Zázvor

Táto znovu objavená plodina vám umožní rýchlejší návrat k tréningu.

Zázvor je dužinatý podzemok tropickej rastliny Zingiber officinale. Obsahuje silné, zápaly potláčajúce komponenty. Tlmí množenie baktérií a vírusov a zvyšuje imunitu. Vďaka svojim antiseptickým účinkom môže byť nápomocný pri črevných virózach, sprevádzaných hnačkami. Má vazodilatačný efekt, ktorý sa prejavuje prekrvením najmä periférnych častí tela – rúk a nôh.

Účinnými látkami zázvoru sú silice a gingerol, ktorý je svojím chemickým zložením podobný kapsaicínu (štipľavá látka v paprike). Účinkom pripomína kyselinu acetylsalicylovú.

„Zázvor dokáže pomáhať pri svalových kŕčoch,“ hovorí Jim White, výživový poradca, s odvolaním sa na štúdiu v Journal of Pain, kde sa píše, že zázvor potláča bolesť a zápalové prejavy bez vedľajších negatívnych účinkov, ako tomu býva v prípade liekov proti bolesti. Je účinným prostriedkom pri svalových kŕčoch, pretože vplýva na bolesť nie iba bezprostredne po konzumácii, ale je efektívny aj v priebehu nasledujúceho dňa.

Zázvor, okrem toto, že vás dokáže rýchlo vrátiť do fitka, môže byť nápomocný aj pri zbavovaní sa neželaných kilogramov, pretože urýchľuje metabolizmus.

muscle-fitness.sk_zázvor_Akciový-Balík-pre-rýchle-chudnutie-Max-Muscle-Thermx-+-Cleanse&LeanV supermarketoch a špecializovaných predajniach je dostupný prakticky po celý rok. Hnedý koreň má vnútri žltú dužinu, niektoré odrody však môžu byť biele alebo červené. Používa sa ošúpaný a postrúhaný, dostanete ho však aj vo forme extraktu, prášku či čaju.

Odporúčaná denná dávka pre dospelého človeka v surovom stave sú 2–4 gramy, v sušenom iba 1 gram. Opatrní pri jeho používaní by vzhľadom k silným horčinám mali byť ľudia s vredovým ochorením žalúdka, dvanástnika a čreva. Deťom do troch rokov sa podávanie zázvoru neodporúča!

NUTRIČNÉ HODNOTY (v 6 g): 5 kcal, 0 g bielkovín, 0 g tuku,  1 g sacharidov