Voda proti svalovej horúčke

| text: TABATHA ELLIOTT

127 TEDGE03 RRDV snahe získať veľké objemy posúvajú ľudia v posilovni svoje možnosti stále ďalej. Znamená to používanie tréningu vysokej intenzity, vynútené opakovania, obrátené série, negatívne opakovania, aby čo najviac unavili každé svalové vlákno.

Vysoká intenzita cvičení však často vedie k svalovým bolestiam a nepríjemným pocitom nielen bezprostredne po tréningu, ale najmä v nasledujúcich dňoch. Ide o prejavy tzv. svalovej horúčky. Väčšina ľudí v snahe zmierniť nepríjemné pocity a bolesť siahne po nesteroidných protizápalových liekoch (ako napríklad ibuprofen). Najnovšie výskumy však ukazujú, že užívanie nesteroidných protizápalových liekov môže významne obmedziť a spomaliť svalový rast. Takže ak bež­ne po ťažkom tréningu uží­vate nesteroidné protizápalové lieky, prestaňte s tým. Do značnej miery totiž negujete náročný tréning v posilovni.

Neexistuje iná možnosť, ako sa vysporiadať s bolesťou? Existuje! Výskum Juntendo Univerzity (Chiba, Japonsko) ukazuje, že plávanie po tréningu môže signifikantne zmierniť prejavy svalovej horúčky.

 

Hydroterapia

Výskumníci nechali 10 bežcov-vytrvalcov absolvovať beh z kopca, ktorý im spôsobil poškodenie svalov podobné stavu po intenzívnych excentrických (brzdivých) opakovaniach. Polovica z nich v priebehu 3 dní po tomto náročnom tréningu absolvovala naviac 30 minútový tréning vo vode (plávanie, chôdzu, jogging a výskoky v bazéne), kým druhá polovica nerobila nič. Vedci v časopise Journal of Sport Sciences uvádzajú, že spomínané vodné cvičenia viedli k výraznému zmierneniu prejavov svalovej horúčky a svalovej tuhosti.

 

Sila vody

Po náročnom tréningu, ktorý vás nechá stuhnutých a ubolených, sa vyhnite nesteroidným protizápalovým liekom a radšej si natiahnite plavky. Klusanie a poskakovanie vo vode, ktorá vám siaha po pás alebo po krk, pomôže vašim uboleným nohám, zatiaľ čo plávanie uľaví zvyšku tela (tabuľka vám napovie, ktorý plavecký štýl pomôže konkrétnej časti tela). Ak nie ste skúsený plavec, stačí, ak budete plávať bežným voľným štýlom, ktorý aktivuje prakticky všetky svaly tela.

SVALOVÁ SKUPINA PLAVECKÝ ŠTÝL

  • Hrudník ► Prsia
  • Chrbát a plecia ► Voľný štýl
  • Triceps ► Motýlik
  • Biceps ► Znak

Plávanie vám pomôže zbaviť sa svalovej bolesti po náročnom tréningu.