4 spôsoby ako podporiť duševné zdravie pomocou fitness

Dôležitosť duševného zdravia je v posledných mesiacoch spomínaná ešte viac než doposiaľ. Ľudia bojujú so zvládaním stresu a úzkosti z COVID-19, ktorý zasiahol celý svet. Podľa informácií prieskumu Family Foundation Kaiser až 47 % ľudí, ktorí sa počas aktuálne prebiehajúcej pandémie chránia obmedzením fyzického kontaktu s inými, uviedli, že COVID mal negatívny vplyv na ich duševné zdravie. Spomedzi tých, ktorí karanténu nedodržiavajú, to bolo 37 %.

Tiež pociťujete nepriaznivé účinky koronavírusovej epidémie a s ňou spojenej karantény na vaše duševné zdravie? Je čas vážne sa zamyslieť nad zvládaním strachu, úzkosti a stresu. Dobrou správou je, že fitnes je na tento problém ako stvorený. Zvážte jeden alebo viacero z mnohých spôsobov, ako urobiť z duševného zdravia súčasť vašej fitnes rutiny – od jogy a HIIT až po jednoduché uvedomovanie si vášho dychu.

Zapojte do svojej rutiny vedomý pohyb

„Mindful movement“ (z angl.) by sme mohli preložiť ako „vedomý pohyb“, „uvedomelý pohyb“ alebo „vnímavý pohyb“. Jednoducho znamená pohyb vášho tela – tak ako pri cvičení – ale zároveň aj plnohodnotné uvedomovanie si tohto pohybu. Prebieha teda nielen na fyzickej, ale aj na mentálnej úrovni. Skúste sa nad tým zamyslieť: ako často ste cvičili bez toho, aby ste poriadne precítili svoje telo? Väčšinou iba prechádzame pohybmi bez toho, aby sme si pozorne všímali a uvedomovali, čo robíme.

Zostať vedome pozorný pri pohybe tela môže byť náročné. Ak sa počas tréningu snažíte naladiť na svoje telo, začnite s jogou. Všetky štýly jogy majú spoločné zameranie na vnímavosť a uvedomelosť. Ak začínate, vyberte si jednoduchý štýl, napríklad Vinyasu. Vinyasa joga sa zameriava na synchronizáciu dýchania s pohybom. Táto technika vás povzbudzuje, aby ste venovali pozornosť jednému dychu v danom čase.

A teraz to najlepšie: Skúsení inštruktori jogy tvrdia, že výhody a prínosy jogy začnete objavovať už po pár prvých cvičeniach.
TIP: K praktizovaniu jogy vám na začiatok postačí pohodlné oblečenie a podložka. Pre dokonalý pôžitok z jogy odporúčame praktizovať ju na naozaj kvalitnej podložke na to určenej. Obyčajná fitness podložka sa vám môže šmýkať a razom tak zničiť váš dokonalý pocit z tréningu.

mindfullness, joga, pomocky, vinyasa, hatha, hot,

Zamerajte sa na svoje dýchanie

Pozorujte teraz chvíľku svoj dych – je hlboký alebo plytký? Je veľká šanca, že to bude druhá možnosť. Problém je v tom, že povrchné dýchanie nás skutočne môže udržiavať v stave stresu a úzkosti. Experti z Headspace vysvetľujú: „Mnoho ľudí sa nechtiac stalo povrchne dýchajúcimi. Ide o bezmyšlienkovitý vzor dýchania, pri ktorom sa nadýchnete ústami, zadržíte dych a nasajete menej vzduchu. Dlhodobé plytké dýchanie môže udržiavať telo v cyklickom strese, ktorý ovplyvňuje všetko – od duševného až po fyzické zdravie, dokonca aj náchylnosť na choroby.“

Vedomé dýchanie zamerané na udržanie hlbokého dychu a využívajúce rôzne vzorce je jednoduchý spôsob, ako z tréningu vyťažiť viac, spomaliť myšlienky a zbaviť sa pocitov úzkosti.

Zameranie na dýchanie „umožňuje vášmu telu väčšiu kontrolu, udržuje vás v pokoji a zároveň ostražitosti počas celého tréningu, aby ste mohli aktívne zapojiť všetky svaly.“ Napríklad počas nasledujúceho tréningu sa sústreďte na výdych počas najťažších pohybov, resp. počas ťažšej fázy cviku alebo po jej dosiahnutí (koncentrická fáza), ako je státie v podrepe. Nadychujte sa v ľahšej časti cvičenia (excentrická fáza), ako je zníženie v podrepe. Posuňte sa ešte o level vyššie a prispôsobte rôzne dýchacie vzorce rôznym druhom cvičenia.

Nepodceňujte pravidelné prechádzky

Nie každé cvičenie musí byť úporným hodinovým potením sa. Podľa nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnil Lancet School Psychiatry journal, jednoduchá chôdza môže mať pozitívny vplyv na naše duševné zdravie. Štúdia skúmala údaje od viac ako milióna ľudí v priebehu štyroch rokov a zistila, že tí, ktorí cvičili, nahlásili o 43% menej „zlých“ dní, týkajúcich sa ich duševného zdravia. Avšak aj tí ľudia, ktorí iba praktizovali chôdzu, znížili svoje „zlé“ dni o viac ako 10%.

Ak chcete maximalizovať zdravotné výhody chôdze, skúste ju spojiť s pobytom vonku. Chôdza sa osvedčila pri znižovaní úzkosti a depresie a existujú ďalšie dôkazy, že chôdza v prírode tieto výsledky ešte zlepšuje. Je to preto, lebo v prírode sa aktivujú rôzne časti nášho mozgu. Naša myseľ sa upokojuje, čo vedie k fyzickým zmenám vrátane zníženia srdcovej frekvencie a krvného tlaku.

Vyberte si cvičenie, ktoré vám pomôže zbaviť sa starostí

Cvičenie vám môže pomôcť odfiltrovať starosti a stresy z každodenného života. Výborný spôsob ako maximalizovať svoje sústredenie sa na „tu a teraz“, je i vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT). Výhody pravidelného HIIT nie sú iba fyzické. V nedávnom článku pre Get the Gloss zakladateľka Barry´s Bootcamp, Sandy Macaskill, pripisuje HIIT cvičeniu blahodarné účinky na duševné zdravie: „Myslím si, že každý zažije ten moment, keď vstúpi do sály, začne hrať hudba, stlmia sa svetlá, na 60 minút venujete pozornosť iba inštruktorovi a tak jednoducho vypnete ten malý hlas v hlave. “

Ak chcete zbaviť starostí počas fyzickej aktivity, zapnite si doma video s cvičením HIIT a získajte neoceniteľné benefity pre vaše telo aj myseľ.

TIP: Aby ste si pohyb naplno užili, doprajte si krásne fitness oblečenie, do ktorého s radosťou vhupnete pred každým cvičením. Kvalitné, pohodlné a štýlové kúsky nájdete v ponuke e-shopu FITPLUS.

Pokiaľ máte problém so sústredením alebo jednoducho chcete zo svojho tréningu vyťažiť maximum, určite stojí za to vyskúšať Olimp R-Weiler Focus, ktorý extrémne priaznivo pôsobí na sústredenie sa. Jeho účinky spozorujete v mentálnej oblasti a rovnako dobre vám budú osožné i pri tréningu. Vďaka vedomému zapájaniu svalov dosiahnete lepšie výsledky.

Olimp R-Weiler Focus si obľúbil aj Ivan Buchinger, zápasník MMA.

Zaraďte duševné zdravie do vašej fitness rutiny

Nezáleží na tom, či navštevujete kurzy jogy, chodíte každé ráno pešo do práce alebo len jednoducho dýchate vedome počas bežných tréningov. Podpora duševného zdravia pomocou fitness rutiny bude mať dlhodobé pozitívne účinky. Využite tento čas, hýčkajte svoje telo aj dušu, zažeňte stres a relaxujte.