Zimný beh je vítaným spestrením

Hoci je vonku zima, neznamená to, že by ste mali zanevrieť na svoj obľúbený beh. Ponúkame tipy, ako zostať aj v tomto ročnom období vo forme a zdraví.

Pri mínusových teplotách je dôležité vrstvenie oblečenia. Na spodné termo tričko si oblečte teplú flisovú bundu (existujú rôzne hrúbky, takže nie je problém vybrať si podľa poveternostných podmienok) a na ňu vetrovku. Pri veternom počasí, alebo ak horšie znášate chlad, si môžete pod vetrovku obliecť bežeckú vestu z windstopperu. Aj bežecké nohavice odporúčame z materiálu windstopper, pretože udrží svaly a kĺby v teple aj pri nepríjemnom vetre. Nezabúdajte na rukavice a čiapku a hrdlo si chráňte buffom, ktorý si v prípade núdze môžete vytiahnuť cez ústa a nos. Pokiaľ nechcete investovať do špeciálnych trailových goretexových tenisiek, použite klasické, do ktorých si obujete teplé ponožky. Musia však byť o čosi väčšie ako tenisky, v ktorých beháte v lete.

Zimný beh je náročnejší ako letný. Je to často o veľmi pevnej vôli. Človek sa brodí v snehu, čo je vyčerpávajúce, mrzne mu tvár, nohy nemajú dobrú oporu a šmýkajú sa. Nečudo, že mnohí vymenia behanie v teréne za pohodlnejšie bežecké pásy vo fitcentrách. Je síce pravda, že beh vo fitcentre je menej riskantný, ale pripravíte sa tak o úžasný zážitok zo zimnej prírody.

Beh v snehu je spestrením tréningu. Keďže je namáhavejší, musíte poľaviť v intenzite. Zima nie je stvorená na dosahovanie bežeckých rekordov. Behajte kratšie trasy a behajte pomalšie. Dôležitá je bezpečnosť a zdravie. Možno sa vám to v tomto momente nezdá, ale zimný beh prinesie svoje ovocie. Beh v snehu totiž posilní vaše nohy.

Namiesto bežných cieľov, akými sú prekonávanie vzdialenosti či zlepšovanie časov, sa v zime zamerajte na silu a flexibilitu. Do svojho programu môžete zaradiť plávanie či pravidelnú návštevu fitcentra. Svoje plány zosúlaďte s nadchádzajúcou jarnou bežeckou sezónou.

Odborníci radia behať aj pri teplotách okolo mínus 10–15 ºC. Táto hranice je však veľmi individuálna. Viac ako v iných ročných obdobiach treba brať do úvahy aj vietor, vďaka ktorému je pocitová teplota ešte výrazne nižšia.

Chladné počasie kladie vyššie nároky na pohybový aparát. Podchladené svaly a šľachy sú náchylné na poranenia. Rizikovými sú najmä stehenné svaly, lýtkové svaly a achilovky. Venujte preto dostatočnú pozornosť zahriatiu. V prípade výrazne nižších teplôt sa zahrejte doma skôr, ako vyrazíte na trať. Nezabúdajte ani na strečing, a to rovnako pred tréningom ako i po ňom.

V zime športovci často podceňujú pitný režim. Majú pocit, že keď sa nepotia, nepotrebujú vo zvýšenej miere prijímať tekutiny. Je to, samozrejme, omyl. Pred tréningom sa dostatočne hydratujte. Ak bežíte dlhšie trate, berte si so sebou fľašu s teplým nápojom a po návrate si doprajte dostatok teplých tekutín, ktoré vám spolu s kúpeľom pomôžu zahriať sa a zregenerovať.

 

text: ZLATA KLAUČOVÁ, foto: archív