Zlaté nebezpečenstvo

| text: DWAYNE JACKSON  | foto: DAVID SCHARF/Getty Images

140 TEDGE06 RRDAj keď ste zdraví, mali by ste si uvedomovať potenciálne nebezpečenstvo menom zlatý stafylokok (methiciline resistant staphylococus aureus – MRSA). Koniec koncov, v posilovni používate tú istú lavičku, činky aj držadlá kladiek ako všetci ostatní. No a spoločné používanie športového náradia je hlavným rizikovým faktorom nákazy touto baktériou. Mali by ste preto vedieť, čo je zlatý stafylokok a ako sa pred ním chrániť.

Zlatý stafylokok patrí do skupiny baktérií, ktoré sa označujú ako stafylokoky a je jednou z najčastejších príčin kožných infekcií. Pre ilustráciu uvádzame štatistiku Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA, ktoré hlásilo v roku 2006 viac ako 94-tisíc infekcií a z toho 18 650 úmrtí v dôsledku infekcie touto baktériou. Sú to vyššie čísla ako úmrtia na HIV v rovnakom období v USA.

Vo väčšine prípadov sú infekcie spôsobené stafylokokom len mierne a prejavujú sa ako hnisavé pľuzgieriky. Na druhej strane však stafylokoky, osobitne MRSA, dokážu spôsobiť aj veľmi vážne zdravotné problémy, akými sú infekcie rany, krvi, zápaly pľúc a dokonca úmrtia. Čo je však ešte horšie, baktéria MRSA sa stáva rezistentnou voči niektorým antibiotikám, čo znamená, že je stále komplikovanejšie túto infekciu liečiť.

MRSA a iné stafylokoky sa typicky šíria priamym telesným kontaktom. Avšak baktérie sa môžu prenášať aj nepriamym kontaktom s objektmi, ktoré boli kontaminované nakazenými osobami. Patria sem uteráky, súčasti oblečenia, posteľná bielizeň, ale aj stroje a náčinie v posilovni. Aj keď väčšina posilovní venuje hygiene patričnú pozornosť, nejestvujú v tomto smere zákonné nariadenia a ani sa nevykonávajú pravidelné kontroly (výnimku tvoria bazény, kúpele a vírivky). Navyše posilovne nie sú povinné nahlásiť stafylokokové infekcie. Inými slovami: o prevenciu sa musíte postarať sami.

 

AKO SA CHRÁNIŤ PRED INFEKCIAMI

  • Každý škrabanec, odreninu či otvorenú ranku si ošetrite náplasťou alebo obväzom.
  • Ak sa pri cvičení zraníte, očistite krv z náradia. Vyžiadajte si na tento účel dezinfekčný prostriedok, ktorý by mali mať v každom fitcentre.
  • Pri cvičení na lavičke či žinenke používajte vlastnú podložku alebo uterák, aby ste sa holou pokožkou nedotýkali ich povrchu.
  • Pri cvičení používajte fitness rukavice. Ochránia vás nielen pred poškodením pokožky, ale zabránia aj priamemu kontaktu rúk s náradím.
  • Po tréningu sa čo najskôr dôkladne osprchujte. Ideálne je použiť mydlo s dezinfekčnými účinkami.
  • Do sprchy vstupujte v gumových šľapkách.
  • Po osprchovaní sa nepoutierajte do toho istého uteráka, ktorý ste používali v posilovni.
  • Zásadne nepoužívajte spoločné osobné predmety ako uteráky, deodoranty, žiletky či gumovú obuv do sprchy.