Začal sa CrossFit Games Open 2018

|text a foto: ERIK RÉDLI

V noci zo štvrtka na piatok (22.-23. 2.) sa začal Open 2018 – prvá časť kvalifikácie Reebok CrossFit Games 2018. Počas piatich týždňov bude každý štvrtok o 17:00 pacifického času (PST) oznámený jeden kvalifikačný workout. Súťažiaci majú čas do pondela poobedia na jeho absolvovanie a nahratie skóre do online systému Games. Na regulérnosť im môže dohliadať tréner CrossFitu v regostrovanej telocvični, alebo môžu workout absolvovať kdekoľvek, kde na to nájdu vhodné podmienky. V takom prípade však musia spolu so skóre poslať videozáznam, ktorý potvrdí splnenie štandardov. Očakáva sa, že tento rok sa Open zúčastní vyše 300 000 crossfiterov – profesionálnych pretekárov, amatérov aj rekreačných športovcov – z celého svela. Najlepší pretekári v každom z 18 regiónom postúpia do regionálnych kôl, ktoré sú na pláne v máji.

Európa je rozdelená na tri regióny: North, South a Central. Z každého postupuje 20 najlepších jednotlivcov (mužov aj žien) a 15 tímov. North a Central majú spoločné regionálne kolo v Berlíne 18.-20. mája. South má Regionals spolu s Afrikou 1.-3. júna.

Open workout 18.1

Prvý workout bola „dvadsaťminútovka“ – za 20 minút museli pretekári odcvičiť čo najviac kôl a opakovaní z:

  • 8 toes-to-bars
  • 10 nadhodov a premiestnení jednoručkou z visu
  • 14/12 kilo-kalórii na veslárskom trenažéri.

Erik TTB od ErikaRRC 18 19
Takto prebiehal Open 18.1 v CrossFit Bratislava. 

RRC 18 1

Pretekár začínal na hrazde, kde musel absolvovať 8 opakovaní toes-to-bars – vo vise dotyk špičiek chodidiel o hrazdu medzi kolenami. Nasledovalo 10 nadhodov z visu s 22.5 (ženy 15 kg) jednoručkou. Začínať sa muselo z visu, kedy je činka voľne spustená medzi stehnami. Pretekár ju odtiaľ premiestnil k plecu. Odtiaľ ju mohol nad hlavu dostať ľubovoľným spôsobom, najefektívnejší je však výraz nad hlavu, kedy využije dynamiku a pád pod jednoručku. Nasledovalo 14 kilo-kalórii na veslárskom trenažéri. Okrem predpísanej verzie mohli menej skúsení cvičenci absolvovať aj škálovanú, kde boli toes-to-bars nahradené ľahšou verziou cviku a jednoručka vážila menej. Súťažiaci v kategóriách  masters a teens (do 18 rokov) majú tiež iné štandardy, odstupňované podľa veku.

2 power of crossfit
Celá telocvičňa žije jedným workoutom – aj takto to vyzerá počas Open. 

PORADIE

Open 18.1 bol dlhý, vytrvalostný workout, ktorý si vyžadoval pevnú vôľu a dobré rozdelenie síl.  Najlepší pretekári dokázali absolvovať okolo 15 kôl. Na čele svetového poradia mužov je Nicolai Duus  z Dánska. Zvládol 487 opakovaní, čo je 15 kôl a ešte 7 toes-to-bars. V ČR sa najlepšie darilo Ondřejovi Pokornému z CrossFit MadMan v Brne (434 opakovaní), na Slovensku Ondrejovi Tencerovi z Košíc (459 opakovaní). Ondrej je na svete na priebežnej 35. priečke (12. v Európe).

Medzi ženami vedie Angličanka Samantha Briggs so 452 opakovaniami (15 kôl + 2 toes-to-bars). V ČR Soňa Karásková z CrossFit With US v Prahe (382), na Slovensku Karin Freyová z CrossFit Pressburg v bratislavskej Petržalke s 411 opakovaniami. Karin je v celosvetovom rebríčku na 15. mieste (5. v Európe).

Minuloročná účastníčka finále CrossFit Games 2017 v kategórií 14-15 ročných dievčat Nina Ladvenicová (6. miesto) je v celosvetovom poradí na 18. mieste s 349 opakovaniami.

Celkové poradie podľa jednotlivých kategórií a regiónov nájdete na oficiálnej stránke Reebok CrossFit Games.