Zamagurský silák 2016 v Spišskej Starej Vsi

|text: PAVOL GUGA

Slovenskej asociácie silných mužovMilan Gabrhel a Pavol Guga, prizvaní na tretí ročník Zamagurského siláka, organizovaného miestnym nadšencom Tomášom Klimekom. Po vydarenej akcii sa dohodli na vzájomnej spolupráci a štvrtý ročník bol zaradený do série Slovenského pohára silných mužov 2016. Ten sa konal 24. júla v mestečku Spišská Stará Ves – za účasti desiatich pretekárov z celého Slovenska. Organizátor Tomáš Klimek – s podporou primátora mesta Jozefa Harabina – sa postaral o výborné podmienky pre pretekárov.

Úvod súťaže patril tradične tlakovej disciplíne. Pretekári mali za úlohu predviesť čo najviac platných pokusov s kladou, vážiacou 120 kg. Na regulárnosť podujatia dohliadal medzinárodný rozhodca Pavol Guga, vyše 500 divákov burcoval z pozície moderátora viceprezident SASIM Milan Gabrhel. Najviac zdvihov predviedol Milan Šuľan (6), ktorému by určite nerobila problém ani ťažšia klada.

V tropických horúčavách nasledoval druhý test sily: kombinácia prenášania 100-kilovej gule, 135-kilového kríža a tzv. kačacieho behu so 150-kilovým závažím. Najrýchlejší bol Ľubomír Griglák pred Michalom Dzivjakom a Denisom Hanákom. Na pomyselných stupňoch víťazov sa tak ocitla trojica z Popradu, ktorú pripravuje člen profi tímu SASIM Peter Rekenei.

Prenášanie jarma na pleciach (superyoke) na vzdialenosť 30 metrov vyšlo najlepšie Petrovi Supákovi, ktorý zvládol chôdzu s 300-kilovým bremenom technicky perfektne. Druhé miesto pripadlo Griglákovi, tretí skončil Šuľan. Práve táto dvojica nielenže bojovala o víťazstvo v tomto kole Slovenského pohára, ale bije sa i o postup do profi tím SASIM, náležiaci absolútnemu víťazovi celej série.

Spestrením podujatia boli exhibičné vystúpenia viacnásobných držiteľov titulu Najsilnejší Slovák – aktuálneho majstra Slovenska Igora Petríka i bývalého šampióna Branislava Goliera. Igor predviedol zdvih 130-kilovej klady, Braňo zas ukázal, ako sa nosí superyoke, vážiaci 400 kg.

Predposledným testom sily bol mŕtvy ťah s hrubou osou, naloženou na hodnotu 220 kg. Náročnosť zvyšoval i fakt, že na zosilnenie úchopu pretekári nemohli použiť trhačky. Grigláka však akoby sa to netýkalo – a poľahky nasúkal 11 opakovaní (!), pričom publikum mu aplaudovalo pri každom zdvihu. Druhý skončil Šuľan pred Kovácsom.

Záver súťaže patril ťahaniu 15-tonovej požiarnickej tatrovky. Tá však akoby bola na asfalte prilepená a nikto z prítomných ju nepotiahol ani len o centimeter. Pokúsil sa o to i český profesionál Jiří Žaloudek, no takisto márne…

Po zrátaní všetkých bodov si prvé víťazstvo v tohtoročnej sérii Slovenského pohára zaslúžene vybojoval skvele pripravený Ľubomír Griglák. Druhý skončil po vyrovnanom výkone Milan Šuľan. Ich vzájomný súboj o nového člena profi tímu tak pred posledným kolom zostáva i naďalej otvorený. Tretie miesto obsadil Peter Supák, pre ktorého ide doposiaľ o najlepšie umiestnenie v Slovenskom pohári silných mužov.

Výsledky: 1. Ľubomír Griglák 37,5 bodov, 2. Milan Šuľan 27, 3. Peter Supák 25,5, 4. Michal Dzivjak 25, 5. Martin Šulej 25, 6. Tomáš Piros 21,5, 7. Denis Hanák 21, 8. Ladislav Kovács 13, 9. Pavol Horňák 8,5, 10. Peter Očovay 6.

 

GriglakĽubomír Griglák

 

Milan Šulan Milan Šuľan

 

Peter SupákPeter Supák

 

Braňo GolierBraňo Golier