Môj 48-hodinový pôst a vytrvalostný výkon

ERIK RÉDLI

11. 6. 2018

24-hodinový pôst. Bol to dobrý mentálny tréning, ale 24 hodín nie je dostatočný čas na to, aby sa v tele udiali výraznejšie zmeny. Zásoby energie zo svalov a z pečene sa vyčerpajú až po približne 36 hodinách a organizmus je nútený prispôsobiť sa núdzovým podmienkam. Energiu čerpá najmä z tukov a bielkovín, keďže v krvi nie sú žiadne zásoby glykogénu, a celkovo zefektívni svoju činnosť, čo zahŕňa aj zbavenie sa odpadu, ktorý ho zaťažuje. Preto sa pôst resp. obmedzenie príjmu potravy používa aj na detoxikáciu.

Rozhodol som sa skúsiť ďalší experiment. Zaradil som 48-hodinový pôst a na jeho konci som absolvoval plávanie na 1 km na čas. Chcel som vyskúšať, ako pôst ovplyvní môj výkon.

Čo poháňa telo

Kontrolnú vzdialenosť som odplával v sobotu 2. júna okolo 13:00. Cez deň som jedol klasicky a pred plávaním som si dal šálka čaju matcha a ovocie. Po rozplávaní 400 metrov som absolvoval kilometrový úsek plaveckým spôsobom prsia v päťdesiat metrovom bazéne za 25:50 min. Fyzicky som sa necítil stopercentne, ale mentálne to bolo OK. Pravdepodobne zaúčinkovala aj matcha.

Telo reaguje

Neobmedzený zdroj energie

Follow @MF_CzechSlovak