Atlétka IVETA PUTALOVÁ trénuje i v karanténe

Najlepšia slovenská strednotratiarka sa vrátila z tréningového pobytu v Juhoafrickej republike. Ako sa pripravovala v JAR a ako trénuje teraz v domácej karanténe, kam z dôvodu bezpečnostných opatrení súvisiacich s nákazou COVID-19 putovala ihneď po prílete?

Iveta Putalová s trénerom Marcelom Lopuchovským

Bezmála po dvoch mesiacoch konečne doma! Šiesta najlepšia štvorstovkárka z halových MS 2016 v Portlande Iveta Putalová a jej tréner Marcel Lopuchovský sa v nedeľu 5. apríla popoludní vrátili na Slovensko z tréningového kempu v Juhoafrickej republike. Bratislavčanka v službách banskobystrického VŠC DUKLA bola posledná z našej špičky, ktorá po vypuknutí koronavírusovej pandémie „uviazla“ na sústredení v zahraničí.
Späť však neleteli Katarskými aerolíniami (Qatar Airways) ako plánovali, ale nemeckým špeciálom, ktorý ich priviezol do Frankfurtu a odtiaľ sa – opäť letecky – presunuli do Schwechatu pri Viedni. Po návrate Ivetu Putalovú i jej kouča Marcela Lopuchovského čakala 14-dňová karanténa, v ktorej zotrvajú do 20. apríla.

M&F: Ako vyzerá tvoj súčasný tréning v karanténe?

IVETA PUTALOVÁ: „Po skoro dvojmesačnom sústredení v Juhoafrickej republike mi teraz prišiel vhod voľnejší tréningový režim. Stihli sme prísť v období, keď sme ešte mohli ísť do vlastnej domácej karantény. Aby som mohla i počas izolácie trénovať, rozhodla som sa poobzerať sa po vhodnom bežeckom páse. Zaujal ma model Norditrack T 7.0 z ponuky spoločnosti FIT PLUS. Môj tréner Marcel Lopuchovský sa dohodol na vzájomnej spolupráci s obchodným riaditeľom FIT PLUS Martinom Šebom a zmieňovaný bežecký pás som dostala ako sponzorský dar. Môžem sa tak udržiavať počas karantény v kondícií, čím sa vyriešilo veľa problémov, ktoré v tejto situácii nastali v súvislosti s tréningom.“

„Ivetin tréning prebieha v karanténe na bežeckom páse.“

V súčasnom období sa teda zameriavaš viac-menej na udržanie trénovanosti, ktorú si nadobudla počas juhoafrického sústredenia. S akými cieľmi si ho v JAR dňa 15. 2. začala?

„S trénerom sme sa zameriavali najmä na zlepšenie kondície v súvislosti s behom na osemsto metrov. Tiež sme boli rozhodnutí popracovať na silových parametroch. Tri týždne sme strávili vo vysokohorskom prostredí ­ v Dullstroome vo výške 2100 m. n. m. Tam som sa zameriavala najmä na nabehanie čo najväčšieho objemu, cca 75 až 85 km za týždeň. Keďže v tom meste nie je posilňovňa, rozvoj sily sme riešili pomocou závesného systému TRX, gumami a expandermi. Vhod prišiel aj kruhový tréning s vlastnou váhou, čo bola poriadna makačka. Z Dullstroomu sme sa potom presunuli do Potchefstroomu, kde sa tréning orientoval predovšetkým na špecifické úseky, vychádzajúce z osemstometrovej trate. Tam už bola veľmi dobre vybavená posilňovňa, takže sme trénovali i s činkami.“

V Potchefstroome ťa zastihla i správa o posunutí letnej olympiády v Tokiu…

„Dianie okolo olympiády som pozorne sledovala a jej preloženie na budúci rok ma neprekvapilo. Situácia okolo koronavírusu sa po celom svete rýchlo zhoršovala. Jednotlivé štáty pristúpili k uzatváraniu športovísk, rušili sa športové podujatia, športovci skrátka nemali rovnaké podmienky na prípravu. Čiže posunutie termínu olympiády bolo pre mňa len otázkou času…“

Ako vyzeral tvoj tréning počas sústredenia?

„Na juhu Afriky som absolvovala tzv. prípravné, respektíve akumulačné obdobie. To obvykle trvá od šiestich do dvanástich týždňov a hlavným zámerom je postupné zvyšovanie tréningového objemu, čiže nabehať čo najväčší objem kilometrov v nízkej a strednej intenzite. Nenadarmo sa vraví, že čo natrénuješ v zimnom období, v lete akoby si našiel.“

………………………………………………………………………………

Tréning Ivety Putalovej na sústredení v JAR

PONDELOK
● Rozklus 3 km
● Rovinky 5 x 100 m, 6 x 1 km alebo 4 x 1,5 km; intenzita 3:55 – 4 min/km, interval odpočinku 2 min
● Výklus 2 km
● Popoludní: posilňovňa, kruhový tréning
UTOROK
● Bežecká ABC na 30 m
● Odrazy v objeme 600 až 800 m
● Na záver 2 x 10 x 100 m rovinky
● Popoludní: 8-10 km beh; intenzita na AP (aeróbny prah) 5:10-5:00/km
STREDA
● Rovinky 3 x 600 m alebo 5-7 x 800 m; intenzita 75 % z maxima, intervaly odpočinku 3 min
● Popoludní: voľno, regenerácia
ŠTVRTOK
● Rozvoj sily, kruhový tréning
● Popoludní: bežecká ABC na 50 – 60 m (objem 1 km)
PIATOK
● Fartlek (beh na 6-8 km): striedavá intenzita behu, hranie sa s tempom
SOBOTA
● Výbehy kopcov: 3 x 5 x 150 m alebo 10 x 200 m, prevýšenie kopcov záleží od dĺžky trate
NEDEĽA
● Dlhý súvislý beh 10-12 km, intenzita 60 % z maxima

 

Zmenil sa charakter tvojho tréningu po informácii o odklade OH 2020?

O zmene termínu olympiády som sa dozvedela už skoro na konci sústredenia. Z toho dôvodu sa plány a intenzita tréningov v ničom nemenili.

Akú úlohu zohráva v príprave špičkovej atlétky posilňovňa?

„Posilňovanie je v tréningovom procese veľmi dôležité. Keďže prechádzam zo šprintov na osemsto metrov, musela som tomu prispôsobiť aj silu. V prípravnom období sa usilujem mať dvakrát do týždňa posilňovňu a raz špeciálny tréning na rozvoj sily formou výbehov kopcov. V tomto období s trénerom rozvíjame silu pomocou kruhových tréningov. V posilňovni pracujeme so záťažami zodpovedajúcimi cca 50 % z maxima, dĺžka zaťaženia je 40 sekúnd až minúta, počet sérií z daného cviku 3 až 5. Na tréningu máme desať až dvanásť stanovíšť, ktoré sa cyklicky striedajú, vršok s nohami, a do toho sú zapojené ešte dynamické cvičenia. V nadväznosti na ďalšie obdobie je kľúčom postupné zvyšovanie intenzity a váhy. Keď som sa viac zameriavala na šprinty, robili sme aj maximálne váhy. Tesne pred súťažným obdobím sme potom váhy troška znížili a išli do dynamickej sily. Sila je pre atléta veľmi dôležitá v každom prípravnom období.“

Ako ovplyvnila tvoj tréning v JAR nastupujúca koronavírusová pandémia?

„Nijako. Keďže sme mali prenajatý veľký dom, kde sme mali bežecký pás a činku, rôzne boxy, medicinbaly a prekážky prepožičané z univerzity NWU PUKE, mohli sme plnohodnotne trénovať. Napriek bezpečnostným obmedzeniam sme sa dostali aj na školský trávnatý štadión, kde sme sa občas stretli aj s inými športovcami, a odtrénovali sme všetko, čo sme mali naplánované.

Mimochodom, dosť ma prekvapilo, že juhoafrická vláda veľmi rýchlo zareagovala na koronu a hneď od začiatku urobila striktné opatrenia. Pozatvárala školy, reštaurácie, hotely a niektoré športoviská. V potravinách, pred vstupom i výstupom, vás skoro celého dezinfikovali.“

Za akých okolností prebiehal tvoj návrat na Slovensko?

„S trénerom sme sa vracali nemeckým repatriačným letom, ktorý nám vybavil slovenský veľvyslanec v Pretórii Michal Greňo. Týmto by sme sa mu chceli poďakovať za to, že nám cestu zmanažoval. Keďže od 25. 3. do 15. 4. je v Južnej Afrike blackout, automaticky sú zatvorené aj letiská a nemôže sa vycestovať. Repatriačný let nám prišiel vhod aj kvôli termínu, ktorý sme potrebovali kvôli vízam, aby nám neprepadli.“

Aké sú tvoje športové plány na nadchádzajúce obdobie?

„Po príchode zo sústredenia príde očakávané zvoľnenie, aby som vstrebala objemy, čo som natrénovala v Južnej Afrike. Stále je ešte nádej, že túto sezónu by som mohla mať aspoň jeden vrchol v podobe ME v Paríži. Je škoda, že nám IAAF (Medzinárodná asociácia atletických federácií) zrušila plnenie limitov rok pred OH. V súvislosti s predchádzajúcou olympiádou sa dali plniť kritériá ešte rok pred ňou. Keď sa teda nedajú plniť kritériá na OH, poteší aspoň účasť, poprípade zopakovanie finálového umiestenia spred dvoch rokov z ME v Berlíne. Či sa európsky šampionát uskutoční sa dozvieme začiatkom mája. Inak verím, že situácia rýchlo pominie a hygienik povolí otvorenie športovísk a organizovanie pretekov.“

 

IVETA PUTALOVÁ (32)

Výška: 173 cm
Váha: 61 kg
Bežecké disciplíny: 400 m, 800 m
Slovenské rekordy: ● 400 m za 52,18 s (druhý najlepší čas v histórii SR) ● 400 m v hale za 52,62 s ● slovenské rekordy na 4 x 100 m a 4 x 400 m ● 600 m v hale za 1:30,54 min (najrýchlejší čas v histórii SR)
Osobné rekordy: 100 m za 11,87 s, 200 m za 23,71 s, 400 m za 52,18 s, 800 m za 2:05,63 min
Súťažné úspechy: 4. na HME 2015 v Prahe, 5. na SU 2015 v Gwandju, 6. na HMS 2016 v Portlande, 8. na ME 2018 v Berlíne, účasť na OH 2016 v Riu de Janeiro
Osobné maximá v posilňovacích cvikoch: premiestenie 67 kg, trh 55 kg, drep 85 kg, benčpres 68 kg