Kulturista Michal Križánek: raw benčpres 250 kg!

Slovák Michal Križánek je nielen pravdepodobne najúspešnejším a najimpozantnejším kulturistom profesionálnej organizácie Elite Pro, ale najnovšie zrejme i jedným z najsilnejších.

V prospech prvého tvrdenia hovoria jeho súťažné výsledky. Fenomenálny 29-ročný rodák z Bojníc (vyrastal v malebnej obci Vrícko pri Martine, v súčasnosti žije v Prievidzi) sa na súťažné pódiá postavil po prvý raz v apríli 2017 (1. miesto na Extrifit Slovakia Cup) a v priebehu nasledujúcich 19 mesiacov sa vyprofiloval na najúspešnejšieho kulturistu Elite Pro. Podarilo sa mu totiž suverénne víťaziť na väčšine najprestížnejších podujatí zmieňovanej profesionálnej platformy IFBB International, ktorá v gescii Rafaela Santonju funguje ako protipól IFBB Professional League Jima Maniona. Križánek má k dnešnému dňu v Elite Pro (funguje de facto od roku 2018) na konte desať prvenstiev, vrátane troch víťazstiev na Arnold Classic (Europe 2018, 2019; South Africa 2019) a titulu profesionálneho majstra sveta (2018).

Impozantné proporcie Michala Križánka (máj 2020)

V prospech toho, že je pravdepodobne najimpozantnejším predstaviteľom súčasnej profesionálnej špičky Elite Pro, vravia jeho skvelé proporcie. Križánek je na kulturistu vysoký, meria 183 cm, jeho súťažná hmotnosť sa blíži ku 120 kg, má úzky pás, masívne stehná, široké kľúčne kosti, plné a guľaté deltové svaly. Navyše vlastní čosi, čím sa v súčasnej vrcholovej kulturistike môže pochváliť len hŕstka vyvolených – monštruózne paže, majúce i v súťažnej fazóne obvod 60 cm! Nečudo, že jeho dvojitý biceps spredu počas Križánkových spanilých jázd na sérii Arnold Classic pravidelne dvíhal zo sedadla i samotné Arnolda, ktorý si s Michalom neváhal opakovane nahrať selfie video. A to je už ozajstné uznanie jeho kvalít, nemyslíte?

muscle-fitness.sk_Kulturista_Michal_Križánek_raw_benčpres_250_kg_Weider-premium-Tribulus-terrestris-najlepsi-je-spat-90-kps

Križánek je teda pravdepodobne najúspešnejším i najimpozantnejším kulturistom Elite Pro, vzhľadom na nové video, ktoré pribudlo v týchto dňoch na jeho facebooku však môže byť pokojne i jedným z najsilnejších. Minimálne teda v tlaku na lavičke, kde s prehľadom zvládol raw 250 kg!

Mimochodom, ak sa pozrieme do štatistík, zo Slovákov zvládol na oficiálnej súťaži raw 250 kg iba Vladimír Flimel (Olomoucký silák 2012). Vyšší výkon v záznamoch slovenských pretekárov neexistuje, hoci na tréningu si s touto váhou zrejme poradili i iní, napríklad strongman František Piros. Križánek, pre ktorého ako pre kulturistu je prvoradý vyvážený svalový rozvoj a nie silový výkon, je teda i v tomto ohľade výnimočný.

Zostáva otázkou podnecujúcou fantáziu, kam až by sa Michal v prípade špecializácie na benčpreš mohol dostať? Najmä v prípade, ak by si osvojil čosi z liftérskych postupov, napríklad bedrový most, ktorý prakticky nerobí a ktorým by skrátil dráhu tlaku (pri jeho dlhých pažiach značnú) hoci i o niekoľko kritických centimetrov? Na druhej strane, pri jeho nesmiernom talente pre bodybuilding by Križánka zrejme na benčpres bola škoda…

Michal Križánek: raw benčpres 250 kg