rôznych klientov. Od babiek a dedkov po mladých, mužov, ženy, z rôznych krajín. Vždy mám na začiatku konzultáciu, kde vysvetlím postup a ak sa nezhodneme, tak sa spolupráca neuskutoční.

Nakoniec to môžeme uzavrieť trochu z humorom. Aký je tvoj odkaz pre tých, ktorí tvrdia, že “ženy, ktoré cvičia, vyzerajú ako muži”?

Haha, no s týmto sa stretávam často. Vraj mám svaly ako chlap, no ja v poslednej dobe vidím chlapov s ochabnutými svalmi, bez mobility a buď sú obalení tukom alebo veľmi chudí. Takže neviem ako je definovaný výzor chlapa,haha. Každá žena, ktorá cvičí robí niečo pre svoje zdravie a to je to najlepšie, čo môže pre seba urobiť. Zdravie si jednoducho nekúpiš.

otázky pripravil: Stano Fatul