Tréning dolnej časti tela neustále naberá na popularite. Čomu za to vďačí?

O tom, že pomocou posilňovacích cvičení, zameraných na gluteálne svaly si vypracujete perfektný zadok ste už iste niečo počuli. Presne tak, je to naozaj pravda. No okrem toho je dobré vedieť, že práve tie zadok tvarujúce cviky, taktiež zmierňujú bolesť alebo jej predchádzajú. Silné gluteálne svaly môžu znížiť pravdepodobnosť zranenia a dokonca aj závažnosť existujúcich bolestí v krížoch a kolenách. To ste zrejme netušili, však?

Úhlavný nepriateľ pohybu – bolesť

Je ťažké zostať motivovaný cvičiť, keď vás niečo bolí. Je to ako Pavlovov pes, ktorý vás podmieňuje, aby ste sa prestali hýbať zakaždým, keď pocítite bolesť. To je teda jeden z mnohých dôvodov, prečo toľko ľudí vynecháva tréningy – a tým prichádzajú o všetky úžasné výhody cvičenia. Aj keď je pravda, že sa nájde aj mnoho cvičencov, obzvlášť profesionálnych, ktorí trénujú i cez bolesť, nie je to úplne žiaduce.

Štatistiky ukazujú a fyzioterapeuti sa zhodujú, že asi dve tretiny bežného obyvateľstva v určitom okamihu príde do bodu, kedy pravidelne pociťuje bolesti krížov. Bolesť kolena je tiež veľkým problémom medzi súčasnou populáciou. V obidvoch prípadoch si väčšina ľudí myslí, že na vine je oblasť, ktorá bolí. Ale skutočným problémom je častokrát svalstvo, ktoré podporuje dolnú časť chrbta a stabilizuje panvu (a podporuje kolená), ako napríklad práve spomínané gluteálne svaly.

Svaly, ktoré podporujú oblasť dolnej časti chrbta, ako napríklad glutety, by sa mali posilňovať aj predlžovať. Slabé gluteálne svaly a nadmerné zaťaženie bedrových svalov môžu spôsobiť nerovnováhu v bokoch a tiež nestabilitu v dolnej časti chrbtice – to všetko vedie k bolesti.

Keď spánok nelieči…

Keď sa gluteálne svaly nepoužívajú dlhší čas počas sedenia, prestanú byť aktívne a nezapájajú sa do činnosti. Časť týchto svalov, ktorá pomáha stabilizovať kolená, teda v tom momente nemôže dobre plniť svoju úlohu. Akonáhle je telo opäť v akcii, musia kolená podstúpiť veľa stresu a tlaku a práve to môže viesť k bolesti.

Keď ležíme, mnoho svalov v oblasti krížov a bedier má tendenciu sa skracovať v dôsledku záťaže, ktorá je na ne vyvíjaná počas ležatej polohy. Napríklad malý hruškovitý sval nazývaný piriformis a ohýbače bedrového kĺbu majú tendenciu byť veľmi napäté a skrátené v dôsledku nedostatočne aktívnych gluteálnych svalov. To môže výrazne prispieť k bolesti krížov.

glute training, sedacie svaly, glutealne svaly, zadok

Riešenie? Myofasciálne uvoľnenie a budovanie sily gluteálnych svalov

S menšími krátkodobejšími bolesťami nemusíte hneď utekať k fyzioterapeutovi či na masáž. Uvoľnenie napätia zvládnete aj doma, pomocou kvalitného masážneho valca, ideálne vibračného, alebo tiež vibračnej masážnej pištoli, ako aj postupným a pravidelným vykonávaním kľúčových cvičení na spevnenie gluteálnych svalov. Tie pomôžu zlepšiť nielen silu svalstva a odolnosť, vytvarovať oblé krivky zadku a udržať potenciálne zranenie na uzde.

Pridajte tieto aktivity do vašej dennej rutiny, ale uistite sa, že ich precvičujete správne. Možno dokonca oceníte aj ich ďalšie benefity, pokiaľ ide o prevenciu úrazov. Takže pustite sa do toho a nezabudnite si pri výbere masážnych pomôcok preveriť, či sú skutočne kvalitné a adekvátne pre vaše požiadavky a potreby.

Ako správne masírovať boľavé časti tela pomocou masážnych pomôcok si môžete pozrieť TU:

Investujte do svojho zdravia a cvičte kedykoľvek a kdekoľvek s najlepšími fitness doplnkami.

Pri závažných dlhodobých problémoch a bolestiach v krížovej oblasti nečakajte na výrazné zlepšenie a radšej vyhľadajte odbornú lekársku pomoc.

 TSS Group reseni-pro-fitness-centra