Vedeli ste, že vlastník Mr. Olympia zachránil ženskú kulturistiku? Jake Wood chce posunúť latku ešte vyššie

Je majiteľom jednej z najznámejších a najuznávanejších súťaží v kulturistike na svete. Je to aj jeho úsilie, ktoré vynieslo Olympiu tak vysoko a vraví sa, že osobne zachránil ženskú kulturistiku. Mnohí z vás už asi tušia, že reč bude o Jakeovi Woodovi. 

Olympia mala od svojho vzniku počas 56-ročnej histórie celkovo troch majiteľov. Zakladateľom svetoznámej športovej značky bol Joe Weider, ktorý ju stvoril v roku 1965. Neskôr si Weider najal Wayna DeMiliu, aby viedol túto súťaž až do roku 2013.

V roku 2014 ju odkúpil David Pecker a rovnako ako DeMilia aj on pracoval hlavne na tom, aby sa táto súťaž stala ešte veľkolepejšou. Po niekoľkých rokoch aj z dôvodu pracovnej vyťaženosti sa rozhodol Pecker slávnu značku posunúť do rúk Jake Wooda.

Podľa New York Times kúpil pôvodne Pecker značku Mr. Olympia v roku 2002 za 350-miliónov dolárov. Aktuálna predajná suma zverejnená nebola.

„Pamätám si, že keď som mal 16 rokov. Bol som konečne dosť starý na to, aby som mohol navštevovať Gym Dona Petra V Resede v Kalifornii. Bol to bývalý kulturista, ktorý na vás nemal problém zakričať, keď ste činky nevrátili na svoje miesto,“ konštatoval Wood pre muscleandfitness.com.

Wood si mohol dovoliť kúpiť prestížnu súťaž aj vďaka tomu, že zdedil firmu, ktorá do leteckého priemyslu dodáva špecifické diely, ktoré sa nachádzajú na 70-tich percentách lietadiel po celom svete.

Wood pôvodne hrával futbal, ale venoval sa aj kulturistike. „V rokoch 1983 a 1984 som súťažil na miestnych súťažiach v Oregone,“ Wood zároveň v spomínanom rozhovore priznal, že sa mu nedarilo tak akoby si predstavoval.

„Nikdy som nebol dobrý kulturista. Môj trup bol príliš dlhý a mám smiešne krivé nohy.“ Súčasný vlastník Mr. Olympia bol fanúšikom všetkého čo súviselo s kulturistikou, aj preto sa rozhodol založiť v roku 2010 organizáciu Wings of Strength, ktorá je známa tým, že podporovala ženskú kulturistku.

„Niekoľko rokov som hľadal spôsob, ako sa dostať k promotérskej činnosti v kulturistike. Potom som sa dozvedel, že existuje niekto ako Tim Gardner, ktorý potrebuje pomôcť, pretože jedna z jeho divízií sa zrušila. Bola to divízia ženskej kulturistiky, tak som mu napísal, že by som o tom mal záujem a odpovedal, že mu môžem pomôcť.“

To neskôr vyústilo až k tomu, že si Wood vybudoval svoje vlastné kulturistické impérium. Aj preto sa dostal k Olympii v roku 2020. Postaral sa aj o návrat Ms. Olympia, čím sa ženská kulturistika znova dostala viac do popredia. Keďže táto súťaž bola od roku 2014 neaktívna.

Zaujímavosti o víťazoch a súťaži Mr. Olympia:

  • Prvým víťazom bol Larry Scott v rokoch 1965 a 1966
  • Najviackrát (8) triumfovali Lee Haney a Ronnie Coleman
  • Prvý triumf na Mr. Olympia si pripísal Arnold Schwarzenegger v roku 1970
  • Aktuálnym držiteľom titulu je Big Ramy
  • Larry Scott za svoj triumf v roku 1965 dostal 1000 dolárov
  • Dnešný víťazi inkasujú za výhru 400-tisíc dolárov
  • Olympia sa konala okrem Ameriky aj vo Francúzsku, v Nemecku, v Južnej Afrike, Austrálii, Anglicku, Belgicku, Švédsku, Fínsku či Taliansku

SUTAZ, olympiada, ziskaj zlato, fit plus, protein, gold whey, weider