Uznávaná výživová poradkyňa o základoch stravovania: Ak to s cvičením myslíte vážne, toto by ste mali vedieť!

 Zdenka Havettová je známa výživová poradkyňa, ktorá patrí medzi vyhľadávaných odborníkov v smere stravovania. Medzi základné princípy, ktoré svojim klientom a verejnosti prezentuje patrí konzumovanie lokálnych a najmä sezónnych potravín. 

Uznávanej poradkyne sme sa pýtali za vás na to, čo je najlepšie konzumovať pri cvičení v prípade, ak práve nie ste zasvätení človek do sveta športovej výživy. „Pri cvičení sa mnoho ľudí sústredí hlavne na bielkoviny, pričom občas zabúdajú na to, že medzi zásadné a základné makro-živiny patria aj sacharidy a tuky.“

 

Chudnúť sa dá len tak, že nebudete prijímať sacharidy a tuky! – MÝTUS

„Sacharidy a tuky sú pre telo potrebné. Bez zdravých tukov jednoducho telo nevie normálne fungovať. V tomto smere by som odporúčala do jedálnička zaradiť semienka či orechy. Vhodným zdrojom takýchto tukov sú aj za studena lisované oleje, teda tekvicový a olivový.“

„Treba si aj v tomto smere nastaviť rozumnú mieru. V priemere je to cca 4-6 polievkových lyžíc semienok a orechov denne. Takže zdravý tuk prijímať treba a obzvlášť pri cvičení.“

 

Nie je sacharid ako sacharid

„V prípade sacharidov je to v podstate ten istý model. Rozhodujúca je forma, z ktorej sacharidy získavame. Sacharidy totiž neznamenajú len koláče a sladkosti ale nachádzajú sa aj v ryži, špalde, pohánke, strukovinách, v quinoe a rovnako aj v mede.“

„Dôležité sú tie potraviny, ktoré rovnako obsahujú vlákninu, ktorá je dôležitá pre fungovanie trávenia. Pri cvičení sa totiž potrebujeme cítiť komfortne. Jednou z mojich základných myšlienok a rád pre mnohých klientov je, aby neignorovali svoj pocit. Takže napríklad raňajky, ktoré vyhovujú môjmu kamarátovi, nemusia sedieť pri rovnakom type a intenzite cvičenia aj mne.“

 

Čo na raňajky? 

„Vajíčka sú univerzálnym jedlom raňajok. V sladkej verzii vieme ísť do pšenovej či pohánkovej kaše, prípadne vhodné je aj sezónne ovocie. To znamená také, ktoré by sme si voľne v prírode v danom ročnom období vedeli nazbierať aj vonku.“

„Zabudnúť v tomto smere netreba ani na mliečne výrobky. No nie každému na rozbeh dňa vždy sedia. Takže ako som spomínala, treba sa sledovať a zisťovať čo mi najviac vyhovuje.“

 

Aké potraviny nám pomáhajú pri naberaní svalovej hmoty podľa Zdenky Havettovej? 

„Mäso je v tomto smere najzákladnejšia potravina, samozrejme pretože obsahuje bielkoviny. Dávala by som si v tomto smere viac pozor na lacnejšie mäso, pretože kvalita sa pochopiteľne odráža do ceny týchto výrobkov. Rovnako sú fajn aj mliečne produkty a to najmä kefír, biely jogurt, tvaroh.“

„Ďalej sú to jednoznačne ryby, ktoré sú ľahké na žalúdok a majú vysoký obsah bielkovín a Omega 3 mastných kyselín, ktoré zabraňujú tvorbe zápalov v tele. Vrelo odporúčam spomínané produkty v jedálničku striedať.“ 

„Z rastlinných bielkovín sa oplatí siahať po strukovinách. Tie sú samé o sebe neplnohodnotné, takže ak máme náhodou v jedálničku vyradené mäso, tak je potrebné ich správne kombinovať. Ak napríklad konzumuje cícer, je fajn si k nemu pridať ryžu.“

 

Čo všetko je vhodné na večeru? 

„Jesť by sme mali najneskôr tri hodiny pred tým, ako ideme spať. Vo večerných hodinách je výborná je koreňová prípadne fermentovaná zelenina, ktorá obsahuje veľa vitamínov. Ďalej je to napríklad losos s dusenou zeleninou, môžeme si dopriať aj batáty.“

„Na večeru je tiež vhodná omeleta so zeleninou, prípadne zeleninové rizoto s cícerom. Obľúbené sú aj zapekané zeleninové nákypy, ktoré vieme zaliať vajíčkom,“ dokončila Zdenka Havettová.

 

Mäso s mierou

S výživovou poradkyňou sme sa tiež rozprávali na tému mäsitých jedál. „Najlepšie je vychádzať so zvykov našich predkov. Tí mäso jedávali najmä v nedeľu prípadne v pondelok. Ak ide o športovcov, viac mäsa je na mieste. No určite nie je zdravé konzumovať mäso pomaly trikrát denne. Takže prísun bielkovín z tohto zdroja je ideálne prispôsobiť pohybovej aktivite,“ dokončila Havettová.

red week, fit plus, valentin, akcia, vypredaj, pomocky, valentyn, zdenka havettova