RADKA SZOMBATHOVÁ: Mám rada výzvy!

Na súčasnej scéne v bikini fitness patrí Radka Szombathová medzi najvýraznejšie postavy nielen na rodnom Slovensku, ale i v európskom či dokonca celosvetovom kontexte.

Výsadné postavenie na starom kontinente si zabezpečila na jar roku 2018, keď sa v španielskej Santa Susanne stala absolútnou amatérskou majsterkou Európy masters.
Opäť do Španielska, ibaže do Tarragony neďaleko Madridu, sa vrátila i na jeseň – a znova veľmi úspešne. Z MS 2018 masters si priniesla bronz z kategórie bikini fitness od 35 do 39 rokov.
Zmieňované triumfy na amatérskej scéne ju oprávňovali vstúpiť do radov prestížnej IFBB Elite Pro, čo je profesionálna platforma medzinárodnej federácie kulturistiky a fitness Rafaela Santonju.
Radka svoje právo využila – a ani úspech medzi profesionálkami na seba nenechal dlho čakať. Rodáčka z Trenčína, žijúca už takmer dve desaťročia v Nitre, za ním vycestovala vlani v decembri opäť do Tarragony – na Pyrenejský polostrov, ktorý sa pre jej športovú kariéru stal živnou pôdou. Na profesionálnych majstrovstvách sveta IFBB Elite Pro si v silnej konkurencii pretekárok s dolnou vekovou hranicou 35 rokov vybojovala cenné striebro v kategórii bikini fitness masters!

Radka Szombathová s trofejami za striebornú priečku na profesionálnych MS 2019 masters organizácie IFBB Elite Pro

* M&F: V bikini fitness masters máš na konte titul absolútnej amatérskej majsterky Európy, bronz z MS amatérok a striebro zo svetového šampionátu profesionálok. Čo považuješ doteraz za svoj najväčší úspech?

Radka Szombathová: „Dobre sa to počúva :). Určite titul vicemajsterky sveta IFBB Elite Pro! Myslím si, že už dostať sa medzi profesionálky je snom každej pretekárky a uspieť na MS je viac, ako som si kedy dokázala predstaviť. Na druhej strane, prvenstvo na ME bolo moje prvé veľké víťazstvo – a ešte k tomu absolútne! Tie vtedajšie emócie asi nič neprekoná…“

* Mala si pred profesionálnymi majstrovstvami sveta prehľad o súperkách?

„Pred MS som absolvovala tri kvalifikačné súťaže IFBB Elite Pro, kde som sa stretla takmer so všetkými budúcimi súperkami, až na víťazku Oksanu Olejnik z Ruska. S ňou som stála na pódiu po prvý raz až v Tarragone. Ona je nádherná a mimoriadne kvalitná pretekárka, sledujem ju už roky. Obe sme boli v top forme a vyhrala lepšia. Mala som trošku nevýhodu v nižšom vzraste, keďže Oksana je odo mňa o hlavu vyššia. U profesionálok sa totiž štartové pole nedelí do výškových kategórií a v prípade vyrovnanej pripravenosti tak víťazia spravidla vyššie pretekárky.“

MS 2019 masters IFBB Elite Pro

* Hviezdne momenty tvojej športovej kariéry už poznáme, aké však boli jej začiatky?

„Vďaka môjmu otcovi sa športu venujem po celý život. Už v piatich rokoch som začala s gymnastikou, popritom som absolvovala základy všetkých možných športov. Od 10 rokov som sa potom venovala vrcholovo atletike, konkrétne šprintom. V roku 2000 som získala titul majsterky Slovenska v behu na 100 metrov. Potom nasledovalo zranenie a ukončenie kariéry. Keďže moje telo bez športu nemohlo existovať, spravila som si inštruktorské kurzy a precvičovala som aerobik, zumbu, latino.“

* Čo ti dali predchádzajúce športové aktivity s ohľadom na kariéru v bikini fitness?

„Po fyzickej stránke najmä vypracované nohy, možno až príliš. Práve tým aerobikom a tancom som ich potom 10 rokov zoštíhľovala. Tanečná minulosť mi zas pomáha pri pódiovej prezentácii. Po psychickej stránke mi šport obecne poskytol silu, vytrvalosť a odhodlanie nevzdávať sa za žiadnu cenu.“

* Čo ťa priviedlo k fitness, respektíve k posilňovaniu a cielenému formovaniu postavy?

„Mám dvoch synov a na materskej dovolenke som pracovala ako inštruktorka zumby a tanca. Po skončení materskej som si otvorila vlastný kozmetický salón a kvôli deťom som sa musela vzdať večerných tanečných hodín. Jediný čas, kedy som mohla cvičiť, bol, keď boli v škôlke. A jediné, čo sa vtedy dalo robiť a čo ma vždy bavilo, bolo fitko.

Trénovať som začala v menšom nitrianskom fitcentre s rodinnou atmosférou STAR FIT, ktoré vlastní kamarát, môj vtedajší tréner. Vždy rada spomínam na tie časy. Potom prišla ponuka od 365 gym trénovať a pracovať v novootvorenom fitku v Nitre, ktoré radím medzi tie najlepšie, v akých som kedy cvičila.“

* Mala si v tom čase nejaký fitness vzor?

„Ani neviem, či nejaký konkrétny. Určite však boli dievčatá, ktoré som obdivovala, ale nikdy som sa nechcela na nikoho podobať. Každý sme originál a – či už na pódiu alebo v živote – je podľa mňa najdôležitejšie byť sama sebou.“

MS 2019 masters IFBB Elite Pro (Tarragona, Španielsko)

* Kedy si dostala súťažné ambície?

„Prišla som s tým, keď som mala 16 rokov, obdivovala som fitnesky na stránkach MUSCLE&FITNESS. Tatino ma však vysmial: fitness vraj nie je šport a nedá sa hodnotiť objektívne, kým v atletike – ak pretnem cieľovú pásku ako prvá – je jasné, kto je víťazka… To bol jeho názor. Lenže mňa asi práve tá abstraktnosť na fitness priťahovala. No a keďže neviem nič robiť bezcieľne, spomenula som si na svoj detský sen a v 32 rokoch som sa začala potichučky pripravovať na svoju prvú súťaž.“

* Ako si spomínaš na svoj súťažný debut?

„Bola to sranda. Vôbec som nevedela, čo mám na pódiu robiť. Dokonca som ani netušila, kde sedia rozhodcovia. Bola to nominačná súťaž na ME v naturálnej asociácii, skončila som druhá a nominovala som sa na európsky šampionát.“

* Mohla by si priblížiť ďalší priebeh svojej kariéry?

„V bikini fitness súťažím štyri roky. Začala som medzi naturálmi a hneď druhu sezónu som získala bronz na MS. Po roku som prestúpila do IFBB, kde cesta na vrchol nebola vôbec ľahká. Postupne som sa ale zlepšovala, až som sa v roku 2018 stala majsterkou Slovenska. Tým som sa prebojovala do reprezentácie a získala miestenku na ME, no v skúsenom reprezentačnom kádri som bola viac-menej do počtu. Napokon som sa ale zo Santa Susanny vracala s titulom absolútnej majsterky Európy, čo bol, myslím, vtedy jeden z najlepších výsledkov našej výpravy.

V roku 2018 potom nasledovala séria víťazstiev, respektíve medailových umiestnení, na medzinárodných súťažiach: prvenstvo na Diamond Cupe Serbia, dve druhé miesta na Panatta Cupe Rimini, dve víťazstvá na Diamond Cupe Ostrava a bronzy na Arnold Classic Europe a majstrovstvách sveta masters.

Účinkovanie na amatérskej scéne ma v roku 2019 oprávňovalo požiadať o kartu IFBB Elite Pro, čo som aj využila. Na jar som si dala od súťaženia pauzu a na jeseň som nastúpila ako jediná slovenská bikini fitneska v divízii IFBB Elite Pro. Svoju prvú profesionálnu súťaž – v októbri v Skopje – som vyhrala, o týždeň v Madride som skončila 3. a v novembri v Ríme tesne druhá, s jednobodovou stratou na víťazku.

Nominovala som sa tak do Tarragony na MS profesionálov IFBB Elite Pro. Do svetového šampionátu zostávali tri týždne, bola som motivovaná dať do prípravy absolútne všetko a ukázať sa na pódiu v životnej forme. Podarilo sa, vybojovala som striebro. Je to pre mňa doposiaľ najcennejší výsledok.“

MS 2019 masters IFBB Elite Pro

* Čo máš na súťažení najradšej?

„Všetko! Milujem celú tú cestu – od začiatku prípravy až po stage a, samozrejme, aj to, čo nasleduje po tom :). Ale najviac je asi ten pocit, keď vystúpim na pódium s vedomím, že všetko vyšlo a ja som v tej najlepšej možnej forme. To mi dodáva vnútornú silu a energiu a ja si užívam každý moment. Vtedy to zvyčajne i vyjde, síce tomu do poslednej chvíle neverím, ale niekde vnútri to cítim. No a tento pocit ma vracia stále späť na pódium, i keď si hovorím, že v najlepšom treba skončiť.“

* Ako vnímaš súčasné trendy v bikini fitness?

„Pretekárka musí byť pekná, ženská, mať sexepíl a na pódiu žiariť. Žiadané sú štíhle nohy, vypracovaný zadok, úzky pás a vytvarované plecia i chrbát tak, aby postava budila dojem presýpacích hodín. Žiadne prílišné vyrysovanie ani objemy. Takáto koncepcia bikini fitness sa mi veľmi páči a plne sa s ňou stotožňujem. Niekedy mám však pocit, že pre slovenské pretekárky je stále ťažšie držať krok so svetovou špičkou. Nedostatky vidím najmä v pódiovej prezentácii a vizáži.

Inak, výsledky vrcholných súťaží – či už v amatérskej alebo profesionálnej divízii – ukázali, že presne definovaný ideál bikini fitnesky vlastne ani neexistuje. Vždy je to súhra momentálnej formy, vizáže, spôsobu prezentácie a – čo je podľa mňa kľúčové – akéhosi vnútorného vyžarovania. Proste energia, ktorú dotyčná okolo seba vysiela. Práve to odlišuje víťazku od ostatných súťažiacich, pretože krásne a vo forme sú všetky.“

Finalistky MS 2019 masters IFBB Elite Pro v kategórii bikini fitness (zľava): 4. Anna Peterson (Hol.), 2. Radka Szombathová (SR), 1. Oksana Olejnik, 3. Irina Želejko (obe Rus.), 5. Lisa Marie Graham (V. Brit.)

* Máš nejaké súkromné tréningové know-how, s ktorým by si sa chcela s čitateľkami podeliť?

„Trénovať s radosťou, nerobiť si z toho galeje a vždy sa snažiť dokonale precítiť precvičovanú partiu.“

* Akými zásadami sa riadi tvoj tréning?

„Predsa ťažké váhy a veľa opakovaní :). V poslednom čase neriešim tréning nejako vedecky, osvedčilo sa mi ísť viac pocitovo. Jasne, že mám nejaké mantinely, ale v podstate nikdy dopredu neviem, ako bude tréning vyzerať. Trénujem po celý rok viac-menej rovnako, väčšinou 6-krát do týždňa. V jednotlivých tréningoch striedavo precvičujem zadok, chrbát, plecia a ostatné partie k nim pridávam podľa potreby.

Každý druhý až tretí tréning pridám k zadku hamstringy, kvadricepsy len málokedy. S plecami zvyknem precvičovať i hornú oblasť pŕs, bicepsy a brucho. Pri chrbte striedam tréning na šírku a hĺbku a občas pridám na záver zopár cvikov na tricepsy. Všetky partie cvičím silovo s väčšími váhami, ale vždy tak, aby som vedela kontrolovať techniku. Obvykle robím v sérii 12 až 15 opakovaní, pri nohách však vždy zaraďujem supersérie a počet opakovaní sa tak vyšplhá na 20 až 30. Jeden deň v týždni si dávam voľno alebo len ľahké kardio.

Ak cítim, najmä v závere prípravy, že mi ubúda síl, zvýšim tempo tréningu, skrátim ho a pridám druhú fázu, v ktorej absolvujem aeróbnu aktivitu. Medzi súťažami už robievam zas menej kardia a idem dvojfázový silový tréning.“

* Máš menej dominantné partie, ktoré by si chcela zlepšiť?

„Zadok, chrbát a plecia, nie je to však zas kritické. Venujem im rovnaké úsilie a snažím sa len o skvalitnenie. Ale to, s čím bojujem vždy najviac – a týka sa to zrejme väčšiny žien – je oblasť pod zadkom. To je to, na čom driem asi najviac.“

* Aký je teda tvoj recept na pekný zadok, po akom túži väčšina žien?

„Podľa mňa neexistuje jeden konkrétny najlepší cvik, pekný zadok je o rokoch tvrdej práce a z časti i o genetike. Najdôležitejšie je, vedieť zadok pri cvičení správne zapájať, pretože každý cvik na túto partiu sa dá odmakať nohami alebo chrbtom. No a potom sa čudujeme prečo, sa nám zadok netvaruje…“

Radka s trofejou pre absolútnu majsterku Európy IFBB v bikini fitness masters (Santa Susanna, Španielsko, 2018)

* Aké zásady uplatňuješ v stravovaní?

„Najmä zdravý rozum. Stravujem sa flexibilne a po celý rok viac-menej rovnako. Jasné, že si po súťaži a v mimosezónnom období doprajem na istý čas úplne všetko, aj to nezdravé. Veď hlava si potrebuje oddýchnuť od diéty. Veľa však záleží práve od spôsobu stravovania v príprave. Pokiaľ pretekárka nemá extrémnu diétu, potom ani mimo súťažnú sezónu nepotrebuje robiť opačný extrém. A zas ak bikini fitneska v offseason nepriberie príliš veľa, nepotrebuje extrémnu diétu, aby spravila formu.

Čiže moja strava v príprave závisí od toho, v akej forme do nej vstupujem. Väčšinou však len znížim príjem sacharidov, prípadne tukov, a zvýšim množstvo bielkovín.“

* Ako vyzerá tvoj suplemetačný režim?

„Na doplnky výživy si veľmi nepotrpím, snažím sa všetko potrebné vyťažiť zo stravy. V diéte zvyšujem dávky vitamínov a minerálov, najmä C, B, E, D3, magnézium, omega mastné kyselina 3, 6, 9. Ak cítim, že to potrebujem, zaradím spaľovače tukov a aminokyseliny, hlavne BCAA a L-glutamín. Proteín pridávam len do jedla, keď potrebujem zvýšiť príjem bielkovín.“

* Pracuješ nielen ako osobná trénerka, ale venuješ sa i online koučingu, pripravuješ pretekárky, poskytuješ hodiny pózovania, organizuješ a spolupracuješ na seminároch a projektoch v oblasti fitness. V neposlednom rade, ako profesionálna vizážistka robíš kurzy pódiového líčenia. Ako má byť nalíčená pretekárka v bikini fitness?

„Primerane. Výrazne, ale nie lacno, musí pôsobiť prirodzene. Líčenie musí byť výrazné z diaľky, ale s dokonale prepracovanými detailmi kvôli fotkám a videám. Je to jedno z najťažších líčení vôbec, aj profesionálne vizážistky s ním majú problém. Najdôležitejšie je zladiť tón pleti s farbou tela, tvár nesmie byť ani príliš tmavá, ani bledá, a zvýrazniť kontúry.“

* Čo ti v príprave spôsobuje najväčšie ťažkosti? 

„Začať. Keď si však nastavím režim a prepnem sa doňho, už to ide samé. Našťastie, moje posledné prípravy už nie sú žiadne utrpenie. Dokonca som dospela do štádia, že si nerátam kalórie a makroživiny, väčšinou si ani nevážim potraviny. Výnimkou je arašidové maslo, pri tom sa bez váhy neviem kontrolovať. Dokážem totiž samú seba presvedčiť, že 50-gramová porcia má iba 20 gramov :).“

Na ME 2018 IFBB Radka Szombathová zvíťazila najprv v kategórii bikini fitness masters od 35 do 39 rokov a do 163 cm a potom v súboji víťaziek jednotlivých kategórií získala i absolútne prvenstvo.

* Aké miesto má v tvojej príprave aeróbny tréning?

„Kardio zaraďujem v príprave v druhej tréningovej fáze – podľa formy a pocitu 40–60 minút. Jeho dĺžku ovplyvňuje i počet postov na sociálne siete, mailov a správ, na ktoré pri ňom odpovedám :). Chôdza na páse či stacionárny bicykle sú totiž počas dňa pre mňa jedinou príležitosťou na tieto aktivity :).“

* Venuješ sa aj iným športom než fitness?

„Mimo súťažnú sezónu si zvyknem ísť zatancovať, na jogu alebo na box. V príprave a pri mojich deťoch na to už, žiaľ, väčšinou nezostáva čas, ani energia.“

* Ako sa ti darí zosúladiť prácu, osobný život a šport?

„Našťastie, pracujem vo fitku a pri niektorých klientoch – ak treba – si dokážem odcvičiť aj vlastný tréning. Deti majú tiež svoje tréningy – starší tenis, mladší hokej. Podľa ich tréningov si korigujem lekcie s klientmi. Je to dosť náročné, ale pri dobrej logistike sa to dá zvládnuť.“

* Akých chýb sa z pohľadu trénerky dopúšťajú ľudia v posilňovni najčastejšie?

„Nezapájajú správne svaly, ktoré práve cvičia. Nerozmýšľajú nad tým, ťahajú to inými, dominantnejšími svalovým partiami, majú zlé držanie tela. A to je podľa mňa i hlavná úloha osobného trénera: naučiť klienta zapojiť precvičované svaly, koncentrovať sa na pohyb a precítiť ho.“

* Akú máš obľúbenú formu relaxu? 

„Pravidelne sa snažím chodiť do sauny a na masáže. Keď nestíham, aspoň si dám doma horúcu vaňu.“

* Aké máš športový plány do budúcnosti?

„ V nasledujúcej sezóne plánujem nastúpiť nielen v Elite Pro masters, ale aj v open kategórii, kde je konkurencia ešte väčšia. Mám rada výzvy!“

 

 Príklad tréningu na zadok
CVIK SÉRIE OPAKOVANIA
Dvíhanie panvy 4 12
Drepy z kľaku do predklonu na multiprese 4 12
Jednonožné zanožovanie na kolenách a na lakťoch na multiprese 4 15
Rumunský mŕtvy ťah s jednoručkami
v supersérii so
sumo mŕtvym ťahom na spodnej kladke s lanom
4 15+15
Roznožovanie na stroji v predklone
v supersérii
drepmi naširoko so spodnou kladkou
4 20+20
Jednonožné zanožovanie na kladke šikmo dozadu 4 20