Aký úchop? Zámkový alebo striedavý?

Správne držanie činky zvýši výkon!

Aký úchop zvoliť? Ruky by pri mŕtvom ťahu mali plniť len funkciu ťažných lán. Všetku prácu vykonávajú zadné stehná, sedacie svaly, chrbát a trapézy. Brzdou výkonnosti je často spôsob držania tyče, najmä pri ťažších váhach svaly predlaktia silovo a vytrvalostne nestíhajú za veľkými partiami. Niekedy pomáha zmena úchopu.

Palec paska

ZÁMOK vs. STRIEDAVÝ

Striedavý úchop – jedna ruka nadhmatom, druhá podhmatom – zabraňuje vykĺznutiu osky z rúk. Zámkový úchop je menej pohodlný, ale pevnejší. Využívajú ho vzpierači. Bolesť a trenie zmiernite omotaním športovej pásky okolo prstov – preto mávajú vzpierači „opáskované“ prsty. Zámkový spôsob úchopu menej zaťažuje šľachu bicepsu a môže vás zachrániť pred jeho natrhnutím pri mŕtvom ťahu.

SM Rekenei deadlift
Strongman Peter Rekenei používa pri mŕtvom ťahu striedavý spôsob úchopu. 

AKO NA TO

Zamok uchop

Palec priložíme pozdĺž činky a oblapíme ho ostatnými prstami.

Na posilnenie úchopu je najideálnejšie používať klasické držanie nadhmatom. Pri ťažkých váhach prejdite na opačný úchop, prípadne zámok. Zámok určite nie je dobrou alternatívou, keď vám záleží na dobrom stave pokožky rúk. V takom prípade poslúžia aj trhačky, nezanedbajte ale posilňovanie úchopu úplne!

 

Zdroje: https://barbend.com/pros-cons-hook-grip/

Pozri si tiež ďalšie tréningové články na zvýšenie výkonu tu: https://www.muscle-fitness.sk/svet-fitness/