Tomáš Tabačiar – Rodina je pre mňa na prvom mieste

Momentálne si zverejnil na Instagrame fotku, v ktorej popise stojí, že sa chystáš na operáciu kolena. Čo sa stalo? Ide stále tvoj problém s odratým kĺbom? Ako to s ním vyzerá?

Áno to je pravda. Momentálne čakám najskôr na presnejšiu magnetickú rezonanciu a potom operáciu. Už dlhšie obdobie, viac ako polrok cítim bolesť v kolene, ktorá ma značne obmedzuje v pohybe a zabraňuje v trénovaní nôh. Doposiaľ mi nikto nepodal presnú diagnózu, tak som sa liečil aplikovaním kyseliny hyaluronovej a plazmy do kolena, čo však nemalo vôbec žiadny efekt.

Doposiaľ mi lekári tvrdili, že koleno mám opotrebované, čo však nebola pravda. Presnú diagnózu mi konečne stanovil až lekár na Šport klinike v Bratislave, ktorý sa špecializuje výhradne na kolená. Z dôvodu, že koleno mi nikto neliečil tak ako bolo potrebné a nikto nestanovil presnú diagnózu, stratil som zbytočne rok prípravy, a preto som musel vynechať všetky tohtoročné súťaže.

Netajíš sa tým, že tvoja rodina je pre teba na prvom mieste. Vedieš k pohybu a športu aj svoje deti?

Áno samozrejme, deti a manželka sú a budú pre mňa vždy na prvom mieste. Sú to moji najväčší fanúšikovia. Tým, že sám celý život športujem, vediem týmto smerom aj naše deti. Syn od štyroch rokov pláva a súťažne hrá vodné pólo, dcéry rovnako od štyroch rokov plávajú a momentálne máme v pláne im pripojiť k plávaniu aj gymnastiku, o ktorú majú záujem. Taktiež chodia spolu so mnou do fitka, kde si môžu zatrénovať.

tomáš tabačiar, fitness, bodybuilding, kulturistika, forma, koleno

tomáš tabačiar

V uplynulých dňoch sme mali možnosť spoznať tohtoročného držiteľa titulu Mr. Olympia. Ako si spokojný s výsledkom súťaže, prípadne kto boli tvoji favoriti?

Aktívne som samozrejme sledoval celý priebeh Mr. Olympia. Predsa len to je najväčšia svetová súťaž v kulturistike. Tohtoročný víťaz Big Ramy zaslúžene vyhral, ale za mňa vo finále lepšie vyzeral Hady Chopan oproti Brandonovi Currymu.

Kto boli/ sú tvoje najväčšie vzory v bodybuildingu?

Niekoľkonásobný víťaz Mr. Olympia Phil Heat.

„Už keď si neviete pomôcť s bolesťou, tak vyskúšate všetko.“

Na tvojom Instagrame môžeme vidieť, že si zvykneš dopriať aj regeneráciu prostredníctvom oxygenoterapie. Si fanúšikom takýchto modernejších vymožeností alebo zostávaš stále verný aj “starej škole”?

Oxygenoterapiu som skúsil vďaka odporúčaniu svojej známej, ktorá prevádzkuje salón poskytujúci kyslíkovú inhaláciu a hyperbarickú komoru a to práve z dôvodu liečenia mojej bolesti v kolene a v lakti, nakoľko kyslík sám o sebe je protizápalový a pomáha hojeniu. Už keď si neviete pomôcť s bolesťou, tak vyskúšate všetko. Rovnako telo regenerujem aj masážami a to v pravidelných intervaloch a v poslednej dobe aktívnym saunovaním. Regenerácia tela je pri tomto druhu športu veľmi dôležitá.

Aké sú tvoje ambície na najbližšie obdobie?

Všetko budem momentálne riešiť až po operácii a následnej rekonvalescencii, ktorá by mala podľa prvotných informácií lekára trvať až 3 mesiace, takže potom uvidím ako na tom budem. Samozrejme mojím cieľom je súťažiť a plánujem absolvovať už jarné súťaže, ale nechcem ešte predbiehať, nakoľko prvotným cieľom je dať si do poriadku koleno.

tomáš tabačiar doma

Najbližšie ťa teda môžeme vidieť na pódiu odhadom kedy?

V tejto situácii sprevádzanej bolesťou kolena sa k tomu neviem vyjadriť, nakoľko neviem v akom stave koleno po operácii bude, takže konkretizovať na ktorej súťaži sa ukážem najskôr je predčasné.

V mladosti si sa pred zranením plnohodnotne venoval futbalu. Zvykneš sa k tejto športovej láske ešte vracať?

Hrával som za MŠK Žilina aktívne futbal asi desať rokov, ale práve kvôli zraneniu som musel skončiť. Asi to tak malo byť a všetko sa deje pre niečo, takže moja športová kariéra sa začala uberať iným smerom a začal som sa venovať kulturistike, ktorá ma úplne pohltila a napĺňa ma. Čo sa týka futbalu, tak tomu sa nevenujem už vôbec a to ani rekreačne. Pohybu ako takého mám dosť v posilňovni, takže tento druh aktivity mi nechýba.

V rámci bodybuildingu ponúkaš ľuďom aj tréningové a stravovacie plány. Je jasné, že stravu dodržiavaš tak, ako je treba, ale čo dobré si dopraješ, pokiaľ chceš naozaj zhrešiť?

Ja sa stravujem zdravo počas celého roku. V diéte akurát pritvrdím. Neviem si momentálne ani spomenúť, či si niekedy doprajem niečo, čo inak nemôžem. Možno zmrzlinu, ale to naozaj iba veľmi výnimočne. Som milovníkom ryžového nákypu, tak ak sa dá toto považovať za zhrešenie, tak asi týmto jedlom, ale v konečnom dôsledku aj to mi manželka pripravuje na light spôsob, teda bez nejakých rafinovaných cukrov a iného zbytočného tuku v podobe masla napríklad, takže asi ani nie je na mieste tvrdiť, že je to nejaké zhrešenie. V diéte, resp. po diéte som za zhrešenie bral už len to, že som si mohol z toho zdravého jedla dopriať väčšie množstvo a mohol som zjesť toľko, koľko som chcel bez obmedzení.

tomáš tabačiar, bicykel, forma, kardio

Podľa všetkého si fanúšikom cyklistiky. Aké sú tvoje obľúbené trate, prípadne kam rád chodíš bicyklom?

Nemôžem tvrdiť, že som fanúšikom cyklistiky, nesledujem ani cyklistické preteky napríklad. Beriem to ako určitý druh pohybu, relaxu, ktorý ma baví a vyvetrám si pri ňom hlavu. Väčšinou chodíme na bicykle celá rodina a máme také tie svoje trate, ktoré už máme zmapované. Nejde o dlhé a namáhavé trate, nakoľko chodíme aj s deťmi. Plánujem si však zakúpiť elektro bicykel, tak aby som vedel zvládnuť aj dlhšie a namáhavejšie trate. Pokiaľ idem s rodinkou, naša obvyklá trasa vedie z miesta bydliska na vodné dielo Žilina a späť napríklad.

Ďakujeme ti za tvoj čas. Čo by si ešte odkázal čitateľom nášho webu?

Aby nezabúdali na svoje ciele, išli si za tým, čo ich napĺňa a robí šťastnými a aby vytrvali na tejto ceste, lebo úspech sa určite dostaví. Rovnako im želám veľmi veľa lásky, zdravia, úspechov a prežívania toho najväčšieho a najkrajšieho šťastia, aké si len človek môže predstaviť.

Pripravil: Stano Fatul

Regeneruj ako profík

profesionálne masážne pomôcky pre každého, triggerpoint, fit plus, masaz, valec, foam roller, vibracny