Cestoviny – áno alebo nie?

poradna_61.jpg

Počul som, že cestoviny sú síce vynikajúcim pokrmom pre svaly, ale na druhej strane sa z nich priberá. Mám ich teda jesť alebo nie?

V oboch prípadoch máte pravdu: cestoviny sú skutočne vynikajúcim jedlom pri budovaní svalov, ale na druhej strane možno z nich celkom slušne pribrať. Nech vás to však nemýli, pretože väčšinu potravín treba jesť v rozumnej dávke, aby ste dosiahli diétou práve také výsledky, o aké vám ide.

Cestoviny obsahujú veľa sacharidov, preto dokážu telu dodať veľa energie. Ak to však s ich množstvom budete preháňať, nadbytočná energia sa uloží vo forme tuku.

Dôležité je individuálne dávkovanie množstva cestovín. Bodybuilderi (predovšetkým, keď majú problémy s naberaním svalovej hmoty) môžu bez obáv zaradiť cestoviny do svojho jedálneho lístka, nie však ako hlavné jedlo, len ako prílohu. Základom každého jedla by mal byť zdroj bielkovín, sacharidy sú až na druhom mieste. Myslite preto pri plánovaní jedla na zásobovanie tela aminokyselinami, bez ktorých je aj ten najťažší tréning zbytočný. Na to, aby ste aminokyseliny dostali do svalov, musia v tele prebehnúť určité chemické procesy. A práve na to sú potrebné sacharidy. Tie spôsobujú, že telo produkuje inzulín, ktorý urýchľuje prijímanie aminokyselín do svalov. Nevýhodou zvýšenej produkcie inzulínu je, že inzulín povzbudzuje aj ukladanie tuku. Riešenie spočíva v tom, podporovať produkciu inzulínu len v určitom čase, aby z neho profitovali predovšetkým svaly. Pre prívržencov železa to znamená počas tréningu (vo forme nápojov) a tesne po tréningu. V inom čase spôsobuje prísun sacharidov ukladanie tuku v tele.

Cestoviny sú pre výstavbu svalov nepotrebné, napriek tomu ich v rozumnom množstve môžete pokojne jesť. Veľkosť jednej porcie by sa mala pohybovať medzi 50–75 g (surové), čo predstavuje 200–300 kcal. Väčšie množstvo sa neodporúča. Okrem toho by ste nemali jesť cestoviny večer (s výnimkou večerného tréningu), pretože najmä vtedy stúpa riziko ukladania tuku.

 

text: STEVE STIEGEL