Úspešný Luboš Chládek o živote profi-kulturistu: Aktuálne ma už lockdown neovplyvňuje pretože…

Luboš Chládek je český kulturista, ktorý si vydobil rešpekt na domácej i zahraničnej scéne vďaka jeho profesionálnemu prístupu k cvičeniu a z toho vyplyvajúcej skvelej forme, ktorú si drží dlhodobo. V roku 2019 sme s Lubošom robili exkluzívny rozhovor (https://www.muscle-fitness.sk/lubos-chladek-nejvyrysovanejsi-kulturista-jakeho-jsem-kdy-videl/), na ktorý sme sa po jeho ďalších úspechoch rozhodli nadviazať.

Mimoriadne sympatický pretekár nám prezradil ako prežil náročné obdobie počas pandémie a prezradil tiež aj to, na čo sa v najbližších dňoch najviac teší. Známy kulturista si len nedávno pripísal ďalší úspech, a teda prvenstvo na prestížnom podujatí PCA UK Open Pro Bodybuilding. 

Od kedy sme s tebou robili posledný rozhovor ušla nejaká doba. Čo všetko sa v tvojom živote odvtedy zmenilo?

fit plus, fitko, domace, profesionalne, stroje, kardio, posilnovacieMám za sebou jednu operáciu, po ktorej prišiel lockdown, takže to bolo náročnejšie. Po zákroku bolo najnáročnejšie najmä navrátenie váhy. No presťahovali sme sa s partnerkou do rodinného domu, kde som si spravil vlastné fitko.

Veľmi mi pomohlo, že som mohol začať na sebe pracovať doma, keďže som si spravil vlastné fitko v novom dome. Nemusím tak riešiť lockdown a môžem trénovať na sto percent. Z pohľadu ďalšej budúcnosti a ďalších sezón je to pre mňa obrovská výhoda.

Ako prebiehala posledná súťaž, na ktorej si sa zúčastnil?

 

Posledne som bol na PCA v Anglicku, kde sa mi podarilo uspieť a podľa feedbacku som bol podľa rozhodcov výraznejší z pohľadu pripravenosti ako iní. Aktuálne sa nachádzam pár dní po sezóne, takže začínam odpočinkovú a naberaciu fázu. To znamená, že dám telu viac odpočinku. Uspelo v Maďarsko a v Anglicku, takže si to rozhodne zaslúži (úsmev).

Kulturistika nedostáva veľa priestoru v mainstreamových médiách. Ako túto skutočnosť vnímate vy ako profesionálni kulturisti?

Je to tak, takže ani finančné ohodnotenie nie je také ako u ostatných športov. No keď je pritom človek dlhšie, v mojom prípade už 16 rokov, tak jednoducho trénuje a nesťažuje si. Robím to preto, že to mám rád a snažím sa motivovať ľudí okolo.

Ide to robiť aj zdravo, rovnako sa dá zdravo stravovať, toto by som rád odovzdal spoločnosti aj prostredníctvom mojej kariéry.

Žijem ale prakticky v bubline ľudí, ktorí sa tomuto športu venujú, takže to, že tento šport nie je až tak uznaný verejnosťou nejako špeciálne nevnímam. Korona tomu ale rozhodne nepomohla, čo sa týka prize money, keďže niektorí sponzori dali od toho ruky preč, no inak to zásadne nevnímam.

„Práca kulturistu spočíva v tom, že musí cvičiť, spať a jesť. Keď sa trénuje tak sa má trénovať!“ 

Čo ťa čaká v najbližšom období? Na čo sa pripravuješ?

Mám v hľadáčiku niekoľko súťaží, keďže ako sa hovorí, v momente keď skončí jedna súťaž, začína sa príprava na ďalšiu. 14. mája je súťaž PCA v Anglicku, ktorá bude súčasťou Expo Body Power. Ide o PCA Universe, čo je vrchol pre profesionálov tejto federácie. Aktuálne sa zameriavam na to, aby som tam prišiel čo najlepšie pripravený.

Zdroj: Archív – Luboš Chládek

Berme ohľad aj na fanúšikov, ktorí čítajú tento článok a venujú sa cvičeniu. Na to aby sa stali profíkmi stačí len poriadne cvičiť, alebo je podstatná aj genetika? Ak áno, tak koľko percent úspechu v kulturistike podľa teba tvorí práve stavba tela?

To je veľmi dobrá otázka, ale aj náročná. Samozrejme, stavba je rozhodujúca, pretože genetika rozhodne napríklad o tom, či budeš mať úzky pás. S tým sa človek musí narodiť a to potom robí na pódiu prvý vizuálny vzhľad. Robí to siluetu a proporčnosť postavy, ktorá zaujme. Genetika veľmi ovplyvňuje ako ten balíček bude celkovo vyzerať.

Tréningom ovplyvníme to, ako budú svaly vyzerať, či budú veľké, alebo vyrisované. Tréning a suplementácia sú extrémne dôležité faktory, no genetika je dôležitá podľa mňa tak na 50 percent. Inak povedané, keď sa na to človek nenarodí, len ťažko sa môže stať profíkom.

Zdroj: Archív – Luboš Chládek

Môžeme prezradiť, že čoskoro sa vám narodí dcérka, ako sa na rolu otecka tešíš a nemáš pocit, že ťa to ako športovca môže ovplyvniť?

Úprimne neexistuje nič na svete, na čo by som sa tešil viac. Neviem sa dočkať momentu, keď tu bude malá s nami. Už máme samozrejme nejaký plán ako by to celé mohlo prebiehať v zmysle režimu a fungovania.

Ale poznáš to, plány sa často menia, no mám úžasnú, naozaj úžasnú manželku aj v tom smere, že si uvedomuje, že cvičenie je moja práca. A ako každý kulturista, aj ja musím hlavne cvičiť, jesť a spať, pretože to táto práca vyžaduje. Je ochotná toho zobrať na seba veľa aj preto, že si spoločne uvedomujeme, že nás moja práca živí.

Samozrejme spravím všetko preto, aby som jej čo najviac vypomohol, čo sa mi určite podarí aj vďaka tomu, že mám doma svoj gym a vynikajúce podmienky. Je úžasná, aj v tomto prípade platí, že za každým úspešným chlapom stojí perfektná žena.

Zdroj: Archív – Luboš Chládek

Nechýba ti interakcia s ostatnými ľuďmi v posilke? 

Aby som povedal pravdu, nechýba mi to. Som človek, ktorý sa hrozne sústredí na tréning. Mám rád poriadok vo všetkom čo robím, niekedy sa totiž v posilňovni stáva, že za mnou niekto príde a chce sa len tak porozprávať, a keďže nechcem pôsobiť namyslene tak si samozrejme pokecám. No narušuje to potom môj plán.

Vďaka tomu, že som doma sám, tak svoj plán môžem dodržovať na sto percent, všetko mám ideálne nastavené na progres, takže nemusím improvizovať v prípade, že by mi niekto zabral stroj. Keď sa trénuje, tak sa má trénovať. 

FITNESS KVÍZ

Najobľúbenejšie jedlo počas diéty – Micerálny kazeín s kefírom

Najobľúbenejšie jedlo mimo diéty – Pohánková kaša s proteínom

Kulturistický vzor – Peter Molnár, Kai Green

Najväčší cieľ aktuálne – Víťazstvo na PCA Universe